تفاوت کارگو و فریت بار چیست؟

تفاوت کارگو و فریت بار

کارگو و فریت بار هر دو برای حمل و نقل کالاهای تجاری استفاده می شوند. این دو اصطلاح تفاوت هایی با هم دارند اما رفته رفته تفاوت کارگو و فریت بار محو شد و این دو اصطلاح معنی یکسانی پیدا کردند و در تجارت به جای یکدیگر به کار می روند. همراه بازرگانی ایجاب باشید.

تفاوت کارگو و فریت بار از دیدگاه سنتی

در مفهوم سنتی، استفاده مناسب از اصطلاحات کارگو و فریت بار به وسیله نقلیه حامل کالای مورد نظر بستگی دارد. وقتی به حمل و نقل هوایی اشاره می کنیم، به آن فریت بار نمی گوییم، بلکه آن را کارگو می نامیم. همین امر در مورد حمل و نقل دریایی نیز صدق می کند؛ در حمل و نقل دریایی از کارگو استفاده می کنیم. برعکس، قطارهایی که کالاها را در سراسر زمین حمل می کنند، قطارهای فریت محسوب می شوند. به ندرت می شنوید که کسی از آن به عنوان کارگو یاد کند. بنابراین، در دیدگاه سنتی، فریت بار شامل محصولات یا کالاهایی است که از طریق کامیون یا قطار از طریق حمل و نقل زمینی و ریلی منتقل می شوند؛ در حالی که کارگو به کالاهایی اشاره دارد که از طریق کشتی یا هواپیما به خارج از کشور منتقل می شوند.

با این حال، حتی با استفاده از تعاریف سنتی یا معاصر، این دو اصطلاح چند نکته مشترک دارند. هر دو برای حمل و نقل محصولات یا کالاها استفاده می شوند و تقریبا به طور انحصاری در موارد تجاری استفاده می شوند اما اگر به عنوان یک مسافر نیز قصد جابجایی باری را داشته باشید و از سقف حمل مجاز شما بیشتر است، این موضوع تحت عنوان فریت مسافری انجام می گردد. یکی از دیگر تفاوت های جالب این دو اصطلاح، نامه است. اصطلاح پذیرفته شده برای پست – چه نامه ها و مکاتبات و چه بسته ها – کارگو است. نامه هرگز به عنوان فریت حمل نمی شود؛ چه با کشتی و هواپیما و چه با قطار یا کامیون حمل شود.

تفاوت کارگو و فریت بار از دیدگاه معاصر

با گذشت زمان، این دو اصطلاح تقریبا قابل جایگزینی برای هم هستند و اشاره به کالاهای مسافری یا تجاری دارند که با هر روشی حمل می شوند. تفاوت اساسی در زمان حال در این است که عبارت فریت به پرداخت هزینه یا نرخ خدمات حمل و نقل گفته می شود؛ مطابق با اینکوترمز ۲۰۲۰، وقتی یکی از طرفین مبادلات تجاری فریت را درخواست می کند، می خواهد طرف مقابل تمامی هزینه های حمل و نقل و مالیات و ترخیص از گمرک مبدا و یا مقصد را بپردازد اما کارگو به بار حمل و نقل شده اشاره دارد.

هر دو عبارت تقریبا منحصرا برای اقلام تجاری استفاده می شود. مرز تفاوت بین این دو اصطلاح امروزه حتی بیشتر محو شده است زیرا این اصطلاحات به جای یکدیگر استفاده می شوند. با این حال، بسیاری از شرکت های لجستیک و حمل و نقل بین المللی از تعاریف سنتی هر اصطلاح استفاده می کنند.

انتخاب بهترین روش جهت کارگو و فریت بار

در زمینه لجستیک و در عمل، این دو اصطلاح با هم تفاوت های اجرایی دارند. هنگامی که تفاوت بین کارگو و فریت را به لحاظ استفاده سنتی و معاصر دانستید، باید خدمات مناسب برای نیازهای حمل و نقل خود را انتخاب کنید. هنگام تصمیم گیری، باید چندین فاکتور را در نظر بگیرید، از هزینه تا قابلیت اطمینان. در اینجا برخی از عواملی که باید در نظر داشته باشید ذکر شده است:

هزینه ها و نرخ ها

نرخ فریت بسته به روش حمل و نقل، وزن و حجم محموله شما، مسافت حمل و نقل، برنامه ریزی مسیر و میزان پر بودن کانتینر محاسبه می شود. حمل و نقل هوایی، به عنوان مثال حمل هوایی از چین، گران ترین و در عین حال سریع ترین گزینه حمل و نقل است. اگر در ضرب الاجل هستید و بودجه لازم را دارید، حمل بار از طریق حمل و نقل هوایی بهترین گزینه است. اگر زمان بیشتر و بودجه محدودتری دارید، حمل و نقل دریایی ممکن است برای شما بهتر باشد زیرا به طور قابل توجهی ارزان تر از حمل و نقل هوایی است.

هر روش حمل و نقل، راه های مختلفی برای تعیین هزینه دارد:

  • حمل و نقل هوایی: این روش با استفاده از وزن حجمی یا وزن اسمی محاسبه می شود.
  • حمل و نقل دریایی: عموما تعداد کانتینر، مهم ترین فاکتور در تعیین هزینه حمل دریایی است.
  • حمل و نقل زمینی: این هزینه ها معمولا بر اساس وزن و مسافت تعیین می شود.

علاوه بر هزینه حمل و نقل، حمل و نقل هوایی و دریایی دارای هزینه گمرکی و بیمه ای نیز می باشد. حمل و نقل جاده ای ممکن است هزینه های عوارضی بین شهر ها و کشورها را داشته باشد. هزینه های انبارداری نیز بر اساس کشور، روش حمل و نقل و ابعاد بار متفاوت است.

زمان حمل و نقل

مهلت ارسال کارگو و فریت عامل مهمی در بررسی گزینه های حمل و نقل خواهد بود. حمل و نقل هوایی سری عترین است. حمل بار بسته به مسافت بین ۸ تا ۷۲ ساعت امکان پذیر است. برخی از مسیرهای طولانی تر یا جایگزین ممکن است تا هفت روز طول بکشد، که البته باز هم سریعتر از بسیاری از کشتی های اقیانوسی است. حمل دریایی بار، به عنوان مثال حمل دریایی از چین، زمان بیشتری می برد. یک مسیر نرمال حمل و نقل دریایی بسته به آب و هوا و سرعت کشتی می تواند بین ۱۳ تا ۱۵ روز طول بکشد. مسیرهای طولانی تر ممکن است تا ۲ ماه طول بکشد.

قابلیت اطمینان زمانی

قابلیت اطمینان نیز عاملی است که بر زمان حمل و نقل تأثیر می گذارد. خطوط هوایی معمولا به برنامه های فشرده پایبند هستند و پروازها می توانند روزانه بسته به نیاز انجام شوند. کشتی ها معمولا یک برنامه هفتگی دارند، بنابراین شما باید محموله خود را به موقع سازماندهی و تحویل دهید تا از تاخیرهای پرهزینه جلوگیری کنید. حمل و نقل جاده ای ممکن است به دلیل ازدحام، شرایط آب و هوایی و حتی اقدامات مدنی مانند اعتراضات با تاخیر مواجه شود!

نوع محموله، حجم و وزن

چیزی که کارگو می کنید، وزن و اندازه آن به طور قابل توجهی بر گزینه های حمل و نقل شما تأثیر می گذارد. محموله حمل و نقل هوایی به دلیل فضای محدود در هواپیماهای باری بیشترین محدودیت را در اندازه فریت دارد. اکثر شرکت های حمل و نقل هوایی نیز نوع باری را که حمل می کنند محدود می کنند. آنها مواد خطرناک، از جمله کالاهای قابل اشتعال، مواد خورنده، مواد منفجره، مواد خطرناک زیستی و برخی لوازم پزشکی را حمل نمی کنند مگر اینکه با دستورالعمل های سختگیرانه مطابقت داشته باشند. حمل و نقل دریایی می تواند محموله های بزرگ تر و سنگین تری را در یک سفر حمل کند، در حالی که حمل و نقل جاده ای می تواند بارهای کوچکتری را حمل کند. هر حمل و نقل دارای دستورالعمل های ایمنی، بهداشت و کیفیت است که باید هنگام حمل و نقل مواد خطرناک رعایت کنید. شکنندگی و ارزش کالای شما نیز امر تاثیرگذار دیگری است. حمل و نقل هوایی و زمینی برای محموله های شکننده و با ارزش بالا ترجیح داده می شود.

جمع بندی

اگر قصد ارسال کالا و حمل بار از یک کشور به کشور دیگری را دارید و یا در زمینه صادرات و واردات کالا فعالیت می کنید، به کارگو یا فریت نیاز خواهید داشت. مرکز توسعه تجارت ایران در چین با نام بازرگانی ایجاب و با مجوز رسمی از سازمان توسعه تجارت ایران آماده ارائه مشاوره رایگان و حمل تمامی بارها از مبدا ایران به مقصد سایر کشورها، خاصه کشور چین، و برعکس می باشد. کافیست با شماره های تماس دفتر مرکزی بازرگانی ایجاب تماس حاصل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید