افزایش ۱۱ درصدی تجارت ایران و چین در سال ۲۰۲۲

تجارت ایران و چین در سال 2022

مطابق با آمار گمرک کشور چین، میزان تبادلات مالی ایران و چین در سال ۲۰۲۲ نسبت به سال ۲۰۲۱ افزایش ۱۱ درصدی را تجربه کرد و حجم مبادلات تجاری بین دو کشور از مرز ۱۴ میلیارد عبور کرد. میزان تبادلات تجاری ایران و چین در ۱۱ ماه ابتدایی سال ۲۰۲۲ ۱۴.۶ میلیارد دلار بوده در حالی که این میزان در مدت مشابه سال ۲۰۲۱ برابر با ۱۳.۱ میلیارد دلار بوده است.

صادرات کشور ایران به چین در یازده ماه اول سال ۲۰۲۲ نسبت به زمان مشابه خود در سال ۲۰۲۱ رشد ۵ درصدی را تجربه کرده و به ۶.۰۵ میلیارد دلار رسیده است. واردات از کشور چین نیز که اصلی ترین شریک تجاری ایران است، در سال ۲۰۲۲ رشد ۱۷ درصدی را تجربه کرده و به ۸.۵ میلیارد دلار رسیده است. اگر می خواهید میزان تبادلات تجاری دو کشور در یک سال شمسی را مشاهده نمایید، از مطلب کالاهای مبادله شده ایران و چین در سال ۱۴۰۰ دیدن فرمائید.

اگر بخواهیم آمار تجارت میان این دو کشور را در یک ماه بررسی کنیم، می توانیم ماه نوامبر را در نظر بگیریم. در نوامبر ۲۰۲۲ چین به میزان ۰.۳۲ میلیارد یورو کالا از ایران وارد کرده و حدود ۳ برابر آن یعنی ۰.۹۳ میلیارد یورو کالا به ایران صادر کرده است. اگر با ماه قبل بخواهیم مقایسه کنیم، میزان واردات چین از ایران حدود ۱۰ درصد کاهش داشته اما میزان صادرات چین به ایران به میزان حدود ۴۰ درصد افزایش داشته است.

مطابق با آمار گمرک چین، میزان واردات چین از ایران در نیمه ابتدایی سال ۲۰۲۲ نسبت به نیمه انتهایی بیشتر بوده و تقریبا درصد مبادلات تجاری بین دو کشور در نیمه ابتدایی ۱.۵ برابر نیمه انتهایی سال ۲۰۲۲ بوده است. این موضوع در مورد واردات ایران از چین نیز تاحدودی صدق می کند. کشور چین در نیمه ابتدایی سال ۲۰۲۲ به میزان ۲۰۰۰ میلیارد دلار کالا صادر و ۱۵۰۰ میلیارد دلار کالا به کشور خود وارد کرده است.

می توان از این دیتا نتیجه گرفت که حجم مبادلات مالی ایران و چین رو به افزایش است و این امر می تواند زمینه مناسبی برای افزایش فعالیت تجار و بازرگانان هر دو کشور در بازار کشور دیگر باشد. میزان صادرات ایران به چین در سال های اخیر افزایش خوبی داشته و این امر می تواند برای تجار ایرانی بسیار حائز اهمیت باشد. افزایش میزان صادرات به چین علاوه بر کسب سود برای بازرگانان و رونق تجارت آنها موجب ارز آوری به کشور شده و برای بهبود وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم تاثیرگذار است. ضمن اینکه سود بالای شرکت ها موجب افزایش نیاز به نیروی کار و به گردش در آمدن چرخ صنعت می شود.

اگر برایتان سوال است که چه کالاهایی می توانند از ایران به چین صادر شوند و در بازار چین حضور داشته باشند، در مطلبی کالاهای پر سود صادراتی به چین را برای شما آماده کرده ایم. اگر شما هر کدام از کالاهای این لیست را می توانید تامین کنید، با کارشناسان بازرگانی ایجاب در تماس باشید تا زمینه صادرات کالا و موارد اولیه شما را به کشور چین فراهم نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید