مدت زمان مجاز نگهداری کالا در انبارهای گمرگی چقدر است؟

مدت زمان مجاز نگهداری کالا در گمرک

اگر می خواهید کالای خود را صادر و یا به کشور وارد کنید، کالای شما به انبارهای گمرک منتقل می شود و باید پیش از اتمام مدت زمان مجاز نگهداری کالا در انبارهای گمرکی نسبت به خارج کردن کالای خود از گمرک اقدام کنید. اگر به طور خلاصه بخواهیم بگوییم، مدت زمان مجاز نگهداری کالا سه ماه است اما این موضوع تبصره نیز دارد که در ادامه به آنها می پردازیم. همراه بازرگانی ایجاب باشید.

مطابق با قانونی که در سال ۱۳۹۰ تحت عنوان قانون امور گمرکی در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید، در ماده ۲۳ تا ۲۵ پیرامون موضوع انبارداری و نگهداری کالا در گمرک بحث شده است و باید برای انجام مراحل ترخیص کالا از گمرک این موضوع را مدنظر داشته باشید. مطابق با ماده ۲۳ قانون امور گمرکی، به محلی انبار گمرکی گفته می شود که مشخصات زیر را داشته باشد:

  • می تواند مسقف، غیر مسقف یا یک محوطه باشد.
  • برای نگهداری کالاهای ورودی به کار رود.
  • توسط مراجع تحویل گیرنده کالا اداره شود.
  • گمرک بنابر ضرورت می تواند اقدام به تاسیس این انبارها نماید.

در ماده بعدی یعنی ماده ۲۴، عنوان شده است که مدت مجاز نگهداری کالاها در انبار گمرک از تاریخ تحویل به مدت ۳ ماه است. اگر صاحبان کالا تقاضای کتبی خود را ارائه دهند، و یا شرکت های حمل و نقل دلایل موجه خود را توصیف کنند می توانند با پرداخت هزینه انبارداری حداکثر تا دو ماه دیگه نگهداری کالای خود در انبار را تمدید کنند. بنابراین در صورت موافقت گمرک می توانید کالای خود را حداکثر تا پنج ماه در انبار گمرک نگهداری نمایید. اگر در مدت زمان سه ماه اقدام به انجام تشریفات و خروج کالا از انبار نکنید کالا به صورت متروکه شناخته می شود.

ماده ۲۴ شامل ۴ تبصره می شود:

  1. در تبصره یک مقرر شد در صورتی که امکانات لازم برای نگهداری کالای فاسد شدنی و کالایی که نگهداری آن هزینه اضافی ایجاد می کند در انبارهای گمرکی موجود نباشد، باید بلافاصله پس از تخلیه و تحویل، ترخیص و یا با مسئولیت صاحب کالا و نظارت گمرک به انبار مناسب منتقل شود. در غیر این صورت مرجع تحویل گیرنده هیچ گونه مسئولیتی در قبال ضایع یا فاسد شدن آنها ندارد و گمرک بلافاصله مقررات متروکه را در مورد آن کالا اعمال می نماید.
  2. به موجب تبصره ۲ ماده ۲۴ مقرر شد چنانچه ظرف یک ماه کالاهایی که برای آن سند ترخیص یا فروش صادر گردیده است از انبار خارج نشود مشمول مقررات متروکه می شود. این مهلت با اعلام موافقت مرجع تحویل گیرنده و گمرک قابل تمدید است.
  3. با تصویب تبصره ۳ مقرر شد تا زمانی که کالا به انتظار اعلام نظر قطعی گمرک در انبارهای گمرکی متوقف گردد کالا، متروکه نمی شود.
  4. طبق تبصره ۴ ماده ۲۴ مقرر شد توقف کالا در مناطق آزاد و مناطق ویژه اقتصادی بر اساس ضوابط قانونی مناطق مذکور در اختیار سازمان های مسئول این مناطق است. کالاهایی که در این مناطق پس از انقضاء مهلت های اعطایی توسط سازمان های مذکور مهلت منقضی اعلام می شوند نیز مشمول مقررات کالای متروکه می گردند.

سوالات متداول

مدت زمان مجاز نگهداری کالا در انبارهای گمرگی چقدر است؟

مدت زمان قانونی این کار ۳ ماه می باشد.

در صورت پرداخت هزینه تا چه میزان می توان کالا را در گمرک انبار کرد؟

اگر در مدت زمان ۳ ماه نتوانستید کالا را از گمرک خارج کنید، حداکثر ۲ ماه دیگر نیز با توافق گمرک می توانید کالای خود را در انبار نگه دارید.

آیا می توان کالا را در گمرک دپو کرد؟

اگر گمرک موافقت کند ممکن است بتوانید این کار را انجام دهید اما وجهه قانونی ندارد و کالای شما متروکه به شمار می رود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید