اعتبار اسنادی یوزانس چیست؟ ثبت سفارش کالا با اعتبار اسنادی یوزانس

اعتبار اسنادی یوزانس

اگر برای دریافت مجوز ثبت سفارش کالا اقدام کرده اید و یا به دنبال کسب اطلاعات پیرامون روش های پرداخت هزینه کالا در بازرگانی هستید، احتمالا با روش اعتبار اسنادی یوزانس برخورد داشته اید. اعتبار اسنادی یوزانس که به آن مدت دار هم گفته می شود، روشی برای پرداخت هزینه کالا است که در آن فروشنده به خریدار مهلتی را می دهد تا خریدار پس از طی یک دوره زمانی خاص و پس از پایان مهلت اقدام به پرداخت هزینه کالا به فروشنده کند. معمولا سود نیز بر این هزینه اعمال شده و خریدار باید مبلغ توافق شده را برای سود زمانی به فروشنده بپردازد. همراه بازرگانی ایجاب باشید.

اعتبار اسنادی یوزانس چیست؟

اگر به ترجمه لغوی یوزانس نگاه کنید، به مدت زمان یا مهلت برمی خورید که به همان مهلتی اشاره دارد که فروشنده برای پرداخت هزینه کالا به خریدار می دهد. این مدت زمان توافقی است و در هر معامله متفاوت است. توافق دیگری که انجام می شود بر سر پرداخت سود و بهره است به این معنا که خریدار باید در مدت زمان تعیین شده علاوه بر مبلغ اصلی کالا، سود تعیین شده را نیز به فروشنده بپردازد.

اگر شما خریدار هستید و طرف فروشنده راضی نشد پرداخت را با این روش انجام دهید، می توانید طرف سومی را واسطه کنید تا آن طرف سوم وجه را به صورت نقد بپردازد و طرف حساب شما جهت پرداخت به صورت اعتبار اسنادی یوزانس طرف سوم معامله می شود. معمولا برخی بانک ها و موسسات اعتباری این کار را برای شما انجام می دهند.

در واقع در کشور ایران و بسیاری از کشورها فروشنده ها اعتماد لازم را برای قرار دادن گزینه اعتبار اسنادی یوزانس روی میز ندارند و ترجیح می دهند هزینه کالا را به صورت نقد دریافت کنند. بنابراین خریدار ناگزیر است که اسناد و مدارک موردنیاز را به بانک یا موسسه تجاری ارائه دهد و اگر بانک موافقت کرد، از این روش استفاده کند. عموما این روش برای مبادلات بین المللی کاربرد دارد و برای جلب اطمینان فروشنده به کار می رود؛ به این معنی که فروشنده اطمینان حاصل می کند حتی اگر خریدار نتوانست تمام یا بخشی از هزینه را بپردازد، بانک یا موسسه اعتباری تضمین می دهد که مابقی مبلغ را بپردازد و از این جهت خیال فروشنده راحت می شود.

نکات مهم پیرامون اعتبار اسنادی یوزانس

اعتبار اسنادی یوزانس سندی است که یک سری مشخصات معین دارد و شناخت نکات مهم پیرامون این موضوع می تواند برای شما کمک کننده باشد:

  • اعتبار اسنادی یوزانس گاها تنها روش مورد اعتماد خریدار است و شما ناگزیرید که این روش را نیز برای پرداخت وجه کالا مدنظر خود قرار دهید.
  • عموما بانک ها و موسسات اعتباری در قبال حضور به عنوان طرف ثالث وثیقه معتبری را از شما دریافت می کنند بنابراین مهم است که وثیقه معتبر در دست داشته باشید.
  • سرعت انجام این روش بالاست و امنیتی که به خریدار و فروشنده اعطا می کند خیال هر دو طرف را از بابت امنیت مالی راحت می کند.
  • خریدار گاها می تواند با استفاده از این روش که تضمین فوق العاده بالایی دارد حتی قیمت نهایی کالا را نیز کاهش داده و این موضوع در کنار مهلت طولانی تر پرداخت وجه سود بالایی را برای خریدار به ارمغان می آورد.

انواع اعتبار اسنادی یوزانس

همانطور که گفته شد اعتبار اسنادی روشی است که توسط بانک های معتبر هر کشور به درخواست شما انجام می شود تا خریدار بتواند اعتماد فروشنده را جلب کند و بدین ترتیب مراحل تجارت کالا سریع تر پیش رود اما این روش نیز انواعی دارد که به بررسی آنها می پردازیم:

اعتبار اسنادی یوزانس صادراتی

در این نوع میان دو کشور که یکی فروشنده و مبدا و دیگری خریدار و مقصد است اسناد اعتباری به اشتراک گذاشته می شود تا امر صادرات بوسیله این روش پرداخت کالا صورت پذیرد. در این نوع شما نقش فروشنده را دارید و باید اسناد طرف خریدار را دریافت نمایید.

اعتبار اسنادی یوزانس وارداتی

این نوع دقیقا مانند نوع بالا اما برعکس آن است و شما باید به عنوان خریدار اسناد را در اختیار طرف فروشنده قرار دهید.

اعتبار اسنادی یوزانس قابل برگشت یا Revocable L/C

در این نوع اعتبار اسنادی طرف خریدار می تواند هرگونه تغییری که مدنظرش باشد را بدون اطلاع به فروشنده در اسناد اعمال کند. به این دلیل که فروشنده از تغییرات انجام شده اطلاع ندارد و ممکن است انتظارات اولیه او دچار تغییر شود.

اعتبار اسنادی یوزانس غیر قابل برگشت یا Irrevocable L/C

این نوع مشابه مورد پیشین است با این تفاوت که طرف فروشنده در جریان تغییرات قرار می گیرد و طرف خریدار نمی تواند بدون رضایت و اطلاع خریدار اقدام به ایجاد تغییراتی در اسناد بزند.

اعتبار اسنادی یوزانس تایید شده یا Confirmed L/C

در این نوع فرد خریدار باید اسناد اعتباری که از بانک طرف خود دریافت کرده است را به تایید بانک طرف فروشنده برساند. اگر بانک طرف فروشنده تایید کرد، اسناد دارای اعتبار و اگر تایید نکرد اسناد فاقد اعتبار است.

اعتبار اسنادی یوزانس تایید نشده یا Unconfirmed L/C

در این نوع هر دو طرف با قید عبارت تایید شده یا Confirmed در هر سند، تایید و توافق خود را اعلام می کنند و برای مواردی که فروشنده به خریدار برای استفاده از اعتبار اسنادی یوزانس اطمینان کرده است مناسب می باشد. اگر بانک طرف مبدا اعتبار لازم را نداشته باشد و یا کشور طرف خریدار در جوامع بین المللی آوازه خوبی نداشته باشد پذیرش طرف فروشنده سخت است.

اعتبار اسنادی یوزانس قابل انتقال Transferable L/C

نوعی از اعتبار اسنادی است که در ان می توان تمام یا بخشی از اعتبار را به فرد دیگری انتقال داد. قابل انتقال بودن برای فروشنده نوعی امتیاز محسوب می شود چرا که مانند چک می تواند به شخص دیگری داده شود و از این طریق انتقال اعتبار انجام شود.

اعتبار اسنادی یوزانس غیر قابل انتقال یا Untransferable L/C

در این نوع هیچ کدام از طرفین حق واگذاری بخشی یا تمام اعتبار داده شده به خود را ندارند و اعتبار کاملا برای دو طرف بسته است.

اعتبار اسنادی یوزانس گردان Revolving L/C

نوعی اعتبار است که قابلیت تمدید خودکار دارد یعنی اگر دو طرف قصد تمدید اعتبار را داشتند پس از زمان طی شده می توانند مجددا اعتبار را تمدید کنند و حتی می توانند مبلغ را نیز به توافق خود تغییر دهند.

جمع بندی

همانطور که گفته شد اعتبار اسنادی یوزانس به اسنادی گفته می شود که طی آن می توانید مبلغ پرداختی برای کالای دریافت شده را پس از مهلت تعیین شده بپردازید. اگر در این زمینه اطلاعات کافی ندارید و می خواهید به امر صادرات و واردات کالا بپردازید، کارشناسان پشتیبانی بازرگانی ایجاب در خدمت شما هستند. مرکز توسعه تجارت ایران در چین با نام بازرگانی ایجاب آماده ارائه مشاوره رایگان و انجام صفر تا صد امور مالی تجارت بازرگانی شما است.

سوالات متداول

آیا امکان کار صادرات و واردات با اعتبار اسنادی یوزانس وجود دارد؟

بله شما می توانید اعتبار اسنادی یوزانس را با طرف دوم به اشتراک بگذارید و در صورت پذیرش طرف دوم، به امر تجارت بپردازید.

آیا امکان تمدید اعتبار اسنادی یوزانس وجود دارد؟

بله در انواع خاصی از اعتبار اسنادی یوزانس می توانید این اسناد را بدون مراجعه به بانک و یا موسسات اعتباری تمدید نمایید.

اعتبار اسنادی یوزانس چه مزیت هایی دارد؟

افزایش اعتماد فروشنده، دریافت کالا بدون پرداخت وجه و همچنین تسریع در انجام معاملات تجاری از فواید این روش هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید