ثبت شرکت در چین؛ شرایط، هزینه و مراحل ثبت شرکت سال ۲۰۲۳

ثبت شرکت در چین

اگر ثبت شرکت در چین را طی کنید، به جرئت می توان گفت بسیاری از چالش ها و مسائل پیش روی شما در زمینه تجارت با چین برطرف می شود. چین به عنوان اصلی ترین شریک تجاری ایران، قواعد کاری و تجاری خاص خود را دارد و فعالیت به عنوان یک تاجر یا بازرگان در چین ممکن است شما را اذیت کرده باشد اما زمانی که به عنوان یک شخص حقوقی در این کشور شناسایی شوید، می توانید تجارت را آسان تر پیش برده و گزینه های بیشتری را برای انجام در دسترس داشته باشید. از خرید از چین گرفته تا تمامی مراحل تجارت نظیر صادرات و واردات با ثبت شرکت بی دردسر تر خواهد بود. همراه بازرگانی ایجاب باشید.

انواع شرکت در کشور چین

اگر به عنوان یک فرد خارجی بخواهید شرکت و برند خود را در کشور چین ثبت کنید، با ۳ نوع شرکت مواجه می شوید: شرکت های با مالکیت تماما خارجی (WFOE)، شرکت های با دفتر نمایندگی (RO) و شرکت های سرمایه گذاری مشترک (JV).

شرکت با مالکیت تماما خارجی در چین (WFOE)

شرکت با مالکیت تماما خارجی (WFOE) محبوب ترین نوع شرکت برای خارجی هایی است که در چین کسب و کار راه اندازی می کنند. WFOE ها می توانند در چین فاکتور خود را صادر، مبلغ را دریافت و سود را به خارج از کشور ارسال کنند. ۱۰۰٪ سهم این شرکت ها متعلق به افراد غیر از شهروند کشور چین هستند. مزایای این نوع ثبت شرکت عبارتند از:

 • کسب و کار می تواند در تمام فعالیت هایی که برای انجام آن در چین مجاز است شرکت کند.
 • شما کنترل کاملی بر سیستم تصمیم گیری شرکت دارید.
 • ایک راه عالی برای محافظت از برند شما هنگام گسترش عملیات به چین است.
 • شما بر استخدام کارمندان اختیار کامل دارید.

شرکت های با دفتر نمایندگی در چین (RO)

شرکت با دفتر نمایندگی (RO) شرکتی است که به طور کامل متعلق به یک شرکت خارج از کشور چین است. دفاتر نمایندگی نمی توانند مستقیماً در چین فاکتور دهند یا کارکنان را استخدام کنند. آنها محدود به عملیات غیر سودزا مانند پشتیبانی پس از فروش مشتری، بازاریابی، تحقیق، توسعه کسب و کار، کنترل کیفیت و سایر فعالیت های غیر معامله ای هستند.

با تمام محدودیت‌هایی که در اداره یک دفتر نمایندگی وجود دارد، برای سرمایه‌گذارانی که مشتاق رشد سریع شرکت‌هایشان هستند، چندان مطلوب نیست. بنابراین، بهترین زمان برای افتتاح دفتر نمایندگی چه زمانی است؟

 • در مرحله اکتشاف بازار، به خصوص اگر شرکت شما کوچک است و بودجه محدودی دارد.
 • اگر شرکت شما مشتاق گسترش فعالیت خود به بازار چین است اما تصمیم نهایی هنوز گرفته نشده است.
 • زمانی که یک شرکت به سادگی برای برخی از فعالیت ها مانند تضمین کیفیت و ارتباط با تامین کنندگان، حضور ساده در بازار چین را هدف قرار می دهد.

شرکت های سرمایه گذاری مشترک در چین (JV) 

جوینت ونچر (JV) یا شرکت سرمایه گذاری مشترک یک شرکت سودآور با ترکیبی از سهامداران خارجی و چینی است. JV ها مشابه WFOE ها هستند اما می توانند در بخش های تجاری محدودتر مانند آموزش، موسسات پزشکی و ارتباطات راه دور عملیات انجام دهند. مزیت اصلی سرمایه‌گذاری مشترک این است که می‌توانید با استفاده از شرکت‌های تثبیت‌شده برای بهره‌برداری از دانش، شبکه‌های توزیع و کانال‌های فروش، به سرعت در بازار چین رشد کنید. علاوه بر این، لازم نیست نگران چالش های ورود که مشخصه مشاغل و محیط های جدید است باشید.

مزایای ثبت شرکت در کشور چین

مزایای ثبت شرکت در چین

قبل از اینکه به بررسی جزئیات ثبت شرکت در این کشور بپردازیم، بد نیست مزایای ایجاد کسب و کار و شرکت به نام خود را در آنجا بررسی کنید.

تقریباً همه شرکت‌های Fortune 500، از اپل گرفته تا نوکیا، فعالیت‌های خود را در چین دارند. این برندها جذب این اقتصاد در حال رشد سریع می شوند و از آن برای گسترش تجارت جهانی خود استفاده می کنند. اگر معتبرترین شرکت‌های چندملیتی از چین به‌عنوان سکوی پرتاب استفاده می‌کنند، پیروی از ردپای آنها به معنای یک نکته مهم برای شرکت شماست: موفقیت تنها چند قدم با شما فاصله دارد.

چین نکات مثبت زیادی دارد که در جهت موفقیت بیشتر کسب و کار شما حرکت می کند. این کشور با داشتن ۱.۳ میلیارد نفر جمعیت، کسب و کار شما را در معرض یک بازار آماده و مطمئن قرار می دهد. علاوه بر این، چین از نظر استراتژیک در شرق دور واقع شده است، بنابراین شما می توانید به راحتی به بازارهای کشورهای همسایه مانند هند، ژاپن و تایلند و غیره دسترسی داشته باشید.

چین با دارا بودن سریع ترین اقتصاد در حال رشد جهان، یکی از بزرگترین واردکنندگان و صادرکنندگان کالا است. بنابراین، ثبت شرکت شما در چین، کسب و کار شما را کاملاً در یک زنجیره عملکردی قرار می دهد که به راحتی آن را به سمت موفقیت سوق می دهد.

اقتصاد چین بسیار متنوع است و بنابراین فرصت هایی را در بخش های مختلف ارائه می دهد. بنابراین، اگر کسب و کار شما در زمینه کشاورزی، فناوری، تولید، اتومبیل، گردشگری یا نفت و گاز و غیره باشد، از رشد و موفقیت نهایی مطمئن باشید. با فرصت هایی که به راحتی در دسترس هستند، ثبت شرکت در چین بهترین ایده برای موفقیت خواهد بود.

مدارک موردنیاز و شرایط ثبت شرکت در چین

مزایای ثبت شرکت در چین

برای دریافت مجوز شروع فعالیت شرکت خود، باید مجموعه ای از اسناد را تهیه کرده و آنها را برای تأیید ارسال کنید. در اینجا اسناد مورد نیاز شما وجود دارد:

نام شرکت: برای دریافت نام شرکت باید از اداره صنعت و بازرگانی تاییدیه بگیرید. بسیار مهم است که اطمینان حاصل کنید نام شما با سایر شرکت هایی که پیشتر در حال فعالیت هستند مغایرت نداشته باشد. توجه داشته باشید که بسته به جایی که می خواهید کسب و کار را راه اندازی کنید، این تایید می تواند بین دو تا پانزده روز طول بکشد.

لیست هیئت مدیره و شرکای کلیدی: اینها سهامدارانی هستند که اکثریت سهام شرکت را در اختیار دارند. برای اینکه بعداً دچار مشکل نشوید، توصیه می شود بررسی کنید که شرکای تجاری مجاز به نگهداری سهام در چین هستند یا خیر.

ساختار مدیریتی: این نمایه شامل هیئت مدیره، ناظران، مدیر عامل و نماینده قانونی است. این ساختار باید با کپی پاسپورت مدیران همراه باشد.

آدرس حقوقی: مقر رسمی شرکت است که هیئت مدیره می توانند برای هر موضوعی در مورد شرکت در آن پاسخگو دهند. آدرس باید شامل جزئیاتی مانند شماره تلفن و ایمیل خانه یا صاحب زمین باشد.

اساسنامه: اساسنامه یکی دیگر از اسناد مهم در فرآیند ثبت شرکت چین و شامل اطلاعات مهمی در مورد شرح کسب و کار، محدوده فعالیت، جزئیات اصلی کسب و کار، ساختار مدیریتی و روش هایی که برای تخصیص سود را بیان می کند.

سرمایه ثبت شده و کل سرمایه: سرمایه ثبت شده بیانگر منابعی است که برای تامین هزینه های اداره شرکت اختصاص داده شده است. از سوی دیگر کل سرمایه، مجموع سرمایه ثبت شده و وام های آتی سرمایه گذاران است. همچنین می تواند از طرف اشخاص ثالث مانند بانک ها باشد.

مطالعه امکان سنجی: برای اثبات امکان پذیر بودن ثبت شرکت، باید به مقامات طرح تجاری جامع و بودجه موردنیاز را ارائه کنید. شما باید نشان دهید که سرمایه ثبت شده می تواند عملیات را تامین مالی کند یا خیر. اگر مقامات در مورد امکان سنجی قانع نشده باشند، ثبت شرکت شما تایید نخواهد شد. بنابراین، مطمئن شوید که با یک آژانس حرفه ای کار می کنید تا سند مطالعه امکان سنجی شما قانع کننده باشد.

در مورد شرایط موردنیاز، باید حتما به چند مورد مهم اشاره کنیم:

 • شرکت باید حداقل ۳ مدیر و عضو مدیره را اعلام کند. حداکثر عضو هیئت مدیره نیز ۱۳ نفر می باشد.
 • شرکت حتما باید یک مدیرعامل داشته باشد و یک نائب رئیس که عموما رئیس هیئت مدیره است.
 • شرکت حتما باید یک آدرس ثبت شده در داخل چین داشته باشد و آدرس خارج از چین مورد قبول نیست.
 • انجام امور توسط یک نماینده قانونی مستفر در چین انجام شود تا هر وقت نیاز بود امکان دسترسی به نماینده فراهم باشد.

پروسه زمانی ثبت شرکت در چین

پانزده روز کاری: مجوز کسب و کار

شرکت شما ثبت شده و مجوز کسب و کار صادر می شود. در این مرحله نیاز به ثبت یک آدرس و نام شرکت دارید و باید مدارک خود را در این مرحله تحویل دهید.

پانزده روز کاری: حساب های بانکی و مالیات

باز کردن حساب های بانکی و اختصاص کد مالیاتی در دو تا پانزده روز کاری صورت می پذیرد. افتتاح حساب در بانک، انجام امور بیمه شدگان، افتتاح حساب برای مخارج دفتری و دریافت شماره مالیاتی برای پرداخت مالیات همگی در این بخش انجام می شوند.

مرحله اختیاری: گواهی های بازرگانی

اگر به مجوزهای تکمیلی نیاز دارید، حالا وقت دریافت آنها است. درخواست مجوز واردات از چین و یا صادرات کالا به چین، مجوزهایی نظیر پروانه پزشکی، سازمان غذا و دارو و مواردی از این دست در این مرحله انجام می شود.

اگر به مرحله سوم نیازی نداشته باشید، در ۳۰ روز کاری شرکت شما ثبت شده و آماده انجام دستورات شما به عنوان یک شخص حقوقی رسمی ثبت شده در کشور چین است.

هزینه های ثبت شرکت در چین

هزینه ثبت شرکت در چین

در مورد هزینه ها با توجه به گذر زمان و همچنین نوع شرکت، هزینه ثبت متفاوت است اما یک هزینه حدودی جهت اطلاع از چگونگی هزینه کرد در این کشور برای ثبت شرکت به شما اطلاع می دهیم:

 • هزینه ثبت شرکت تقریبا ۱۵۰۰۰ دلار آمریکا یا ۱۰۰ هزار یوان است.
 • اگر آدرس ندارید، می توانید از دفاتر اشتراکی و مجازی کار در چین استفاده کنید که در حدود ماهیانه ۱۰۰ دلار هزینه آن است.
 • اگر بخواهید شرکت نوع اول را تاسیس کنید، به سرمایه ۴ هزار دلاری یا ۳۰ هزار یوانی نیاز دارید تا این موضوع برای دولت چین اثبات شود.
 • اگر حسابدار متمرکز ندارید، می توانید از شرکت های فعال در زمینه حسابداری پاره وقت کمک بگیرید که از ۱۰۰ دلار در ماه به بالا برای شما هزینه دارند. با این کار نگرانی شما از بابت مسائل حسابداری و مالیاتی برطرف می شود.
 • در مورد مالیات در کشور چین، شما با چند نوع مالیات سروکار خواهید داشت. در مالیات بر درآمد، موظفید ۲۵ درصد از درآمد خود را به دولت چین بدهید. اگر طرح تجاری شما به تایید دولت چین برسد، نرخ مالیات شما به ۱۵ درصد کاهش می یابد. در مالیات بر معاملات، ۳ تا ۵ درصد از هر معامله را باید کنار بگذارید. در مالیات بر ارزش افزوده، بسته به نوع شغل و در صورت کاندید بودن باید از ۳ تا ۱۳ درصد را از مشتری دریافت و به عنوان مالیات به دولت بپردازید. مالیات بر درآمد افزاد نیز وجود دارد که از کارکنان شما دریافت می شود.

خدمات بازرگانی ایجاب در زمینه ثبت شرکت در چین

ثبت شرکت

ما خدمات ثبت شرکت و مشاوره کسب و کار را برای شرکت هایی که به دنبال ایجاد کسب و کار در چین هستند ارائه می دهیم. ما یک دستورالعمل جامع برای فرآیند ثبت شرکت ارائه می دهیم تا به شما در هر سطح از فرآیندهای پیچیده به هر زبانی که راحت هستید راهنمایی کند.

ثبت برند یا علامت تجاری

شرکت‌های خارجی ممکن است از حمایت قانونی در مورد محصولات و خدمات خود در چین با ثبت یک برند یا علامت تجاری برخوردار شوند و به برندهایشان اجازه می‌دهد تا جای پایی محکم در بازار چین تضمین کنند. در عین حال، ما خدمات حرفه ای ثبت علامت تجاری را برای کمک به مشتریان برای جلوگیری از فرآیندهای دست و پا گیر ارائه می دهیم.

حسابداری و مالیات

اگر به یک نماینده مشاور حرفه‌ای در چین نیاز دارید، ما به اداره شرکت شما کمک می‌کنیم و تمام نیازهای حسابداری، تکمیل مالیات، و کلیه مکاتبات با دولت و دفاتر مربوطه در مورد شرکت شما را انجام می‌دهیم. ما یک برنامه حسابداری حرفه ای را متناسب با نیازهای شرکت شما با قیمت بسیار مناسب اعمال خواهیم کرد.

کپی رایت

شرکت های حقوقی خارجی و اشخاص حقیقی خارجی می توانند برای کپی رایت درخواست دهند اما مدارک مربوطه از طریق تصدیق توسط دولت مورد نیاز است. به عنوان نماینده شما، وکیل حرفه ای ما امکان ثبت کپی رایت را بررسی می کند و خدمات عالی از جمله نرم افزار رایانه، اپلیکیشن ها و سایر آثار را به شما ارائه می دهد.

ویزای کاری

اگر می خواهید افراد خارجی را برای کار در چین استخدام کنید، مهاجران باید برای مجوز کار و اجازه اقامت از امور کارشناسان خارجی (FEA) تحت اخذ ویزای چین درخواست دهند. نیازی نیست با کاغذبازی های نامرتب سر و کار داشته باشید، تیم ما به مهاجران و خانواده های آنها در خدمات مجوز کار در چین کمک می کند.

ثبت اختراع

مطابق با قوانین حقوقی در بسیاری از کشورها، شخصی که یک اختراع ایجاد می‌کند، می‌تواند آن را در قالب یک درخواست ثبت اختراع ارائه دهد. فرآیند ثبت اختراع به دو مرحله اصلی تقسیم می‌شود: ابتدا باید بررسی کنید که آیا واقعا یک اختراع جدید ایجاد کرده‌اید یا خیر. برای این منظور باید به دیتابیس‌های اختراعات موجود دسترسی داشته باشید و اگر این مرحله مورد تایید بود، وارد فاز دوم ثبت اختراع شوید.

سوالات متداول

ثبت شرکت در چین چقدر طول می کشد؟

ثبت شرکت در این کشور ۳۰ روز کاری به طول می انجامد. اگر مشکلی در فرآیند شما پیش بیاید، این میزان تا ۴ ماه نیز ممکن است به طول بیانجامد.

هزینه ثبت شرکت در چین چقدر است؟

برای ثبت شرکت در چین به سرمایه ای معادل ۱۵ هزار دلار یا ۱۰۰ هزار یوان نیاز دارید.

آیا امکان ثبت شرکت بدون داشتن دفتر در چین امکان پذیر است؟

خیر برای ثبت شرکت حتما به یک آدرس فیزیکی نیاز دارید اما می توانید دفتر کار خود را به صورت اشتراکی و مجازی معرفی کنید.

۲ دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • حسن بیگل
  دی ۵, ۱۴۰۲ ۱۹:۵۴

  در کشور چین گرفتن جواز مغازه و در عین حال خرید کالا ، وصادر آن به بیرون از چین و همینطور برعکس نیاز به کدام نوع شرکت است؟ آیا با داشتن یک دفتر نماینده گی میشود که در شهر های معروف چین مغازه های عمده فروشی هم باز کند؟

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید