محاسبه هزینه حمل بار از چین به ایران + معرفی بهترین راه

محاسبه هزینه حمل بار از چین به ایران

تجار و بازرگانان ایرانی همواره چین را به دلیل ارزانی و تنوع بالای کالاهای تولیدی این کشور مدنظر داشته اند و در چند سال اخیر حجم واردات کالا از چین به گونه ای بوده است که به اصلی ترین شریک بلامنازع تجاری ایران بدل شده است. یکی از مسائلی که همواره پیش روی تجار ایرانی بوده است، حمل کالا از چین می باشد. ارسال کالا از چین و دریافت در ایران نیازمند احاطه کامل به مسائل بازرگانی و گمرکی بوده و در صورت عدم احاطه به این مسائل مواردی از جمله تاخیر در دریافت کالا، آسیب کالا حین حمل، نیاز به سفر حضوری و مواردی از این دست گریبانگیر شما خواهد شد. یکی از موضوعاتی که در انتخاب روش حمل و ارسال کالا از چین به ایران مهم است، هزینه روند انجام کار است و اطلاع از بهترین هزینه ممکن در کوتاه ترین زمان، می تواند تجارت شما را پر سود تر کند. برای محاسبه هزینه حمل بار از چین به ایران همراه بازرگانی ایجاب باشید.

چین تا ایران فاصله ای حدود ۴۷۷۸ کیلومتری دارد؛ طبعا حمل زمینی کالا از چین تا زمان برقراری مجدد پروژه راه ابریشم جدید امری دشوار، زمان بر و نا ایمن است. از سوی دیگر، نوع و حجم کالا انتخاب را بین حمل هوایی و دریایی بار از چین رقم می زند. مسلما حمل هوایی سریع تر و ایمن تر است اما هزینه بالاتر و همچنین گاها حجم بالای کالای وارداتی، گزینه حمل هوایی را از روی میز حذف می کند. چند مثال برای شما زدیم تا بدانید بهترین راه برای حمل بار توسط چندین عامل رقم می خورد که یکی از آنها هزینه و قیمت حمل بار است. عوامل موثر در تعیین هزینه حمل بار عبارتند از:

 • انتخاب روش حمل و نقل
 • نوع کالا
 • وزن و حجم کالا
 • ریسک حمل کالا
 • نوع بیمه کالا
 • مشخصات منحصربفرد کالا نظیر نیاز به سیستم سرد کننده و …

در این پست می خواهیم به این موضوع بپردازیم و ضمن توضیح روش محاسبه هزینه حمل بار از چین به ایران در روش های مختلف حمل و نقل، مزایا و معایب هر کدام را نیز اشاره می کنیم تا بتوانید با سنجش تمامی نکات بهترین راه را برای حمل کالای خود انتخاب کنید. اگر در این زمینه دانش و تجربه کافی ندارید نیز نگران نباشید چرا که مرکز توسعه تجارت ایران در چین با نام بازرگانی ایجاب و با مجوز رسمی از سازمان توسعه تجارت ایران در خدمت شماست تا ضمن مشاوره رایگان به شما، صفر تا صد امور حمل کالا از چین به ایران با انجام تمامی مراحل در کوتاه ترین زمان را برای شما انجام دهد.

محاسبه هزینه حمل بار هوایی از چین به ایران

محاسبه هزینه حمل هوایی بار از چین

تقریبا می توان گفت در شرایط نوع و حجم کالای یکسان، حمل بار هوایی از چین به مراتب هزینه بالایی نسبت به همتای زمینی و دریایی خود دارد! البته هزینه بالای آن نمی تواند مزایای آن را کمرنگ کند. بیشترین سرعت دریافت کالا که گاها کمتر از ۷ روز به طول می انجامد در اختیار حمل هوایی است؛ پس اگر کالایی دارید که تاریخ انقضا دارد و یا سرعت دریافت کالا برای شما حیاتی است، حمل هوایی بار برای شما بهترین انتخاب است. قوانین حمل هوایی سخت گیرانه تر است و معمولا جز پرداخت دلاری، واحد پول دیگری قبول نمی کنند؛ موضوعی که می تواند فرضا در حمل و نقل دریایی بواسطه توافق با کشتی ها و پرداخت هزینه با واحد پولی یوان متفاوت باشد. معمولا بارهایی با وزن تا ۳۰۰ کیلوگرم را از طریق حمل و نقل هوایی به ایران ارسال می کنند؛ گرچه گاهی تا ۱.۵ تن نیز از این روش ارسال می گردد.

مهم ترین عاملی که در تعیین هزینه هوایی حمل بار موثر است وزن حجمی بار است. در بارنامه دو نوع وزن قید شده است؛ یک وزن حقیقی و یک وزن حجمی. وزن حقیقی، وزنی است که در فرودگاه هنگام قرار دادن بار روی باسکول تعیین می شود اما وزن حجمی، مطابق با بسته بندی کالا تعیین می گردد. مثالی برای شما می زنیم؛ برخی کالاها وزن کمتری نسبت به فضای اشغال شده خود دارند. مثلا یک چوب لباسی یا یک کالسکه بچه با اینکه وزن چندان بالایی ندارند اما فضای زیادی را اشغال می کنند. پس اگر وزن حجمی بار از وزن حقیقی بیشتر شد، آن را مبنای محاسبه و پرداخت قرار می دهند.

محاسبه هزینه حمل بار هوایی از چین

اعداد در فرمول بالا به سانتی متر وارد می شود. معمولا عدد ۵۰۰۰ برای حمل و نقل اکسپرس و شرکت هایی مانند FedEx و عدد ۶۰۰۰ برای هواپیماهای عادی و سنتی استفاده می شود. به عدد به دست آمده از بالا، هزینه های زیر را باید اضافه کنید:

 • هزینه حمل کالا به فرودگاه چین
 • هزینه گمرک در فرودگاه چین
 • هزینه بسته بندی کالا در فرودگاه
 • هزینه بیمه کالا
 • هزینه حمل پرداختی به شرکت هواپیمایی

سایر هزینه ها در کشور مقصد یعنی ایران انجام می گردد که عبارتند از هزینه حمل کالا از فرودگاه به انبار، هزینه انبارداری، هزینه ترخیص کالا از گمرک و هزینه انتقال کالا از گمرک به مقصد نهایی شماست.

محاسبه هزینه حمل بار دریایی از چین به ایران

محاسبه هزینه حمل بار دریایی از چین به ایران

حمل دریایی که به میان می آید، از کانتینرها زیاد خواهید شنید. اگر بار بالای ۲۰۰-۳۰۰ کیلوگرم دارید و زمان دریافت آن نیز برای شما آنچنان فورس ماژور نیست، حمل دریایی ارجح ترین روش برای شماست. متوسط زمان رسیدن کالا در حمل دریایی حدود ۳۰ تا ۴۰ روز می باشد. دو نوع معمولا کانتینر شامل کانتینرهای ۲۰ فوتی و ۴۰ فوتی است که متناسب با حجم کالای شما، تعداد آن تعیین می گردد؛ اگر کالای شما به اندازه یک کانتینر ۲۰ یا ۴۰ فوتی بود، پس بار کامل کانتینر یا Full Container Load به اختصار FCL خواهد بود اما اگر به حد نصاب یک کانتینر نرسد، بار از نوع کمتر از یک کانتینر یا Less than Container Loads به اختصار LCL خواهد بود. تعداد کانتینرها تاثیر مستقیم بر روی هزینه حمل خواهند داشت. منهای تعداد کانتینرها، اینکه بتوانید یک کشتی را به طور کامل دربست در اختیار داشته باشید یا به صورت اشتراکی تنها بخشی از کشتی باشید نیز بر این امر تاثیرگذار است. سایر عوامل تاثیرگذار در محاسبه هزینه حمل بار دریایی از چین به ایران عبارتند از:

 • انتخاب بندر مناسب در مبدا و مقصد: نزدیکی بندر مبدا به کارخانه و بندر مقصد به مسیر ارسالی، هزینه های شما را کاهش می دهد.
 • انتخاب شرکت حمل و نقل: انتخاب بهترین شرکت کشتیرانی در یک فضای رقابتی می تواند هزینه های حمل و نقل کالای شما را کاهش دهد.

محاسبه هزینه حمل بار زمینی و ریلی از چین به ایران

حمل بار زمینی و ریلی که نسبت به دو روش دیگر از محبوبیت کمتری برخوردار است و تقریبا به ندرت انتخاب می شود، به دلیل گذر از چندین کشور چالش های خاص خود را دارد. در حمل و نقل ریلی نوع قرارداد شما با فروشنده بار، نوع قطار و نوع واگن باربری، میزان مسافت و حجم بارگیری یک قطار و همچنین نوع بار و کالا بر میزان قیمت نهایی تاثیرگذار است. در روش حمل زمینی ماهیت بار (که از اقلام خطرناک باشد یا اجناس نرمال باشد یا اینکه اجناس فاسد شدنی باشد.)، وزن بار، حجم بار، نوع قراردادی که برای حمل بار نوشته اید و میزان بیمه ای که بار خود را کرده اید بر قیمت نهایی تاثیرگذار است.

سایر عوامل موثر بر محاسبه هزینه حمل بار از چین به ایران

منهای روش حمل و نقل که به آن اشاره شد، عوامل دیگری نیز وجود دارند که بر هزینه حمل و نقل کالا از چین موثر هستند. این عوامل عبارتند از:

وزن و حجم بار

در رابطه با این مورد در سرفصل حمل هوایی بار به طور کامل صحبت کردیم. وزن واقعی یا حجمی بار، هزینه حمل را تعیین می کند و شرکت های حمل و نقل مطابق با وزن و حجم کالای شما، باید تعداد کانتینرها یا هواپیماهای حامل را تنظیم کنند.

کلاس ریسک یا خطر بار

۹ کلاس برای سنجش ریسک حمل و نقل کالا وجود دارد:

 • کلاس ۱: مواد منفجره نظیر تی ان تی
 • کلاس ۲.۱: گازهای قابل اشتعال نظیر استیلن
 • کلاس ۲.۲: گازهای غیر قابل اشتعال نظیر نیتروژن
 • کلاس ۲.۳: گازهای سمی نظیر کلرین
 • کلاس ۳: مایعات قابل اشتعال نظیر بنزین
 • کلاس ۴.۱: جامدات قابل اشتعال نظیر گوگرد
 • کلاس ۴.۲: مواد قابل اشتعال به صورت خود به خودی نظیر گرد روی
 • کلاس ۴.۳: موادی که در اثر خیس شدن خطرناک می شوند نظیر کلسیم کاربید
 • کلاس ۵.۱: مواد اکسید کننده نظیر نیترات نقره
 • کلاس ۵.۲: پراکسیدهای آلی
 • کلاس ۶.۱: مواد سمی نظیر سدیم سیانید
 • کلاس ۷: مواد رادیو اکتیو نظیر اورانیوم
 • کلاس ۸: مواد خورنده نظیر هیدروکلریک
 • کلاس ۹: مواد متفرقه نظیر آزبست

اگر کالای شما متعلق به یکی از این کلاسها باشد، بالطبع هزینه حمل کالا افزایش می یابد. همچنین اگر کالای شما نیاز به شرایط خاصی داشته باشد، به عنوان مثال نیاز به یخچال یا فریزر، این موضوع نیز بر هزینه حمل بار تاثیرگذار است.

نوع قرارداد خرید

نوع قرارداد خرید که در بازرگانی به نام اینکوترمز Incoterms نامیده می شود، در تعیین هزینه حمل بار موثر است. دو نوع قرارداد برای خرید از چین وجود دارد؛ قرارداد FOB و قرارداد EXW. در قرارداد FOB، تمام هزینه های حمل بار در مبدا برعهده تولید کننده یا فروشنده است و شما کالای خود را در بندر یا فرودگاه مقصد تحویل می گیرید. در قرارداد EXW، تمام هزینه های حمل از درب کارخانه در چین برعهده خریدار است و فروشنده هیچ نقشی در حمل کالا ایفا نمی کند؛ بنابراین در نوع دوم صرف هزینه و دردسرهای حمل کالا چندین برابر است.

نوع بیمه بار

قطعا نمی خواهید کالای خود را در فاصله حمل نزدیک به ۵۰۰۰ کیلومتری به امان خدا رها کنید! قطعا بیمه بار بخشی از پروسه حمل کالا خواهد بود. شرکت های حمل و نقلی، از واحد SDR برای تعیین حق بیمه استفاده می کنند. SDR واحد پول بیمه است که به ۵ ارز معتبر جهان تبدیل می شود و بنابر وزن بار، حق بیمه تعیین می گردد. هر SDR حدود ۱.۴ دلار است و این میزان در طول زمان ممکن است تغییر کند.

نوع روش حمل و نقل حداکثر حق بیمه
حمل و نقل دریایی ۶۶۷ SDR به ازای هر بار یا ۲ SDR به ازای هر کیلوگرم بار
حمل و نقل ریلی ۱۷ SDR به ازای هر کیلوگرم بار
حمل و نقل زمینی ۸ SDR به ازای هر کیلوگرم بار
حمل و نقل هوایی ۱۹ SDR به ازای هر کیلوگرم بار

این میزان، حق بیمه پایه است و در صورت نیاز به پوشش بیشتر بیمه، باید از حق بیمه تکمیلی استفاده کنید. در نظر داشته باشید که موارد بالا میانگین دریافت شده از چند شرکت است و ممکن است از این موارد کمتر یا بیشتر پیدا کنید.

سوالات متداول

هزینه حمل و نقل کالا در مبدا پرداخت می شود یا مقصد؟

شما بنابر توافق با فروشنده می توانید هزینه حمل کالا را در مقصد بپردازید اما احتمال دارد مبلغ پرداخت شده در مقصد در حدود ۵ درصد گرانتر برای شما تمام شود.

چه عواملی در محاسبه هزینه حمل بار از چین به ایران تاثیر گذارند؟

مهم ترین عامل روش حمل است اما عوامل متعدد دیگری نیز تاثیرگذارند که در این مطلب به طور کامل به آن پرداخته شد.

آیا امکان محاسبه هزینه حمل بار با یک فرمول مشخص وجود دارد؟

خیر تک تک عوامل ذکر شده که با نوع و مشخصات کالای شما مطابقت داده می شود در این امر موثر است.

کدام روش به لحاظ صرف هزینه برای حمل بار از چین مناسب تر است؟

این موضوع پس از اطلاع یافتن پیرامون بار شما به قطعیت می رسد که پیشنهاد می کنیم برای این موضوع، با کارشناسان ایجاب تماس حاصل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید