سورسینگ در چین؛ بهترین و امن‌ترین راه برای تامین کالا

منبع یابی و سورسینگ کالا از چین

در این مطلب به سورسینگ و منبع یابی کالا از چین به طور کامل می پردازیم که لازمه و قدم ابتدایی خرید کالا از چین می باشد .در این مقاله شما با مفهوم سورسینگ کالا آشنا می شوید و متوجه می شوید که درصد عظیمی از خرید کالا ها در کل جهان از سایت های چینی مثل علی بابا و تائو بائو و … انجام می شود.اینکه کارشناس سورسینگ چقد میتواند در روند کلی خرید برای شما تاثیر گذار باشد.

آشنایی با سورسینگ در چین

کشور چین از نظر همکاری‌های اقتصادی برای ما اهمیت زیادی دارد و به همین دلیل آشنایی با معنی سورسینگ چین می‌تواند جالب باشد. سورسینگ در حقیقت جستجوی تامین کننده‌ای است که می تواند بهترین کالاها یا خدمات را برای یک شرکت ارائه دهد. به جای سورسینگ از عبارت منبع یابی هم می‌توانیم استفاده کنیم. در این کار به دنبال این هستیم که کالاها و خدمات با کیفیت با بهترین قیمت ممکن را پیدا کنیم. به طور خلاصه سورسینگ ارتباط با عرضه کننده ها(Supplier) است.

  منبع یابی و سورسینگ کالا از چین منبع یابی و سورسینگ کالا از چین

دلایل انتخاب چین برای سورسینگ چیست؟

شاید فکر کنید که مهمترین دلیل جذابیت سورسینگ چین برای بازار ایران، مناسب‌تر بودن قیمت کالاهای این کشور است. البته ارزان بودن کالاهای چین برای بازار ایران یکی از دلایل علاقه تجار ایرانی به این کشور اقتصادی می‌باشد اما همه چیز در آن خلاصه نمی‌شود. دلایل گوناگونی وجود دارد که منبع یابی چین را برای ما مناسب نشان می‌دهد. برخی از این دلایل را با هم بررسی می‌کنیم:

 • رشد اقتصادی: کشور چین به عنوان دومین اقتصاد بزرگ جهان شناخته می‌شود و اخیراً عنوان بزرگترین تولیدکننده موجود در جهان را نیز به دست آورده است. به همین دلیل اقتصاد این کشور به سرعت در حال پیشرفت است و اکثر شرکت‌های بین‌المللی به دنبال سورسینگ در بازارهای چین هستند.
 • کاهش ریسک: تجارت در هر سطحی شامل ریسک‌های گوناگونی است. فرآیند سورسینگ در بازرگانی چین به خوبی مدیریت می شود و به همین دلیل خطرات احتمالی را برای شما کاهش می‌دهد. شما تمام مراحل سورسینگ را در این کشور باید به صورت مستقیم مدیریت کنید. ضمناً روابط سیاسی و اقتصادی مناسب بین ایران و چین شرایط فعالیت در این کشور را در مقایسه با دیگر کشورها برای تاجران ایرانی بهتر نشان می‌دهد.
 • قدرت انتخاب: در منبع یابی چینی شما این فرصت را دارید که شخصاً از کارخانه ها بازدید کرده و شرایط کاری آنها را بررسی کنید. این یک فرصت بسیار خوب برای شما است تا بتوانید بهترین کارخانه را برای تامین محصولات مورد نیاز خودتان انتخاب کنید.
 • ارتباط مستقیم: اگر شما بخواهید کالای مد نظرتان را در داخل کشور تامین کنید مجبورید با چندین واسطه ارتباط بگیرید که این کار اصلاً برای وقت و سرمایه شما مناسب نیست. اما به دلیل رقابتی بودن بخش OEM در چین بیشتر تولیدکنندگان ترجیح می‌دهند که مستقیماً با خریداران معامله کنند. این موضوع به شما کمک می‌کند تا با اعتماد بیشتر و صرف هزینه کمتر محصولات مورد نیاز خودتان را تامین کنید.

خرید کالا از چین بدون واسطهسورسینگ چین

برای موفقیت در سورسینگ چین چه نکاتی را مدنظر قرار دهیم؟

اگر به دنبال موفقیت در سورسینگ در چین هستید، آموزش سورسینگ را نباید فراموش کنید. در ادامه نکات مهمی در مورد سورسینگ با هم بررسی خواهیم کرد:

 • تامین کننده مناسب: اولین گام در هر کدام از روش های سورس یابی پیدا کردن یک تامین کننده مناسب است. شما باید به دنبال تأمین کننده‌ای باشید که تمام نیازهای شما را درک کند و بر اساس آن محصولات مورد نیاز شما را تامین نماید.
 • تایید تامین کننده: یکی از مهمترین ویژگی‌هایی که تامین کننده محصولات شما در چین باید آن را داشته باشد، اعتبار و تجربه است. اعتبار به شما این اطمینان را می دهد که تامین کننده قصد هیچگونه تقلبی ندارد. تجربه نیز سبب می‌شود که تامین کننده بتواند طیف متنوعی از محصولات مورد نیاز شما را آماده کند.
 • سفارش نمونه کالا (Product sample): قبل از اینکه بخواهید سفارش نهایی خودتان را ثبت کنید ابتدا باید درخواست نمونه کالا از تامین کننده داشته باشید. نمونه‌ها نشان دهنده آن هستند که محصولات تامین شده کیفیت مورد انتظار شما را دارند یا خیر.
 • ارتباط: یکی از نکات بسیار مهمی که در منبع یابی در کشور چین باید مد نظر قرار دهید نحوه ارتباط گیری است. طبیعتاً تفاوت های زبانی و فرهنگی یکی از چالش های بزرگ برای ارتباط گیری مناسب با تامین کننده خواهد بود. شما باید خودتان را برای ایجاد راه ارتباطی مناسب با تامین کننده آماده کنید.
 • کنترل کیفیت: حتی اگر چندین سال است که با یک تامین کننده قابل اعتماد در کشور چین همکاری دارید اما باز هم در هر مرحله دریافت محصول باید کنترل کیفیت را انجام دهید. بازرسی های کیفی ثابت کننده آن است که انتظارات شما از محصول موردنظرتان به وسیله تامین کننده برآورده شده است.سورسینگ و مببع یابی از چینخرید کالا از چین بدون واسطه

شاید دوست داشته باشید درباره ارزیابی کیفی کالای چین قبل از خرید هم بیشتر بدانید.

آیا استفاده از کارشناس برای سورسینگ لازم است؟

شما می توانید به جای اینکه خودتان تمام امور را مدیریت کنید از یک کارشناس سورسینگ چین برای انجام این کار کمک بگیرید. استفاده از کارشناس برای چنین کار مهمی مزایا و معایب خاص خودش را دارد. آنها را به صورت جداگانه بررسی می‌کنیم و ابتدا به سراغ مزایا می‌رویم:

 • کارشناسان متعددی وجود دارند که شما می‌توانید برای تامین محصولات مورد نیاز خودتان در چین از آنها کمک بگیرید.
 • همچنین با توجه به اینکه کارشناسان سورسینگ آشنا به اصول مذاکره هستند، میتوانید روی تخصص آنها برای برقراری ارتباط بهتر با تامین کننده حساب باز کنید.
 • معمولا اکثر کارشناسانی که در این زمینه فعالیت می‌کنند به زبان کشور چین تسلط دارند و این موضوع می‌تواند برای شما فواید زیادی داشته باشد.
 • کارشناسان در حوزه سورسینگ به دلیل ارتباط با تامین کنندگان چینی و حضور در کشور چین از تمامی جهات (مانند ارزیابی و گرفتن نمونه یا سمپل و….) تامین کننده ها را بررسی و آنالیز نموده و به مراتب میتوانند انتخابی دقیق تر نسبت به فروشندگان چینی داشته باشند که نهایتا تجارتی با بازدهی بالاتر را برای مشتریان عزیز به ارمغان می آورد

اما طبیعتاً در کنار مزایا این کار معایبی هم برای شما دارد:

 • اولین ایراد استفاده از یک کارشناس در این زمینه این است که ممکن است آن فرد اصلاً کارشناس منبع یابی نباشد. در واقع ممکن است یک واسطه تحت عنوان کارشناس با شما ارتباط بگیرد و از طریق چند واسطه دیگر محصولات را خریداری کرده و در اختیار شما بگذارد. البته این ایراد را می توانید با اعتبارسنجی کارشناس برطرف کنید.و با انتخاب و آگاهی کامل نسبت به توانمند بودن و سابقه کارشناس کالایابی بهتری خرید را از چین داشته باشید
 • ایراد دیگری که می توان به استفاده از کارشناس منبع یابی وارد دانست، ارتباط گسترده او با تامین کننده است. وقتی از یک کارشناس کمک می گیرید، تامین کننده او را می‌شناسد و اگر روزی بخواهید بدون وجود آن کارشناس با تامین کننده ارتباط بگیرید ممکن است دچار مشکل شوید.در این صورت شما میتوانید از کارشناس خرید کالا از چین بخواهید تمام اطلاعات تماس تامین کننده و یا ساپلایر منتخب را به شما بدهد تا شما با فروشنده خود در هر لحظه در تماس باشید و کارشناس سورسینگ صرفا برای شما نقش مشاوره داشته باشد
 • برخی کارشناسان تجربه و ابزارلازم را جهت شناسایی بهترین تامین کنندگان را ندارند .و صرفا کارشناسانی را معرفی میکنند که منافع خودشان تامین شود.پس باید در انتخاب کارشناس منبع یابی از چین دقت لازم را داشته باشید

البته این معایب در شرایطی به وجود می‌آیند که شما به طور کامل منبع یابی را به یک کارشناس واگذار کنید. اما اگر کارشناس نقش مشاور را برای شما داشته باشد قطعاً بسیاری از این معایب محدود می‌شوند. البته کارشناس تنها ابزار کمکی در منبع یابی نیست. ابزاری مانند سایت های انلاین مثل علی بابا چین نیز هستند که میتوانند تا حدودی شما را برای پیدا کردن تامین کننده مناسب کمک کنند ولی احتمال انواع کلاهبرداری در این سایت ها از جانب فروشندگان چینی بسیار بالاست به دو دلیل مهم :

 1. فروشندگان و ساپلایرهای چینی به دلیل عدم امکان رسیدگی قضایی در تجارت با بارزگانان خارجی به خصوص ایرانی به راحتی میتوانند در موضوعات مختلف کارشکنی کنند (و به زبان خودمانی در صورت عدم تعهد طرف چینی نسبت به قرارداد، شما دستتان به هیچ جا بند نیست)
 2. سایت علی بابا به خاطر منافع خود تمامی فروشندگان را جذب میکند و تاکید میکند که در انتخاب تامین کننده از جانب شما هیچ مسئولیتی را قبول نمی کند و اگر مشکلی با تامین کننده پیدا کنید پاسخگو نخواهد بود، پس راه های بسیاری برای ارزیابی و انتخاب تولید کننده معتبر وجود دارد که کارشناسان مجرب در این حوزه به آن دسترسی دارند مانند:
 • انواع ابزارها و سایت های انلاین برای مشاهده رزومه و سابقه ی فروشندگان چینی توسط نظرات خریداران قبلی
 • استعلام سابقه فروشندگان چینی توسط مراجع دولتی و قضایی چین و آگاهی از نبودن اسم ساپلایردر بلک لیست قضایی چین
 • عقد قرارداد با طرف چینی در کشور چین و مطابق با قوانین قضایی و تجاری چین که در اینصورت نه تنها تمام راه های کلاهبرداری و مشکلات احتمالی از سمت تامین کننده چینی مسدود می شود که امکان پیگیری قضایی هنگام بروز هرگونه مشکل و اختلاف احتمالی بین طرفین قرارداد، اعم از: عدم تهعد فروشنده نسبت به ارسال کالا درزمان مقرر و یا کم فروشی و …. میسر می باشد

مرکز توسعه تجارت ایران در چین

مرکز توسعه تجارت ایران در چین

سورسینگ چین (منبع یابی) در خرید کالا از چین چه اهمیتی دارد؟

سورسینگ یکی از مهم ترین مراحل خرید کالا از چین می باشد و برای خریداران بیشترین سودآوری و بالاترین کیفیت محصول و امن ترین راه برای تجارت با چین را به ارمغان می آورد

آیا بهتر است سورسینگ را خودمان انجام دهیم یا توسط کارشناس سورسینگ انجام شود؟

به دلیل عدم تجربه و دانش کافی و نبود دسترسی به ابزار های سنجش تامین کننده های چینی توسط خریداران و بازرگانان محترم و پیچیدگی های بسیار زیاد در حوزه تجارت با تامین کننده چینی قطعا بهتر است از کارشناسان سورسینگ مجرب استفاده شود.

چطور مطمئن شویم که کارشناس منبع یابی معتبر ترین فروشندگان چینی و با کیفیت ترین محصولات و مناسب ترین قیمت را برای ما پیدا میکند؟

شما باید از کارشناس سورسینگ بخواهید که تمامی فاکتورهای ارزیابی کالا و سنجش فروشنده چینی را بررسی کرده و در قالب فرم های مخصوص سورسینگ، گزارشات را به شما ارائه کند.در بازرگانی ایجاب با کمک ده ها ابزار سنجش و ارزیابی و به کمک کارشناسان بازرگانی زبده و متخصص در چین،بررسی ها انجام شده و نهایتا گزارشات خدمت مشتری عزیز ارائه میشود.      

 

۳ دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • با درود و مهر
  ممنون از محتوای مفیدتون . ما میخواستیم تعداد بالا دستگاه پوز وارد کنیم .کار سورسینگش رو میتونید برامون انجام بدید؟

  پاسخ
 • با درود و احترام خدمت شما
  خوشحالیم که برای شما مفید بوده است .بله تضمینی انجام میدهیم با مجموعه ایجاب تماس بگیرید

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید