کوتاژ چیست؟ آشنایی با شماره کوتاژ در گمرک

شماره کوتاژ چیست

اگر به دنبال ترخیص کالای خود از گمرک باشید، ثبت اظهارنامه گمرک یکی از اولین قدم ها برای انجام کار است. بلافاصله پس از ثبت اطلاعات، شماره ای خاص و یکتا تحت عنوان شماره کوتاژ به شما داده می شود که برای انجام مراحل بعدی نیاز است. همراه بازرگانی ایجاب باشید تا به طور کامل به بررسی شماره کوتاژ بپردازیم.

شماره کوتاژ چیست؟

ثبت اظهارنامه کالاهای صادراتی و وارداتی در سامانه جامع امور گمرکی EPL انجام می پذیرد. به مجرد اینکه اطلاعات صاحب کالا و خود کالا را در این سامانه ثبت می کنید، سامانه برای درخواست شما به اصطلاح قفل می شود و یک شماره تحت عنوان شماره کوتاژ که به آن شماره سریال کوتاژ، شماره سریال اظهارنامه و یا شماره نقل قول نیز گفته می شود به کالای شما تعلق می گیرد. این شماره کاملا یکتا است و مختص به کالای ثبت شده توسط شماست؛ به این معنا که در اظهارنامه بعدی، شماره کوتاژ متفاوتی دریافت می کنید. اگر قصد صادرات کالا به چین را دارید، به این شماره کوتاژ صادراتی گفته می شود. عموما هم این شماره هشت رقمی است.

کاربرد شماره کوتاژ

تقریبا در تمامی مراحل ترخیص کالا از گمرک به شماره هشت رقمی کوتاژ نیاز دارید. از همان زمان که محموله به گمرک می رسد و شما اظهارنامه کالا را ثبت می کنید گرفته تا زمان ترخیص از انبار مربوطه به این شماره نیاز دارید. هنگام بازبینی در زمان خروج کالا از انبار، پیگیری فرآیند ترخیص و همچنین طرح اعتراض یا شکایت در کمیسیون های گمرک از دیگر کاربردهای کوتاژ می باشد. این شماره یکتا برای کنترل بیشتر بر روی کالاهای صادراتی و وارداتی به محموله داده می شود و بدین ترتیب ارزیابی توسط اداره گمرک راحت تر صورت می پذیرد.

اگر کالای شما صادراتی است، می توانید برای واردات در قبال صادرات از این شماره استفاده کنید؛ به این معنا که اگر می خواهید برای تامین ارز ثبت سفارش کالای وارداتی از محل ارز حاصل از صادرات خود استفاده کنید به این شماره سریال نیاز دارید. در ضمن کوتاژ صادراتی را نیز می توانید به فرد دیگری واگذار کنید؛ شما می توانید پروانه صادراتی خود را به فرد دیگری واگذار کنید تا آن فرد ارز موردنیاز برای واردات را از این محل تامین کند.

نحوه دریافت شماره کوتاژ گمرک

دریافت شماره کوتاژ گمرک

پس از اینکه اظهارنامه کالای خود را در سامانه جامع گمرکی (EPL) ثبت کردید، در این مرحله یک کارشناس تعیین می شود تا اسناد ارائه شده توسط شما را بررسی و احراز هویت کند. اگر اظهار نامه شما تایید شود، شماره ثبت اظهار نامه یا شماره کوتاژ برای شما صادر می شود. با این شماره می توانید پیگیری های خود برای ترخیص کالا را انجام دهید.

قبلا تسلیم اظهارنامه کالا در گمرک به صورت حضوری و فیزیکی انحام می شد اما با روی کار آمدن این سامانه، ثبت اظهارنامه به صورت تمام الکترونیکی انجام گرفت و اعطای شماره کوتاژ نیز در خلال این فرآیند الکترونیکی صورت پذیرفت. این کار باعث تسریع در مراحل انجام کار و همچنین کاهش فرآیندهای اداری زمان بری شد که گاها باعث اختلال در فرآیند ترخیص می شد.

مدارک موردنیاز برای دریافت شماره کوتاژ

به این علت که شماره کوتاژ بلافاصله پس از ثبت اظهارنامه در سامانه برای شما صادر می شود، پس تمامی اسناد و مدارکی که برای ثبت اظهارنامه نیاز دارید عملا برای دریافت کوتاژ نیاز هستند. این اسناد و مدارک عبارتند از:

 • بارنامه
 • ترخیصیه
 • قبض انبار
 • فاکتور یا اینویس
 • لیست عدل بندی یا پکینگ لیست
 • پیش فاکتور یا پروفورما اینویس
 • مجوز ثبت سفارش کالا در گمرک
 • گواهی مبدا
 • بیمه نامه
 • گواهی بازرسی
 • پروانه بهره برداری برای تولید کننده
 • مجوزهای قانونی مورد نیاز
 • کارت بازرگانی صاحب کالا
 • وکالت نامه رسمی به ترخیص کار گمرک

بعضی از مدارک بالا تنها برای واردات نیاز هستند و برای صادرات کالا نیاز نیست.

جمع بندی

شماره کوتاژ شناسه ای یکتا است که شما در خلال فرآیند ترخیص کالا دریافت می کنید. اگر نیاز به دریافت این شماره و یا انجام فرآیند ترخیص کالا از گمرک دارید، می توانید کار را به بازرگانی ایجاب بسپارید. مرکز توسعه تجارت ایران در چین با نام بازرگانی ایجاب آماده ارائه مشاوره رایگان و انجام فرآیند ترخیص کالای شما از گمرکات کشور با کمترین کارمزد و در سریع ترین زمان ممکن می باشد.

سوالات متداول

شماره کوتاژ چیست؟

شماره کوتاژ شماره ای ۸ رقمی است که در سامانه EPL به شما داده شده و برای انجام تشریفات گمرکی به آن نیاز دارید.

چگونه شماره کوتاژ گمرک را دریافت کنیم؟

پس از ثبت اطلاعات صاحب کالا و مشخصات کالا در سامانه جامع امور گمرکی، این شماره به کالاهای شما داده می شود.

چه مدارکی برای دریافت شماره کوتاژ نیاز است؟

تمامی مدارکی که هنگام ترخیص به آن نیاز دارید اعم از بارنامه، ترخیصیه، پیش فاکتور و سایر مدارک برای دریافت شماره کوتاژ نیاز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید