همه چیز درباره پرچم چین؛ تاریخچه، معنی، رنگ و عکس نقشه

پرچم چین

احتمالا پرچم چین را با یک پس زمینه قرمز و چند ستاره طلایی رنگ به یاد آورید اما تاریخچه و فلسفه آن را نمی دانید. رنگ قرمز در پرچم چین یادآور فلسفه کمونیستی است که از سال ۱۹۴۹ بر چین غالب شده است، و همچنین این رنگ، رنگ قومی سنتی هان ها است که بزرگترین قوم کشور چین هستند. تا سال ۱۹۱۲، بیشتر پرچم‌های چین به رنگ زرد یعنی رنگ قومی مانچوها بود. تا این زمان، پرچم مغول‌ها به رنگ آبی، پرچم تبتی‌ها به رنگ سفید و پرچم هویی ها به رنگ سیاه وجود داشتند. در اولین جمهوری چین، این پنج رنگ نوارهای افقی را در پرچم ملی تشکیل دادند. همراه بازرگانی ایجاب باشید.

رنگ پرچم چین

پرچم چین از دو رنگ متشکل شده است؛ رنگ های این پرچم ترکیبی از قرمز (رنگ پایه) و زرد (پنج ستاره) است. پرچم چین نماد تاریخ و فرهنگ چین و نشان دهنده اتحاد مردم به عنوان یک ملت پس از دهه ها تفرقه و حکومت های مختلف است. این عدد پنج نماد همان پنج قومی است که در ابتدای مقاله بررسی شد. رنگ طلایی ستاره های این پرچم که در چین به عنوان پرچم قرمز پنج ستاره معروف است نیز معانی مختلفی دارد. اول اینکه این رنگ نشان دهنده سلسله ماچو و ضمنا نماد تاریخچه امپراطوری در کشور چین است.

تاریخچه پرچم چین

پرچم حال حاضر چین در سال ۱۹۴۹ به تصویب اکثریت رسید و برای بار اول در میدان تیان آن من شهر پکن به اهتزاز درآمد. قبل از این پرچم، این کشور پرچم دیگری داشت که بواسطه قوم های برتر چین پنج رنگ بود. این رنگ ها قرمز، زرد، آبی، سفید و سیاه بود؛ پایه زرد با یک اژدهای آبی در مرکز و یک صفحه قرمز در گوشه سمت چپ بالا و پشت اژدها متشکل از نوارهای افقی سفید و سیاه.

پرچم اژدها چین

در سال‌های ۱۹۱۵ و ۱۹۱۶ تلاش‌هایی برای بازگرداندن حکومت سلطنتی انجام شد. در این مدت، پرچم مورد استفاده باز هم از رنگ‌های زرد، آبی، سیاه، سفید و قرمز تشکیل شده بود اما طراحی کاملا متفاوتی داشت؛ ضربدر قرمز در مرکز با چهار مثلث در چهار جهت جغرافیایی به رنگ‌های سفید، سیاه، آبی و زرد. چین در طول تاریخ خود دوره های مختلفی داشته است و هر دوره پرچمی خاص و منحصربفرد داشته که نماد آن حکومت بوده است. در دوران اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۳۱، پرچم یک پایه قرمز بود که یک کره در مرکز آن قرار داشت. پرچم بعدها تغییر یافت و متشکل از داس و چکش بود که در سمت چپ پرچم قرمز رنگ ظاهر می شد و در سمت راست عبارت کمونیست چینی نقش بسته بود. پرچم حال حاضر کشور چین که خیلی ها از آن به عنوان پرچم مدرن چین یاد می کنند، بسیار مرتبط با گذشته کمونیستی چین است. رنگ قرمز نشان دهنده انقلاب کمونیستی چین و پنج ستاره نماد اتحاد مردم تحت حزب کمونیست است. ستاره بزرگتر که توسط چهار ستاره کوچک تر احاطه شده است نماد حزب کمونیست است. چهار ستاره کوچک نماد چهار طبقه اجتماعی «طبقه کارگر، طبقه کشاورز، طبقه سرمایه دار شهری و طبقه سرمایه دار ملی» هستند.

جهت گیری ستاره ها نشان می دهد که وحدت باید حول یک مرکز بچرخد. گاهی اوقات گفته می شود که پنج ستاره پرچم نشان دهنده پنج گروه قومی بزرگ است: هان، ژوانگ ها، مردم هویی، مانچوها و اویغورها. این نکته به طور کلی به عنوان یک تلفیق اشتباه با پرچم “پنج نژاد در زیر یک اتحادیه” در نظر گرفته می شود که در سال های ۱۹۲۸-۱۹۱۲ توسط دولت استفاده شد؛ همان پرچمی که خطوط راه راه دارد.

پرچم قدیم چین

نکات جالب در مورد پرچم چین

  • پرچم چین و پرچم ویتنام اگرچه از پیشینه های کاملا متفاوتی است اما شباهت هایی نیز با هم دارند. به عنوان مثال، هم پنج نقطه روی ستاره طلایی موجود در پرچم ویتنام و هم چهار ستاره موجود در پرچم چین نشان دهنده طبقات اجتماعی است.
  • در طول رقابت سال ۱۹۴۹ برای پرچم جدید، شرکت کنندگان ملزم به رعایت پنج الزام اصلی بودند؛ اول اینکه پرچم باید تجسم تاریخ و فرهنگ کشور باشد. دوم، پرچم نشان دهنده قدرت طبقه کارگر باشد. سوم، پرچم باید مستطیل شکل با نسبت طول و عرض ۳:۲ باشد. چهارم باید از رنگ قرمز استفاده شود. طراح برنده، گفت که از این ضرب المثل چینی الهام گرفته است: “دلتنگ ستاره ها، آرزوی ماه.”

سوالات متداول

پرچم چین چه رنگی است؟

زمینه پرچم چین به رنگ قرمز و ستاره های روی آن به رنگ طلایی و زرد می باشند.

پرچم چین نماد چیست؟

رنگ قرمز این پرچم نماد حزب کمونیست و ۵ ستاره طلایی رنگ نماد اتحاد ملت تحت حاکمیت حزب کمونیست است.

ماجرای نورپردازی پرچم چین روی برج آزادی چه بود؟

این اقدام در راستای آغاز سال نو در چین و همچنین اقتتاحیه بازی‌های المپیک زمستانی در این کشور انجام شد.

ماجرای نصب پرچم چین در جزیره قشم چه بود؟

اون پرچم، پرچم کشور چین نبود بلکه پرچم باشگاه پرسپولیس بود که در عکس از دور اشتباها به عنوان پرچم چین تلقی می شد!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید