معرفی انواع مسیر در ترخیص کالا از گمرک؛ سبز، زرد و قرمز

انواع مسیر در ترخیص کالا از گمرک

اگر به دنبال ترخیص کالا از گمرک باشید، حتما مسیرتان به مسیرهای گمرکی افتاده است! کالاها برای ترخیص از گمرک در سه مسیر طبقه بندی می شوند و این امر برای بررسی و ارزیابی دقیق کالاها صورت می پذیرد. این سه مسیر عبارتند از مسیر سبز، مسیر زرد و مسیر قرمز. این سه، انواع مسیر در ترخیص کالا از گمرک را تشکیل می دهند و شما باید در هر کدام اقدامات متفاوتی را برای پیشبرد امر ترخیص انجام دهید. همراه بازرگانی ایجاب باشید.

عوامل تعیین کننده مسیر ترخیص کالا

گمرک برای تعیین مسیر گمرکی از یک سامانه هوشمند استفاده می کند و این سامانه هوشمند از یک پایگاه داده برای این قضاوت بهره می برد. این کار برای مدیریت ریسک انجام می شود تا یک سری کالاها که احتمال عدم شفافیت در آنها مطرح است و ریسک بالاتری دارند را به صورت دقیق بررسی کنند و در نهایت به کاهش ورود کالاهای غیر مجاز بیانجامد.

مسیر گمرکی براساس چند عامل تعیین می گردد:

 • تعرفه کالا
 • نوع معامله کالا
 • نام صاحب کالا
 • ارزش کالا
 • نام کشور مبدا
 • براساس اظهار کننده
 • براساس وضعیت کالا
 • و….

در نهایت خروجی به سه وضعیت سبز، زرد و قرمز منتهی می شود.

انواع مسیر در ترخیص کالا از گمرک

مسیر سبز گمرک

کالاهای مسیر سبز نیازی به دریافت استاندارد و انجام تست های آزمایشگاهی ندارند. همچنین، نیازی به دریافت مجوز نیز ندارند و ارزش گذاری و تعرفه اظهاری با ارزش استنباطی گمرک مطابقت دارد. اسناد ارائه شده و کشور ساخت نیز مشکلی ندارد و اگر شرکت تولیدی باشد و یا در زمینه مالیات مشکلی نداشته باشد، در این مسیر قرار می گیرد.

مسیر سبز این معنی را می دهد که اسناد، مدارک و مجوزهای ارائه شده و همچنین اطلاعاتی که در اظهارنامه ثبت شده است مورد تایید می باشد و نیازی به ارائه مجوز اضافی نمی باشد. در مسیر سبز، پروانه بلافاصله پس از پرداخت حق ورودی صادر می شود و می تواند کالای خود را خیلی سریع از گمرک ترخیص نمایید.

مسیر زرد گمرک

کالاهای مسیر زرد نیاز به دریافت استاندارد و تست های آزمایشگاهی دارند اما اگر در سه ماه گذشته سابقه ترخیص داشته باشید و کاتالوگ ارائه شده با ارزش کالا مطابقت داشته باشد بدون نیاز به ارزیابی فیزیکی می توانید ترخیص نمایید. این مسیر به سادگی سبز نیست اما به دشواری قرمز نیز نمی باشد؛ به این معنا که گاها نیازی به ارزیابی فیزیکی دوباره کالا نیست و اسناد در حضور ارزیاب بررسی می گردد.

مسیر قرمز گمرک

اگر کالای شما مشخصات زیر را داشته باشد، در مسیر قرمز گمرکی قرار می گیرید:

 • نیاز به دریافت استاندارد و تست های آزمایشگاهی
 • مخدوش و مشکوک بودن اسناد ارائه شده
 • عدم تطابق ارزش اظهاری با ارزش استنباطی گمرک
 • وارد کننده تازه وارد (از روی کارت بازرگانی)

این مسیر نسبت به دو مسیر بالا کند تر است و روند طولانی تری برای ترخیص می پیماید. اگر مجموعه معتبری را برای ترخیص انتخاب نکرده باشید، احتمالا اسیر مسیر قرمز شوید که در این صورت ممکن است ضررهای مالی زیادی به شما تحمیل شود.

جمع بندی

اگر شرکتی را می خواهید که کالای شما را در کوتاه ترین زمان ممکن ترخیص کند و هزینه کمتری نیز برای این امر بپردازید، مرکز توسعه تجارت ایران در چین با نام بازرگانی ایجاب در خدمت شماست. برای اینکار کافیست با شماره های دفتر مرکزی بازرگانی ایجاب تماس حاصل نمایید تا مشاوره رایگان از سوی کارشناسان بازرگانی ایجاب در اختیار شما قرار گیرد.

سوالات متداول

مسیر سبز زرد قرمز در گمرک یعنی چی؟

همانطور که از اسمشان پیداست، در مسیر سبز نیازی به دریافت مجوز و ارزیابی نیست، در مسیر سبز کالا ارزیابی می شود و در مسیر قرمز کالا حین ارزیابی مطابقت داده شده و مجوزهای لازم نیز باید دریافت شود.

مسیر گمرکی چگونه تعیین می گردد؟

گمرک با استفاده از یک سامانه هوشمند مسیر را تعیین می کند. این سامانه هوشمند از یک پایگاه داده برای بررسی اظهارنامه استفاده می کند.

تفاوت مسیر سبز با مسیر زرد و قرمز چیست؟

در مسیر سبز نیازی به ارائه مجوز و اسناد تکمیلی ندارید و فرآیند ترخیص سریع تر است اما در مسیر زرد و قرمز بازرسی از کالا اتفاق می افتد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید