ویزای چین برای ایرانیان ؛ راهنمای اخذ ویزای چین ۱۴۰۲-۲۰۲۳

ویزای چین

دریافت ویزای چین اولین گام برای سفر و انجام هر نوع امور تجاری و غیر تجاری در کشور چین است. فرقی نمی کند که سفر تفریحی دارید و یا می خواهید در این کشور درس بخوانید و یا فعالیت تجاری انجام دهید؛ برای ورود به خاک این کشور نیاز به دریافت ویزا دارید و هر کدام از انواع ویزا در این کشور نیازمند ارائه مدارک و شرایط خاصی است که باید آنها را رعایت کنید. برای بررسی راهنمای دریافت ویزای چین برای ایرانیان و صفر تا صد اطلاعات پیرامون ویزای چین همراه بازرگانی ایجاب باشید.

همانطور که گفته شد، چه قصد انجام سفر تفریحی به کشور چین را داشته باشید، چه قصد تحصیل در این کشور و چه قصد انجام امور تجاری و بازرگانی، اخذ ویزای چین برای شما ضروری است. از اقامت های کوتاه مدت هفت روزه، به عنوان مثال برای هماهنگی حمل کالا از چین، تا اقامت های ۳۰ روزه و سه ماهه، به عنوان مثال برای انجام امر واردات از چین گرفته و حتی اقامت های پنج تا ده سال، هر کدام ویزای مشخص و خاص خود را دارند و متناسب با این نوع ویزاها، باید شرایط خاص کشور چین را به دست آورده باشید تا اجازه ورود و اقامت در خاک این کشور به شما داده شود. در سال های گذشته دریافت ویزای چین ساده تر بود اما رفته رفته این امر سخت تر و پیچیده تر شد و کار را برای تجار و بازرگانان مشکل کرد اما این موضوع با راهنمایی های بازرگانی ایجاب به سادگی امکان پذیر است.

انواع ویزای چین

انواع ویزای چین

به طور کلی چین ویزای خود را به چند نوع تقسیم کرده است تا تقسیم بندی افرادی که تمایل به اخذ ویزای این کشور را دارند به راحتی انجام پذیرد و هر فرد با توجه به نیاز خود و همچنین قوانین کشور چین اقدام به دریافت ویزا کند. انواع ویزای کشور چین عبارتند از:

ویزای توریستی چین (L)

همانطور که از اسم آن پیداست، ویزای توریستی کشور چین برای اقامت کوتاه مدتی مناسب است که مقاصد گردشگری، دیدار با اعضای خانواده و بازدید از جاذبه های گردشگری را شامل می شود. معمولا مدت زمان اقامت افراد با این نوع ویزا ۳۰ روز می باشد.

ویزای بازدیدی چین (F)

این نوع ویزا برای انجام کلیه امور تجاری و بازرگانی اعم از تحقیق و توسعه، حضور در همایش های علمی و تحقیقاتی، تبادلات تجاری، فعالیت های فرهنگی و علمی کوتاه مدت، انجام مطالعات علمی و تحقیقاتی و سایر اقدامات علمی و فرهنگی مناسب است. اعتبار این نوع ویزا حداقل ۳۰ روز و حداکثر ۶ ماه است.

ویزای دانشجویی چین (X)

این نوع ویزا برای انجام امور علمی و تحقیقاتی در مراکز علمی آموزشی کشور چین صادر می شود و مدت زمان آن بیش از ۶ ماه است. اغلب ویزاهای دانشجویی به صورت ۵ ساله صادر می شوند و فرد می تواند با خیال راحت در این زمان در این کشور بدون نگرانی حضور داشته باشد.

ویزای کاری چین (Z)

ویزای کاری این کشور برای انجام امور تجاری و کاری صادر می شود و فرد می تواند با در اختیار داشتن این ویزا در این کشور اقدام به یافتن کار و کسب درآمد کند. اگر قصد این را دارید که به هر دلیلی به کشور چین سفر کنید و همسر و فرزندان خود را نیز همراه خود به چین ببرید، یکی از بهترین گزینه ها جهت دریافت ویزا برای عزیزانتان، ویزای کاری چین است.

ویزای خدمه چین (C)

این ویزا برای خدمه های وسایل حمل و نقلی مانند هواپیما، قطار، کشتی و غیره صادر می شود و به معنای مجوز برای ورود به چین است. این ویزا موقت است و تا زمان حضور شما به عنوان خدمه در این کشور اعتبار دارد. مدت زمان معمول اقامت برای این ویزا یک هفته تا ده روز می باشد.

ویزای روزنامه نگاری چین (J)

این ویزا برای روزنامه نگاران خارجی مقیم چین و همراهان او صادر می شود که دو نوع است. نوع J1 حالت دائم دارد و تا زمانی که فرد به صورت روزنامه نگار و خبرنگار در این کشور حضور دارد می تواند این ویزا را دریافت کند اما نوع J2 حالت موقت دارد و برای روزنامه نگارانی مناسب است که قصد پوشش خبری موقت و کوتاه را در این کشور دارند. مدت زمان اعتبار این ویزا ۳۰ روز پس از ورود به خاک چین است و در این مدت اگر متمایل باشید باید نسبت به دریافت اقامت موقت ۵ ساله اقدام نمایید.

ویزای ترانزیت چین (G)

این ویزا به جهت عبور از چین برای رسیدن به کشوری دیگر صادر می شود. تصور کنید با هواپیما می خواهید به روسیه سفر کنید و هواپیما در چین توقف می کند. اگر می خواهید فرودگاه را ترک کنید و برای بیش از یک روز در چین بمانید، باید حتما این ویزا را دریافت کنید. مدت زمان مجاز اقامت با این ویزا یک هفته تا ده روز می باشد و تا سه ماه نیز اعتبار دارد.

ویزای اقامت دائم چین (D)

این ویزا برای افراد خارجی که موفق شدند اقامت دائم کشور چین را دریافت کنند صادر می شود و در صورت رعایت قوانین این کشور به این راحتی ها باطل نمی شود.

ویزای تجاری و بازرگانی چین (M)

این ویزا برای اشخاصی مناسب است که قصد تجارت در کشور چین را دارند. اعتبار این ویزا ۳ ماه است و فرد در این ۳ ماه می تواند ۳۰ روز در این کشور اقامت داشته باشد و صورت نیاز، اقدام به تمدید ویزا نماید. برای دریافت این ویزا به دعوتنامه رسمی از شرکت یا کارخانه هدف نیز نیاز دارید.

ویزای بازدید خانواده چین (Q)

این نوع ویزا به دو دسته تقسیم می شود؛ ویزای پیوست خانواده (Q1) و ویزای بازدید خانواده (Q2). ویزای پیوست خانواده برای افرادی مناسب است که خانواده درجه یک آنها در چین زندگی می کند و می خواهند از آنها دیدن کنند. این نوع ویزا بیش از سه ماه زمان مجاز اقامت دارد و حتما باید از اقوام درجه یک دعوتنامه دریافت کرده باشید. همچنین احراز قومیت درجه یک نیز برای دریافت این ویزا مورد نیاز است.

ویزای بازدید خانواده برای افرادی مناسب است که فامیل درجه یک در کشور چین دارند و حال می خواهند برای دیدن او به چین سفر کنند. این نوع ویزا اقامت مجاز کمتر از سه ماه و بازهم نیاز به دعوتنامه رسمی و احراز قومیت درجه یک دارد. در واقع تقاوت این دو نوع ویزا در مدت زمان اقامت آنها است با این شرط که در نوع اول امکان ثبت درخواست اقامت موقت تا ۳ سال نیز وجود دارد.

ویزای استعداد درخشان چین (R)

این نوع ویزا برای افرادی است که استعدادی درخشان دارند و یا مهارت خاصی دارند که چین به آنها نیاز دارد. برای این ویزا باید تایید استعداد خارجی سطح بالا از دفتر امور کارشناسان خارجی چین داشته باشید و تا ۳ ماه می توانید به همراه همسر و فرزند خود در این کشور اقامت داشته باشید. اعتبار این ویزا بین ۵ تا ۱۰ سال است و تا چند بار می توانید اقامت های سه ماهه در این کشور داشته باشید.

ویزای امور شخصی چین (S)

این ویزا که برای مقاصد پزشکی نیز به کار می رود، برای اعضای خانواده اتباعی صادر می شود که در چین کار و یا تحصیل می کنند و یا اموری نظیر شکایت، انحصار وراثت و یا فرزند خواندگی را دارند صادر می شود. اگر اقامت شما کمتر از ۱۸۰ روز به طول می انجامد، ویزا از نوع S1 و اگر بیشتر از ۱۸۰ روز طول بکشد از نوع S2 می باشد. برای هر دو ویزا نیاز به دعوتنامه رسمی از خانواده درجه یک دارید.

مدارک موردنیاز جهت دریافت ویزای چین

مدارک موردنیاز برای اخذ ویزای چین

شما برای دریافت ویزای چین به یک سری مدارک مشترک و اختصاصی برای هر نوع ویزا نیاز دارید که در اینجا به آن اشاره می کنیم. مدارک مشترک عبارتند از:

 • به پاسپورتی نیاز دارید که حداقل ۶ ماه اعتبار داشته باشد و سه صفحه نیز خالی داشته باشد.
 • یک فرم درخواست ویزا هم باید ارائه دهید که به فرم V2012A معروف است. اگر ویزای کار یا دانشجویی می خواهید و یا فرد دیگری نیز با پاسپورت مشترک می خواهید ویزا دریافت کند، باید فرم V2012B را نیز ارائه دهد.
 • دو قطعه عکس شش در چهار رنگی و تمام رخ که پس زمینه سفید داشته باشد. قوانینی که برای تهیه عکس پاسپورتی و پرسنلی باید رعایت کنید در اینجا نیز صادق است.
 • تمکن مالی بیش از ۵ هزار دلار: گاها این عدد تا ده هزار دلار نیز افزایش می یابد. باید گواهی تمکن مالی را از بانک به زبان انگلیسی دریافت کنید و به سفارت جهت دریافت ویزا ارائه دهید.
 • دعوتنامه رسمی: نه لزوما برای همه، اما برای اغلب انواع ویزای چین نیاز است. دعوتنامه رسمی دارای هولوگرام و بارکد است و از سوی مرجع صادر کننده به کنسولگری کشور شما ارسال می شود.

سایر مدارک متناسب با نوع ویزای درخواستی شما نیاز است که به شرح زیر می باشند:

 • ویزای تجاری و بازدیدی: دعوتنامه رسمی توسط واحد تجاری
 • ویزای توریستی: درخواست ویزای سفر شخصی یا گروهی، دعوتنامه رسمی توسط واحد گردشگری
 • ویزای دانشجویی: نامه پذیرش از مرکز آموزشی، فرم درخواست ویزای دانشجویان خارجی
 • ویزای کاری: دعوتنامه رسمی واحد تجاری، و یکی از مدارک زیر شامل نامه اجازه اشتغال از وزارت منابع انسانی چین، گواهی ثبت دفاتر شرکت خارجی در چین، دعونتنامه وزارت فرهنگ چین برای امور تبلیغات، دعوتنامه رسمی از دفتر امور خارجه
 • ویزای روزنامه نگاری: نامه بخش اطلاعات وزارت امور خارجه چین، دعوتنامه رسمی رسانه متقاضی
 • ویزای ترانزیت: بلیت هواپیما و سایر وسیله های حمل و نقل، ویزای کشور مقصد
 • ویزای دائم: گواهی اقامت دائم

هزینه و زمان موردنیاز برای دریافت ویزای چین

هزینه ویزای چین

در زمینه هزینه موردنیاز برای دریافت ویزا، این میزان تا حدود زیادی به زمان موردنظر شما برای طی شدن فرآیند درخواست بستگی دارد. اگر می خواهید فرآیند صدور ویزای شما زمان عادی خود را طی کند، هزینه آن ۱۵۰ دلار است اما اگر می خواهید ویزای خود را فوری دریافت کنید، باید ۳۰ دلار اضافه تر نیز بپردازید. البته گاهی پیش می آید که سفارت ویزای فوری صادر نمی کند و شما فقط می توانید به صورت عادی ویزای خود را دریافت نمایید که در نهایت همان هزینه ۱۵۰ دلار را باید بپردازید.

در رابطه با زمان، واقعیت امر این است که با توجه به شلوغی و صف درخواست کنندگان ویزا، مدت زمان انتظار متفاوت است. در حالت عادی و اگر فرض بگیریم شرایط انتظار در سفارت عادی طی می شود، حدود ۲ تا ۳ هفته طول می کشد تا وقت سفارت برای شما تنظیم شود و حدود ۲ تا ۳ هفته نیز طول می کشد تا ویزا صادر شود. بنابراین حتما محض احتیاط از ۸ هفته پیش از سفر خود، نسبت به آماده کردن مدارک و تنظیم وقت سفارت اقدام نمایید.

هزینه ویزای چین برای ایرانیان مطابق اعلام سفارت چین در ایران مطابق جدول زیر است:

نوع ویزا هزینه
ویزای گروهی گردشگری ۱۳۰ دلار
ویزای ۱ بار ورود ۱۵۰ دلار
ویزای ۲ بار ورود ۲۰۰ دلار
ویزای چند بار ورود ۶ ماهه ۲۵۰ دلار
ویزای چند بار ورود ۱۲ ماهه ۳۵۰ دلار
ویزای هنگ کنگ ۱۰۰ دلار

آیا ورود به چین بدون ویزا امکان پذیر است؟

در برخی موارد خاص ورود به این کشور بدون ویزا امکان پذیر است. چین با برخی کشورهای خارجی توافق نامه امضا کرده است تا شهروندانی که شرایط لازم هر دو کشور را دارند بتوانند بدون ویزا به این کشور ورود پیدا کنند. ایران نیز جزو این کشورهاست و ایرانیانی که گذرنامه دیپلماتیک دارند می توانند بدون ویزا به این کشور سفر کنند.

اگر قصد سفر به سایر کشورها را دارید و چین مقصد میانی شما برای سوخت گیری هواپیما و مواردی مشابه است، می توانید بدون ویزا به چین وارد شوید؛ البته به این شرط که اقامت شما کمتر از ۲۴ ساعت باشید و از بندر، فرودگاه و در کل مجرای ورودی خود خارج نشوید. شهروندانی که پاسپورت معتبر بیش از ۵۰ کشور دنیا را داشته باشند، می توانند در چنین وضعیتی تا ۷۲ ساعت خارج از محیط بندر یا فرودگاه تردد کنند و تا حدودی از این قائده مستثنی هستند.

افرادی که کارت اقامت دائم چین که تحت عنوان گرین کارت شناخته می شود، و همچنین افرادی که کارت بیزینس APEC دارند نیز می توانند بدون ویزا به کشور چین سفر کنند.

آدرس و ساعت کاری سفارت خانه چین در ایران

پس از اینکه مدارک شما آماده شد، باید به سفارت چین در ایران مراجعه نمایید. سفارت چین در ایران در پایتخت، خیابان اقدسیه، موحد دانش روبروی آتش نشانی واقع شده و در این مکان می تواند پرچم چین را بالای سفارت مشاهده نمایید. ساعت کاری این سفارت خانه از روزهای یکشنبه تا پنج شنبه از ساعت ۸:۳۰ تا ۱۴:۳۰ و ۱۴:۳۰ تا ۱۶:۳۰ می باشد و می توانید در این بازه زمانی به این سفارت خانه مراجعه نمایید. این سفارت خانه با شماره ۰۲۱۲۲۲۹۱۲۴۰ نیز پاسخگوی شما می باشد.

جمع بندی

دریافت ویزای چین در گذشته نه چندان دور ساده بود و بدون چالش می توانستید اقدام به دریافت ویزای این کشور نمایید اما در سال های اخیر اخذ ویزای چین برای ایرانیان گاها به یک آرزو بدل شده است و این امر در انجام مراودات تجاری و آموزشی دردسرساز شده است. مرکز توسعه تجارت ایران در چین تحت نام بازرگانی ایجاب، با ارتباطات گسترده خود در هر دو کشور بحث دریافت ویزا را برای هموطنان ایرانی خود آسان کرده و در صورت احراز مدارک و شرایط در کمترین زمان ممکن به دریافت ویزا برای ایرانیان متقاضی سفر به چین اقدام می کند.

سوالات متداول

برای دریافت ویزای چین حتما باید به سفارت مراجعه کرد؟

بله حضور در سفارت و انجام انگشت نگاری برای دریافت ویزا در قوانین جدید الزامی شده است.

چه زمانی پیش از سفر باید برای دریافت ویزای چین اقدام کرد؟

تنظیم وقت سفارت معمولا ۲ تا ۳ هفته طول می کشد و خود فرآیند صدور ویزا نیز حدود ۳ هفته به طول می انجامد. بنابراین حداقل ۸ هفته پیش از سفر، خود را مهیای آماده کردن مدارک و مراجعه به سفارت کنید. زمان های گفته شده به طور میانگین است و زمان قطعی نمی باشد.

ویزای چین چه مدت اعتبار دارد؟

این امر بستگی به نوع ویزای شما دارد. ویزای توریستی حداکثر ۳۰ روز اما ویزای دانشجویی حداکثر ۵ سال اعتبار دارد. بنابراین نوع ویزای شما در اعتبار آن تاثیرگذار است.

چطور برای دریافت ویزای چین اقدام کنیم؟

در وهله اول با کارشناسان بازرگانی ایجاب مشورت نمایید تا بهترین گزینه را پیش روی شما قرار دهند. سپس مدارک خود را آماده کنید و وقت سفارت خود را تنظیم کنید. کارشناسان بازرگانی ایجاب در تمام مراحل در کنار شما خواهند بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید