واحد پول چین چیست؟ معرفی یوان CNY واحد پول کشور چین

واحد پول چین یوان

واحد پول چین یوان است که به عنوان یکی از باثبات‌ترین ارزهای جهان شناخته می شود. هر دلار برابر با ۸ یوان است که سالهاست این عدد ثابت مانده و دست نخورده است و نشان از ثبات یوان دارد. واحد پولی چین نام دیگری نیز دارد به نام رنمینبی که در زبان چینی به “پول مردم”  نام دارد. در حال حاضر چین اسکناس‌های ۱، ۲، ۵، ۱۰، ۵۰ و ۱۰۰ یوان، سکه‌های ۱، ۲ و ۵ چاو و ۱، ۲ و ۵ فن در گردش دارد (۱ یوان = ۱۰ چاو = ۱۰۰ فن). پس از ورود به کشور چین، امکان مبادله پول خارجی با یوان در بانک آف چاینا وجود دارد. این ارز در برخی از هتل ها و مغازه ها نیز قابل تعویض است. اگر قبل از خروج از کشور نیز یوان باقی مانده باشد، می‌توانید این ارز را با ارز بین المللی جابجا کنید. همراه بازرگانی ایجاب باشید.

واحد پول کشور چین چیست؟

رنمینبی که در اصطلاح جهانی به نام یوان شناخته می شود، واحد رسمی پول کشور چین نامیده می شود. یک رنمینبی (یوآن) به ۱۰۰ فن یا ۱۰ چاو تقسیم می شود. بانک خلق چین دارای اختیارات انحصاری برای انتشار ارز است که عموما اسکناس ها از ارزش ۱ فن گرفته تا ۱۰۰ یوان چاپ می شوند. جلوی برخی از اسکناس ها حاوی تصاویری از رهبران کمونیست جمهوری خلق چین مانند مائو تسه تونگ، رهبر انقلاب کمونیستی چین است که عکس آن در چندین اسکناس به تصویر کشیده شده است. پول های کم ارزش تر اغلب حاوی تصاویری از افرادی است که لباس سنتی به تن دارند. سمت پشت اکثر سکه ها که در اندازه های مختلف از ۱ فن تا ۱ یوان متغیر است، حاوی تصاویری از ساختمان های تاریخی و مناظر متنوع کشور چین است. رنمینبی به طور رسمی در سال ۱۹۶۹ نام این واحد پولی شد. یوآن به چینی به صورت 人民币 نوشته می شود. اگر قصد خرید از چین را دارید، باید بدانید قریب به اتفاق تمامی مبادلات در این کشور با یوان انجام می شود.

واحد پول چین یوان

از آنجایی که چین در اوایل قرن بیست و یکم به یکی از مراکز برجسته مالی و تجارت در جهان تبدیل شد، یوان به عنوان یک ارز جهانی قدرت یافت. در نوامبر ۲۰۱۵ صندوق بین المللی پول (IMF) اعلام کرد که یوان قرار است به یکی از ارزهای ذخیره آن تبدیل شود؛ بنابراین یوان نیز به دلار آمریکا، یورو، پوند و استرلینگ انگلیس و همچنین ین ژاپن به عنوان یکی از ارزهای ویژه صندوق بین المللی پول پیوست و برای وام های بین دولتی استفاده می شود.

اگر می خواید قیمت یوان چین امروز را بدانید، بر روی لینک کلیک نمایید.

واحد پول چین ؛ زنمینبی یا یوان؟

چرا برای پول چینی دو اسم وجود دارد؟ آیا چین دو واحد پولی متفاوت دارد؟ تفاوت بین RMB (رنمینبی) و CNY (یوان چین) چیست؟

همانطور که گفته شد، این دو کلمه به جای یکدیگر استفاده می شوند. در زبان روزمره، رنمینبی و یوان دقیقاً یکسان هستند. با این حال اگر از یک اقتصاددان بپرسید، آنها به شما خواهند گفت که این اصطلاحات در واقع تا حدودی متفاوت هستند. کلمه رنمینبی از همان سالی که جمهوری خلق چین در سال ۱۹۴۹ تأسیس شد مورد استفاده قرار گرفت اما کلمه یوان بسیار قدیمی تر است و در اصل اشاره به سکه های نقره ای می کند که تجار اروپایی با استفاده از آنها با بازرگانان چینی تجارت می کردند.

امروزه رنمینبی نام عمومی واحد پول چین است؛ در حالی که یوان نام واحدی از آن ارز است. یکی از راه های درک این موضوع این است که کشوری را تصور کنید که از طلا به عنوان ارز خود استفاده می کند. وقتی به کسی می گویید قیمت یک چیزی چقدر است، بعید است که بگوید “این ماشین ۱۰ طلا قیمت دارد.” شما به نوعی واحد مانند اونس نیاز دارید. سپس می توانید بگویید: “این ماشین ۱۰ اونس طلا قیمت دارد.” در این مثال، طلا واحد پول است و اونس واحد است. یک مثال رایج از وضعیت مشابه، تفاوت بین “استرلینگ” و “پوند” در بریتانیای کبیر است. انگلیس تصمیم گرفت به جای پوند از استرلینگ به عنوان واحد پول خود استفاده کند و امروزه هنوز آنها به واحد پول خود “استرلینگ” می گویند. با این حال، از نظر فنی، نمی توان گفت که چیزی “۱۵ پوند” قیمت دارد. در عوض، باید بگویید که هزینه آن “۱۵ پوند استرلینگ” است. بنابراین، به زبان چینی، از نظر فنی نادرست است که بگوییم صبحانه من “۱۵ رنمینبی” هزینه دارد. در عوض، باید بگویم که هزینه آن “۱۵ یوان” است.

مردم چین واحد پول خود را به چه نامی صدا می کنند؟

اگر تفاوت بین ارز و واحد را گیج‌کننده می‌دانید، ممکن است ایده خوبی به نظر برسد که بفهمید کدام کلمه برای پول در چین محبوب‌تر است و از آن استفاده کنید اما باید بگوییم متأسفانه نه کلمه “یوان” و نه کلمه “رنمینبی” معمولاً در چین استفاده نمی شود! در عوض، اکثر مردم چین به پول خود به نام “کوای” (块) اشاره می کنند که به زبان چینی به معنای دلار چینی است. برای مثال، اگر برای صبحانه به یک پیراشکی پزی رفته و پرسیده اید که قیمت آن چقدر است، فروشنده ممکن است پاسخ دهد یک کوای که به این معنی است که قیمت آن یک یوان است. کوای در واقع یک کلمه اندازه گیری چینی است که معمولاً در بسیاری از زمینه های مختلف به معنای “یک تکه” استفاده می شود.

اطلاق یوان به عنوان “کوای” در چین شبیه به روشی است که آمریکایی ها از دلار آمریکا به عنوان “دلار” یاد می کنند.

آیا در چین هنوز اسکناس یوان مورد قبول است؟

یادگیری نحوه صحبت کردن پیرامون واحد پولی و شناسایی اعداد روی اسکناس بسیار مهم است اما اگر اخبار مربوط به افزایش اقبال چینی ها به پرداخت الکترونیکی را دنبال کرده اید، ممکن است سوال داشته باشید استفاده از رنمینبی یا یوان فیزیکی چینی برای شما ضروری است یا خیر.  اگر کاملاً بلد نیستید که چگونه از پلتفرم‌های پرداخت موبایلی چینی استفاده کنید، خوشحال خواهید شد که بدانید چین همچنان پول نقد می‌پذیرد. با این حال، مهم است که بدانیم اگرچه اسکناس های فیزیکی هنوز در چین در حال گردش هستند، گزینه‌های پرداخت موبایلی مانند WeChat Pay و Alipay روز به روز رایج‌تر می‌شوند.

اگر قصد دارید برای مدت طولانی در چین بمانید، راه اندازی حساب WeChat Pay یا Alipay قطعا زندگی شما را بسیار آسان تر می کند. با این حال، اگر قصد دارید برای مدت کوتاهی در چین بمانید، باید بتوانید از اکثر دستگاه های خودپرداز چینی با استفاده از کارت های اعتباری اصلی مانند ویزا یا مسترکارت پول نقد برداشت کنید. در بیشتر موارد، هنگام برداشت پول با استفاده از کارت های بین المللی باید هزینه کمی بپردازید.

سوالات متداول

واحد پول چین چیست؟

یوان واحد رسمی پول کشور چین است.

تفاوت یوان و رنمینبی در چیست؟

امروزه رنمینبی نام عمومی واحد پول چین است؛ در حالی که یوان نام واحدی از آن ارز است.

هر دلار چند یوان است؟

سالهاست که هر دلار ۸ یوان است و این مورد به دلیل رشد اقتصادی کشور چین ثابت مانده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید