جمعیت چین در سال ۲۰۲۳ چقدر است؟ پیش بینی جمعیت چین + بررسی نرخ رشد

جمعیت چین در سال 2023

کشور چین پر جمعیت ترین کشور جهان است و نرخ رشد جمعیت در این کشور یکی از مولفه های مهم در بررسی آهنگ تغییر نرخ جمعیت در جهان است. اگرچه برخی سیاست های کشور چین مانند سیاست تک فرزندی بر نرخ رشد این کشور تاثیر گذاشت و در سال ۲۰۲۳ با نرخ رشد ۰.۰۳ درصدی در رتبه ۱۵۹ جهان قرار گرفت، همچنان پر جمعیت ترین کشور جهان است و طبق آپدیت سال ۲۰۲۲، جمعیت چین یک میلیارد و چهارصد و یازده میلیون نفر است؛ یعنی چیزی حدود ۱۵ برابر جمعیت ایران! همراه ما باشید تا به بررسی شاخصه های جمعیت چین بپردازیم.

جمعیت شناسی چین

همانطور که گفته شد، جمعیت چین حدود ۱.۴۱۱ میلیارد نفر است. نرخ تولد در این کشور حدود ۶.۷ تولد به ازای هر ۱۰۰۰ نفر و نرخ مرگ در این کشور حدود ۷.۴ مرگ به ازای هر ۱۰۰۰ نفر است. امید به زندگی در این کشور عدد ۷۸ سال را نشان می دهد که در آن سهم خانم ها با ۸۱ سال بیشتر از سهم آقایان با ۷۶ سال است. نرخ باروری در کشور چین تنها ۱.۰۷ تولد به ازای یک خانم بارور است که نشان از موفقیت سیاست تک فرزندی چین دارد؛ چیزی که به اذعان خود مقامات چینی یکی از علل رشد سریع اقتصادی این کشور است اما انتقادات زیادی را به دولت چین تحمیل کرده و پیامدهای زیادی در پی داشته است.

چین در حدود ۱۸.۵ درصد از جمعیت کل جهان را داراست. تراکم جمعیت در این کشور نزدیک ۴۰۰ نفر به ازای هر مایل مربع است و حدود ۶۱ درصد آنها در بافت شهری زندگی می کنند. نزدیک به ۱۸ درصد جمعیت چین زیر ۱۴ سال، ۷۰ درصد جمعیت بین ۱۵ تا ۶۴ سال و ۱۲ درصد جمعیت بیشتر از ۶۵ سال سن دارند. میانگین سنی جمعیت در چین در حدود ۳۸.۵ سال است. هرم جمعیتی چین از سال ۱۹۵۰ در عکس فایل گرافیکی قابل مشاهده است:

هرم جمعیت چین از 1950 تا 2023

پیش بینی جمعیت چین تا سال ۲۱۰۰ طبق تحلیل داده ها به فایل گرافیکی زیر ختم می شود:

پیش بینی جمعیت چین

جمعیت کشور چین در چند سال اخیر در جدول زیر آورده شده است تا تغییرات آن را مشاهده نمایید:

جمعیت چین در سال ۲۰۲۲ ۱,۴۱۱,۷۵۰,۰۰۰ نفر
جمعیت چین در سال ۲۰۲۰ ۱,۴۳۹,۳۲۳,۷۷۶ نفر
جمعیت چین در سال ۲۰۱۹ ۱,۴۳۳,۷۸۳,۶۸۶ نفر
جمعیت چین در سال ۲۰۱۸ ۱,۴۲۷,۶۴۷,۷۸۶ نفر
جمعیت چین در سال ۲۰۱۷ ۱,۴۲۱,۰۲۱,۷۹۱ نفر
جمعیت چین در سال ۲۰۱۵ ۱,۴۰۶,۸۴۷,۸۷۰ نفر
جمعیت چین در سال ۲۰۱۰ ۱,۳۶۸,۸۱۰,۶۱۵ نفر
جمعیت چین در سال ۲۰۰۵ ۱,۳۳۰,۷۷۶,۳۸۰ نفر
جمعیت چین در سال ۲۰۰۰ ۱,۲۹۰,۵۵۰,۷۶۵ نفر
جمعیت چین در سال ۱۹۹۵ ۱,۲۴۰,۹۲۰,۵۳۵ نفر

مطابق با پیش بینی ها، جمعیت چین در ۳۰ سال آینده بدین صورت پیش بینی شده است(منبع: Worldmeters.info):

پیش بینی جمعیت در سال ۲۰۲۵ ۱,۴۵۷,۹۰۸,۲۴۹ نفر
پیش بینی جمعیت در سال ۲۰۳۰ ۱,۴۶۴,۳۴۰,۱۵۹ نفر
پیش بینی جمعیت در سال ۲۰۳۵ ۱,۴۶۱,۰۸۳,۰۲۹ نفر
پیش بینی جمعیت در سال ۲۰۴۰ ۱,۴۴۹,۰۳۱,۴۲۳ نفر
پیش بینی جمعیت در سال ۲۰۴۵ ۱,۴۲۹,۳۱۲,۲۴۸ نفر
پیش بینی جمعیت در سال ۲۰۵۰ ۱,۴۰۲,۴۰۵,۱۷۰ نفر

سیاست تک فرزندی چین

سیاست تک فرزندی که در اصل سیاست تنظیم خانواده نام داشت، از سال ۱۹۷۹ تا سال ۲۰۱۵ به طور جدی در کشور چین اجرا شد و به گواه آمار تاکنون از بیش از ۴۰۰ میلیون تولد جلوگیری کرده است. طی این سیاست، اکثر خانواده های چینی مگر در موارد استثنا تنها می توانستند صاحب یک فرزند شوند و اقلیت آنها می توانستند این عدد را به ۲ و یا ۳ برسانند. این سیاست در اواخر اجرای خود منعطف تر شد و در مواردی به خانواده ها اجازه فرزند دوم هم داده می شد.

اگر براتون سواله که در صورت نقض این سیاست چه اتفاقی می افتاد، باید به اطلاعتون برسونیم که جریمه نقدی کمترین مجازات نقض این سیاست بود. جریمه نقدی به قدری بالا بود که خانواده ها به فکر فرزند دوم نمی افتادند! آن دسته از خانواده هایی که از این قانون تبعیت نمی کردند نیز با سختی بسیار و با دور زدن سرشماری بعضا می توانستند از جریمه های سنگین نقدی جان سالم به در ببرند.

یکی از تبعات جدی این سیاست، تمایل خانواده ها به پسر بودن آن یک فرزند، آنهم به دلیل کمک کردن پسر در بحث معیشت خانواده بود و به کارهای سنتی برای تغییر جنسیت فرزند خود روی می آوردند. همین عامل باعث شد تا توازن جنسیتی در چین تغییر کند و تعداد پسران نسبت به دختران از نرخ نرمال بسیار بالاتر باشد. ناگفته نماند که خود چینی ها نیز از این قانون استقبال می کردند چرا که به شدت در مشکلات معیشتی و اقتصادی قرار داشتند.

بسیاری از کشورها، چین را به اعمال زور و فشار و همچنین وادار کردن جامعه و سقط جنین یا روش های جلوگیری از بارداری متهم کردند اما دولت چین این موارد را رد کرد.

پر جمعیت ترین شهرهای چین

 پر جمعیت ترین شهر چین

برخلاف تضور، پر جمعیت ترین شهر چین، پایتخت آن یعنی پکن نیست. پر جمعیت ترین شهر چین، شهر شانگهای با ۲۶ میلیون جمعیت است و شهر پکن با ۲۲ میلیون جمعیت در رتبه دوم قرار دارد. پس از آنها نیز شهرهای تیانجین، گوانگجو و شن زن با جمعیت بالای ۱۰ میلیون نفر در رده های بعدی قرار دارند. جالب است بدانید که کره جنوبی، آمریکا، ژاپن، برمه، ویتنام و کانادا به ترتیب بیشترین کشورهایی هستند که تبعه آنها اکنون در کشور چین زندگی می کنند.

اگر علاقه مند به کسب اطلاعات بیشتر پیرامون کشور چین هستید، به بخش مقالات چین شناسی مرکز توسعه تجارت ایران در چین مراجعه نمایید. همچنین اگر علاقه مند ورود به حوزه تجارت در چین هستید و در این زمینه اطلاعات کافی ندارید، کارشناسان پشتیبانی مرکز توسعه تجارت ایران در چین آماده پاسخگویی و ارائه مشاوره رایگان به شما هستند.

سوالات متداول

جمعیت چین در سال ۲۰۲۳ چند نفر است؟

جمعیت چین در حال حاضر ۱٬۴۰۳٬۵۰۰٬۳۶ نفر است.

پر جمعیت ترین شهر چین کدام شهر است؟

پر جمعیت ترین شهر چین، شهر شانگهای با ۲۶ میلیون نفر جمعیت است.

پایتخت چین چند میلیون نفر جمعیت دارد؟

شهر پکن، پایتخت چین، ۲۲ میلیون نفر جمعیت دارد.

چرا جمعیت چین زیاد است؟

وسعت بالای جغرافیای چین و همچنین رونق داشتن کشاورزی باعث افزایش جمعیت این کشور شده است.

۲ دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید