واردات از چین

واردات کالا از چین به ایران

واردات کالا از چین
 • بدون گمرکی
 • به ایران
 • با سرمایه کم
 • به همراه ترخیص کالا
با بازرگانی ایجاب به آسودگی کالای خود را وارد کنید

در این مقاله به موضوعات زیر به طور مفصل میپردازیم

 • نحوه واردات کالا از چین
 • شرایط واردات کالا از چین
 • هزینه  واردات کالا از چین
 • بهترین کالا برای واردات از چین

مقدمه :

کشور چین اصلی ترین شریک تجاری ایران است و بیشترین واردات کالا از چین به ایران از مبدا این کشور است. ایران نیز به چین صادرات داشته و صادرات به چین نیز همواره توسط ایران صورت گرفته و بدین ترتیب مراودات تجاری دو طرفه میان این دو کشور برقرار بوده است. سهم قابل توجهی از تجارت خارجی ایران با اختلاف در دستان کشور چین است و محصولات و کالاهای چینی، از خانه گرفته تا صنعت، در تمام بازارهای داخلی کشور موجود هستند.

به دلیل دستمزد پایین نیروی کار و سودآوری تولید انبوه، محصولات چینی قیمت کمتری دارند و انتخاب بهتری برای واردات به کشور هستند. اگر فکر می کنید فقط ایران و کشورهای در حال توسعه مصرف کننده محصولات چینی هستند، سخت در اشتباه هستید زیرا مثلا در آمریکا، چین اصلی ترین کشوری است که آمریکا از آن کالا وارد می کند. با این روند، چین به دومین اقتصاد پیشرو جهان تبدیل شد و سیاست هایی را برای تبدیل شدن به اولین قدرت اقتصادی جهان اتخاذ کرد. علاوه بر این موارد، تنوع محصولات چینی موجود در این کشور از شیر مرغ گرفته تا جان انسان را در نظر بگیرید که آماده صادرات به کشورهای دیگر با قیمت پایین هستند.
رابطه تجاری ایران و چین نیز همواره در سطح خوبی قرار داشته و اخیرا نیز طبق متن قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین این مقوله تقویت می شود و در بسیاری از زمینه های مختلف، دو کشور به تبادلات تجاری و مالی می پردازند. از طرفی، تحریم های وضع شده از سوی غرب و عدم تمایل به مراودات تجاری با ایران، کشور ما را بیشتر به سوی شرق متمایل کرده و این ارتباط بیش از پیش به سود هر دو کشور بوده است. ریشه این ارتباط را در جاده ابریشم نیز می توانید یافت کنید و حالا نیز ایران می تواند بخشی از پروژه ابتکار کمربند جاده باشد و ارتباط خود را با چین را بیشتر تقویت کند.

روابط بین ایران و چین بیش از چند دهه است که در زمینه‌های مختلف اقتصادی، سیاسی و فرهنگی تقویت شده است. همانطور که می‌دانیم، چین به عنوان یکی از اقتصادهای پر رونق جهان، جایگاه مهمی در روابط بین‌المللی دارد و ایران نیز به عنوان یکی از کشورهای استراتژیک منطقه، همواره در تلاش برای توسعه روابط با چین بوده است. این دو کشور علاقه‌مند به توسعه تبادلات تجاری، همکاری‌های فنی و علمی، سرمایه‌گذاری‌های مشترک و تبادل فرهنگی هستند که هر کدام از این جوانب می‌تواند تأثیر قابل توجهی در توسعه هر دو کشور داشته باشد.

حجم و میزان واردات کالا از چین به ایران

مطابق با آخرین آمارها ارائه شده توسط مرکز توسعه تجارت ایران، میزان واردات کالا از چین به ایران در سال ۲۰۲۲ نسبت به سال ۲۰۲۱ افزایش ۱۱ درصدی داشته است و این امر نشان دهنده رشد روزافزون تبادلات مالی و تجاری میان کشور ایران و چین است. ایران نیز به کشور چین صادرات داشته و تا حدود نیم درصد از بازار محصولات و مواد اولیه کشور چین را در دست دارد. امکاناتی که کالاهای چینی در اختیار ایرانیان قرار می دهند، در مقایسه با امکانات و هزینه کالاهای غربی، جذاب تر و به صرفه تر است و می تواند نیازهای مشتریان ایرانی را تا حدود زیادی برآورده کند.

حدود یک چهارم نیاز بازار داخلی ایران از چین تامین می‌شود و پیش‌بینی می‌شود این میزان هر سال بسته به سیاست‌های دو کشور افزایش یابد و در سال‌های آینده حتی دو برابر شود. با توجه به قرارداد همکاری ایران و چین و تحریم هایی که هر ساله غرب علیه ایران و چین اعمال می کند، این میزان دور از واقعیت نیست و بسیاری از کارشناسان اقتصادی و تجاری بر این موضوع تاکید دارند. بیشتر کالاهای صادراتی از چین به ایران شامل خودرو، تجهیزات مخابراتی، موتور برق و منسوجات است. البته این مقدار هر سال تغییر می کند و محصولات دیگری جایگزین می شوند و خانواده وارداتی ۱۰ میلیارد دلاری را تشکیل می دهند که سال به سال افزایش می یابد.

تحریم‌های اقتصادی علیه ایران و چین تأثیر چندگانه‌ای بر روابط تجاری این دو کشور داشته است. این تحریم‌ها با محدودیت‌ها و موانع مختلفی که برای معاملات تجاری ایجاد می‌کنند، باعث کاهش حجم تجارت و تبادلات مالی میان ایران و چین شده است. از سوی دیگر، این تحریم‌ها می‌توانند به عنوان یک فرصت برای توسعه روابط دوجانبه در زمینه‌هایی مانند تجارت غیررسمی، همکاری‌های فنی و علمی و تبادلات فرهنگی مورد استفاده قرار گیرند. به شما این اطمینان را می دهیم که وارد به مدیریت تحریم ها هستیم و این موضوع کوچکترین خلالی در پیشبرد مسائل وارد نمی کند.

حجم و میزان واردات کالا از چین به ایران

مراحل واردات کالا از چین

واردات کالاهای چینی به ایران با مزایا و معایبی همراه است. از یک سو، این واردات باعث افزایش گسترده دسترسی به محصولات با کیفیت و با قیمت مناسب برای مصرف‌کنندگان ایرانی می‌شود. از سوی دیگر، این واردات می‌تواند تأثیرات منفی بر صنایع داخلی ایران داشته باشد و باعث کاهش تولید محلی و ایجاد بروکراسی‌های بیشتر در بازار داخلی شود اما به دلیل کمبود برخی کالاها در کشور، واردات از چین به نقطه عطفی برای اداره اقتصاد کشور بدل شده است. مطالعه پتانسیل‌های توسعه همکاری‌های بیشتر میان ایران و چین از نظر فناوری، سرمایه‌گذاری، گردشگری و صنایع دیگر می‌تواند به عنوان یک راهکار برای تقویت و گسترش روابط دوجانبه میان این دو کشور مطرح شود.

به طور کلی باید چند مرحله را برای انجام صفر تا صد واردات کالا از چین طی کنید که بازرگانی ایجاب در تمام این چند مرحله همراه شماست:

تمامی مراحل کالا از چین {صفر تا صد}

انتخاب محصول برای واردات

ابتدا باید بررسی کنید که آیا کالای مورد نظر شما قابل واردات است و آیا واردات آن ممنوع است یا خیر. اگر مشکلی وجود ندارد، اکنون باید محصول خود را انتخاب کنید و تحلیل بازار انجام دهید. یعنی مشخص کنید که آیا محصول انتخابی شما می تواند در بازار داخلی موفق باشد یا جایی در بازار کشور ندارد. این مرحله بسیار مهم است زیرا اگر به درستی انجام نشود می تواند تمام هزینه ها و زحماتی را که صرف کرده اید از بین ببرد.

نکات مهم در انتخاب محصول برای واردات عبارتند از:

 • انتخاب کالای مناسب: کالای انتخابی شما باید تقاضای کافی در بازار داخلی داشته باشد و بتواند سودآوری مناسبی برای شما داشته باشد.
 • کیفیت کالا: کیفیت کالای ارسالی باید مطابق با استانداردهای مورد نظر شما باشد.
 • قیمت تمام شده: قیمت تمام شده کالا شامل قیمت خرید، هزینه‌های حمل و نقل، عوارض و حقوق گمرکی و سایر هزینه‌ها می‌شود.
 • روندهای بازار: روندهای بازار را به دقت بررسی کنید و کالایی را انتخاب کنید که در آینده نیز تقاضای خود را حفظ کند.

انتخاب تامین کننده و منبع یابی

حال که کالای خود را انتخاب کردید، سورسینگ و منبع یابی در چین قدم بعدی است. اغراق نکرده ایم اگر بگوییم این قدم از قدم قبلی نیز مهم تر است. تصور کنید که بهترین کالای موجود را برای واردات از چین به ایران انتخاب کردید اما تامین کننده ای را یافته اید که نه شخصیت حقوقی دارد، نه محصول آن کیفیت بالایی دارد و نه به درستی به تعهدات خود عمل می کند. در این صورت کالایی که شما به کشور وارد می کنید به احتمال زیاد خواهانی ندارد و نمی تواند آن را به مخاطبان هدف خود عرضه کنید.

با استخدام انجام شده توسط بازرگانی ایجاب، ارتباط مستقیم با کارخانه یا تامین کننده اصلی برقرار می شود و تامین کننده از نظر قابلیت اطمینان از تمامی جنبه ها مورد ارزیابی قرار می گیرد. تامین کنندگان مختلف بر اساس شهرت برند، سابقه تجاری، سوابق قانونی، قیمت و موجودی کالا، انواع کالاها، روش پرداخت، روش تحویل بار یا باربری، مدت زمان تحویل کالا و سایر موارد مشابه و با استفاده از اطلاعات به دست آمده از بسیاری از کالاها، مقایسه می شوند. سالها فعالیت در تجارت ایران و چین بهترین تامین کننده محصول شما انتخاب خواهد شد.

ارزیابی حقوقی و فنی سازنده

ارزیابی حقوقی و فنی سازنده به منظور بررسی و ارزیابی صلاحیت و توانمندی تامین کننده های چینی در جهت تامین کالای موردنیاز شما در بالاترین سطح کیفیت و مطابق با نیاز و درخواست شما صورت می‌گیرد. در این ارزیابی، مواردی از جمله قانونی بودن فعالیت سازنده، داشتن مجوزهای لازم و تمامی مستندات مربوط به کالا بررسی می‌شوند. در بازرگانی ایجاب ارزیابی حقوقی و فنی به اینجا ختم نمی شود بلکه بررسی توانایی‌های فنی، تجربه کاری، دانش فنی و تکنولوژی مورد استفاده در پروژه، کیفیت تجهیزات و مواد مورد استفاده و همچنین مطابقت با استانداردهای بین‌المللی نیز مورد بررسی قرار می‌گیرد.برای اطلاعات بیشتر به ارزیابی حقوقی و فنی سازنده مراجعه کنید.

ارسال نمونه کالا

دریافت نمونه محصول در فرآیند خرید از چین یکی از مهم ترین و مهم ترین مراحل است و برای بررسی کیفیت محصول و مطابقت با استانداردهای فنی و قانونی مربوطه انجام می شود. واردکنندگان معمولا ابتدا از تولید کننده یا عرضه کننده می خواهند نمونه ای از محصول را دریافت کنند. پس از دریافت نمونه، محصول بر اساس استانداردهای مربوطه بررسی شده و در صورت داشتن مشخصات و استانداردهای لازم، خرید عمده محصول انجام خواهد شد.

بازرسی کالا

بازرسی کالا در چین چیست و چرا یکی از مهم ترین مراحل واردات از چین محسوب می شود؟

بدیهی است که عمل به تعهدات الزام آور مندرج در قراردادهای تجاری در سطح جهانی یکی از مهمترین اصول تجارت بین الملل است و عرضه کنندگان یا تولیدکنندگان کالا باید به این تعهدات عمل کنند. واردات کالا از چین نیز دقیقاً به همین صورت است و شرکت های بازرگانی که به بازرگانان ایرانی خدماتی از قبیل منبع یابی و سورسینگ و تامین و خرید کالا از چین و واردات و حمل کالا از چین ارائه می کنند، موظف هستند که کالای ارسال شده مطابق با  کیفیت و کمیت مورد نظر مشتریان همانطور که در زمان عقد قرارداد تعیین شده و کاملا یکسان با همان محصول “نمونه و یا سمپل” به مشتریان عزیز ارائه شود. در عین حال بر حسب تجاربی که در امور بازرگانی داریم بار ها مشاهده کردیم صادرکنندگان کالا برای سودجویی بیشتر اقدام به ارسال کالاهایی با کیفیت و کمیت پایین تر می کنند؛ بنابراین بحث کنترل محصول در اینجا مطرح می شود. در حال حاضر شرکت های بازرگانی این مشکل را حل کرده اند و با استفاده از نیروهای متخصص در چین، بررسی های مختلفی را قبل از خرید، هنگام ساخت و قبل از بارگیری انجام می دهند تا از کیفیت محصول اطمینان حاصل کنند. کمیت و کیفیت کالا و اجناس باید مطابق با خواسته های مشتری و توافق طرفین باشد.

در بازرگانی ایجاب از مرحله حین ساخت گرفته تا پیش از حمل، چندین نوبت بازرسی کالا صورت می پذیرد تا هم کالا در فرآیند تولید بازرسی شود و هم پس از اینکه تولید به پایان رسید و کالا آماده بارگیری و حمل شد، بازرسی انجام شود. در این صورت امکان وجود مشکل و ایراد در کالای تولید شده وجود ندارد و امکان جعل و تقلب در کالای تحویل داده شده به صفر می رسد.

انجام مراحل خرید کالا

خرید کالا از چین نیز مراحل پیچیده ای دارد و بخاطر قوانین سخت گیرانه ای که دولت چین در قبال مسائل ارزی و صادرات و واردات وضع کرده است نیاز به دانش و تجربه بالا در این زمینه دارد. درست است که روابط تجاری ایران و چین در وضعیت خوبی قرار دارد اما به هر حال ما به عنوان یک ایرانی در کشور چین غریبه هستیم و با قوانین و مقررات این کشور آشنایی نداریم. همین عدم آشنایی می تواند باعث آسیب و ضررهای مالی شما شود و فرآیند خرید و واردات کالای شما را دچار مشکل کند. بنابراین مهم است که امور خود را به یک گروه متخصص بسپارید.

پیش پرداخت و تسویه کامل هزینه

در چین، معمولا روش‌های پرداختی متنوعی برای خرید کالاهای وارداتی وجود دارد که عموما هم در دو مرحله پرداخت می شود؛ یکی پیش پرداخت برای تولید یا تامین و دیگری تسویه کامل پس از آماده شدن کالا. بسته به نوع کالا و قرارداد و همچنین پلتفرمی که از آن خرید کرده اید می توان یکی از شرایط پرداخت زیر را انجام داد:

۱. پرداخت بانکی: یکی از روش‌های پرداختی رایج در چین، جابجایی هزینه در بانک چین است. البته برای این روش حضور در کشور چین الزامیست و یک حساب تجاری نیز در این کشور باید داشته باشید.

۲. پرداخت با استفاده از درگاه های پرداخت آنلاین: در چین درگاه ها و کیف پول های آنلاین از جمله AliPay و WeChat Pay هستند که اغلب توسط فروشندگان چینی مورد استفاده قرار می‌گیرند. در واقع این موضوع بسته به پلتفرمی دارد که خرید خود را در آن نهایی کرده اید. فرضا برای سایت های گروه علی بابا از جمله خود سایت علی بابا چین، باید از علی پی استفاده نمایید.

۳. پرداخت با استفاده از اعتبارات اسنادی: اعتبارات اسنادی یکی از روش‌های پرداختی متداول در تجارت بین‌المللی است که در چین نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اگر در چین حساب تجاری ندارید و یا شخص حقوقی خود را ثبت نکرده اید، پرداخت در این کشور کار دشواری است اما نگران این موضوع نباشید چراکه بازرگانی ایجاب صفر تا صد پرداخت هزینه سفارش و خرید را برای شما با کمترین کارمزد انجام می دهد.

حمل کالا از چین به ایران

حمل کالا از چین نیز موردی است که شما باید در طی واردات کالا طی کنید. شما می توانید بسته به مشخصات بار خود و دیگر فاکتورهای تاثیرگذار مانند زمان مدنظر و میزان صرف هزینه، یکی از روش های حمل و نقل هوایی، دریایی، زمینی و ریلی و یا ترکیبی از اینها را برای حمل بار خود از چین به ایران انتخاب کنید و در یکی از گمرکات کشور، بار خود را جهت ترخیص آماده کنید. می توانید از خدمات حمل درب به درب بازرگانی ایجاب نیز استفاده کنید که بهترین روش حمل و نقلی است و از این طریق می توانید کالای خود را که از درب کارخانه و یا گمرک در چین بارگیری شده است، در محل انبار یا دفتر شرکت خود دریافت کنید و تنها زحمتی که در طی این فرآیند باید متحمل شوید این است که در محل درب انبار جهت نظارت بر تخلیه بار حضور داشته باشید.

 • حمل و نقل دریایی: این روش رایج‌ترین و مقرون به صرفه‌ترین روش حمل و نقل کالا از چین به ایران است. حمل و نقل دریایی به دو صورت FCL (بار کامل کانتینر) و LCL (بار کمتر از کانتینر) انجام می‌شود.
 • حمل و نقل هوایی: این روش برای کالاهای فاسدشدنی، گران‌قیمت و یا کالاهایی که نیاز به ارسال سریع دارند مناسب است.
 • حمل و نقل زمینی: این روش برای کالاهایی که به کشورهای همسایه چین ارسال می‌شوند مناسب است.

انجام امور گمرکی و ترخیص کالا

مرحله بعدی اخذ تاییدیه ثبت سفارش کالا و انجام اقدامات لازم جهت صدور کالا می باشد. پس از ثبت سفارش محصول و پرداخت حقوق گمرکی، در صورت داشتن مدارک لازم و داشتن شرایط لازم، کالای شما قابل ترخیص می باشد. اگر با این عملیات آشنایی ندارید. اکنون کالای شما در گمرک باقی خواهد ماند. به عنوان مثال، اگر تاریخ انقضا وجود دارد. حتی ممکن است به سطح مصرف هم نرسد. بنابراین این مرحله نیاز به تجربه کافی برای پاکسازی موارد در کمترین زمان ممکن دارد.
بسیاری از مراحل بالا نیازمند این است که شما هم در کشور چین و هم در کشور ایران به صورت شخصیت حقوقی ثبت شده باشید و در هر دو کشور دارای شرکت باشید. تاسیس شرکت و دفتر کاری در کشور چین کار ساده ای نیست و به همین دلیل است که عموما افراد برای انجام تمام مراحل واردات کالا، هم در داخل کشور و هم در خارج از کشور، به یک شرکت بازرگانی بین المللی مورد اطمینان نیاز دارند.

هزینه واردات کالا

هزینه واردات کالا از چین

هزینه واردات کالا از چین به ایران از چندین عامل تبعیت می کند که مهم ترین آنها روش حمل کالا از چین به ایران است. عواملی که بر روی هزینه واردات اثر می گذارند عبارتند از:

 • حجم و ابعاد کالا
 • هزینه انبارداری
 • روش حمل و نقل انتخاب شده
 • هزینه بازرسی کالا
 • هزینه های گمرک
 • هزینه مجوز ثبت سفارش و ارز تخصیص داده شده
 • هزینه قراردادها و بیمه کالا

در کل نمی شود فرمول یکسانی را برای تعرفه واردات کالا از چین به کشور تعیین کرد اما می توان از حداکثر معافیت ها و تخفیفاتی که قانون برای این کار لحاظ کرده است استفاده نمود و بدین ترتیب هزینه تمام شده واردات کالای شما را کاهش داد.

عوامل موثر بر هزینه واردات کالا از چین

۱. روش حمل و نقل:

 • حمل و نقل دریایی: این روش رایج‌ترین و مقرون به صرفه‌ترین روش حمل و نقل کالا از چین به ایران است. هزینه حمل و نقل دریایی به عوامل مختلفی مانند حجم و وزن کالا، نوع کانتینر، مبدأ و مقصد و شرکت حمل و نقل بستگی دارد.
 • حمل و نقل هوایی: این روش برای کالاهای فاسدشدنی، گران‌قیمت و یا کالاهایی که نیاز به ارسال سریع دارند مناسب است. هزینه حمل و نقل هوایی به طور قابل توجهی بیشتر از حمل و نقل دریایی است.
 • حمل و نقل زمینی: این روش برای کالاهایی که به کشورهای همسایه چین ارسال می‌شوند مناسب است. هزینه حمل و نقل زمینی به طور کلی از حمل و نقل هوایی ارزان‌تر اما از حمل و نقل دریایی گران‌تر است.

۲. حجم و ابعاد کالا:

هرچه حجم و ابعاد کالا بیشتر باشد، هزینه حمل و نقل و انبارداری آن نیز بیشتر خواهد بود.

۳. هزینه انبارداری:

در صورت نیاز به انبارداری کالا در چین یا ایران، باید هزینه انبارداری را نیز به سایر هزینه‌ها اضافه کنید.

۴. هزینه بازرسی کالا:

برای اطمینان از کیفیت و مطابقت کالا با استانداردهای مورد نظر، می‌توانید از خدمات بازرسی کالا استفاده کنید. هزینه بازرسی کالا به عوامل مختلفی مانند نوع کالا، حجم و وزن آن و محل بازرسی بستگی دارد.

۵. هزینه های گمرک:

برای ترخیص کالا از گمرک، باید عوارض و حقوق گمرکی را پرداخت کنید. میزان عوارض و حقوق گمرکی به نوع کالا، ارزش آن و تعرفه گمرکی مربوطه بستگی دارد.

۶. هزینه مجوز ثبت سفارش و ارز تخصیص داده شده:

برای واردات کالا به ایران، نیاز به ثبت سفارش و تخصیص ارز دارید. این فرآیند شامل پرداخت هزینه‌هایی مانند ثبت سفارش، گواهی مبدأ و تخصیص ارز خواهد بود.

۷. هزینه قراردادها و بیمه کالا:

برای عقد قرارداد با تامین کننده و بیمه کردن کالا، باید هزینه‌های مربوطه را نیز در نظر بگیرید.

حداقل سرمایه برای واردات از چین

اگر می خواهید با حداقل سرمایه اقدام به واردات کالا از کشور چین کنید، باید حداقل هزینه های لازم برای هر بخش را در نظر بگیرید؛ به عنوان مثال محصولی را انتخاب کنید که هم ارزان باشد و هم حجم آن برای واردات با یک روش حمل و نقل متناسب باشد. در زمان ثبت سفارش کالا و ترخیص از گمرک نیز روشی را برای پرداخت وجه انتخاب کنید که ترجیحا نیازی به تخصیص ارز نداشته باشد و یا تعرفه گمرکی آن نزدیک به صفر باشد.

مالیات نیز مورد دیگری است که باید به آن توجه کرد. اگر می خواهید کالای شما با هزینه کمتر مالیات روبرو شود باید در زمان بندی بسیار دقیق باشید چرا که افزایش زمان از میزان اعلامی، می تواند شما را دچار خسارت و مالیات بیشتر کند. حتما به قوانین مالیاتی-بازرگانی ایران مسلط باشید و صرف هزینه در این بخش را نیز به حداقل برسانید.

مورد دیگری که می تواند در کاهش سرمایه لازم کمک کننده باشد کاهش هزینه پرداختی پردازش کالا است. هر کالایی که می خواهد به کشور وارد شود باید یک اظهارنامه واردات داشته باشد. به عنوان مثال اگر اظهارنامه خود را الکترونیکی و با کمک یک مشاور زبده رد کنید هزینه کمتری را خواهید پرداخت.

به طور کلی، هزینه تمام شده نهایی کالا و میزان حاشیه سود آن در نهایت رقم زننده میزان سرمایه لازم است چرا که بسیاری از هزینه های اعمال شده برای واردات کالا از چین به صورت درصدی از هزینه تمام شده کالا اعمال می شود و هر چه هزینه کالا کمتر باشد، مسلما میزان هزینه های جانبی نیز کمتر می شود. حال هنر شما این است کالایی را انتخاب کنید که در عین صرف سرمایه کم، سود بالایی در داخل کشور برای شما داشته باشد.

شرایط و مدارک مورد نیاز

شرایط و مدارک موردنیاز برای واردات کالا از چین

اگر حائز تمامی شرایط زیر هستید، می توانید شخصا و با مدارک شخصی خود اقدام به واردات کالا از چین نمایید اما اگر هر کدام را ندارید، باید یا آن مرحله را به یک شرکت معتبر بسپارید و یا کل کار را از صفر تا صد به شرکت موردنظر بسپارید چرا که به عنوان مثال در صورت نداشتن کارت بازرگانی، نمی توانید ادامه مراحل را طی کنید. مدارک موردنیاز برای واردات کالا عبارتند از:

 • کارت بازرگانی
 • شناسه تجاری
 • بارنامه و قبض انبار
 • گواهی کشور مبدا
 • گواهی استاندارد کالا
 • مجوز ثبت سفارش کالا
 • پیش فاکتور کالا
 • اسناد حمل و نقل کالا
 • پکینگ لیست
 • و سایر مدارک…

 

بهترین کالاها برای واردات از چین

بهترین کالاها برای واردات کالا از چین چه کالاهایی هستند؟

پاسخ به این سوال براساس شرایط زمانی متفاوت است؛ به عنوان مثال اگر کشور با کمبود خودرو مواجه باشد مسلما واردات خودروهای چینی اقتصادی و به صرفه می تواند بهترین انتخاب شما باشد اما به طور کلی هر ماده اولیه و محصولی را می توانید به شرط منبع یابی درست و تحلیل مناسب بازار داخل کشور از چین وارد کنید و به دست مخاطبان هدف خود برسانید. بازرگانی ایجاب نیز در این مسیر در کنار شماست تا بتوانید موانع را پشت سر گذاشته و با کمترین هزینه با هدف رسیدن به حداکثر سود اقدام به فعالیت نمایید.

عموما دو دسته محصولات صنعتی و عمومی از چین وارد کشور می شوند. محصولات صنعتی که شریان حیاتی صنعت کشور هستند و عموما بازار هدف خود را دارند و با هدف مشخصی وارد کشور می شوند اما اگر قصد واردات محصولات عمومی از چین را به کشور دارید و از آینده آن مطلع نیستید، می توانید تحلیل بازار و اعتبارسنجی محصول مورد نظر خود را به ایجاب بسپارید تا در قالب ۱۵ مورد، مناسب بودن یا نبودن کالای موردنظر را به اطلاع شما برساند.

انتخاب بهترین نوع کالا برای واردات از چین به عوامل مختلفی بستگی دارد:

 • تقاضای بازار: چه نوع کالاهایی در ایران تقاضای بالایی دارند؟ چه کمبودهایی در بازار وجود دارد؟
 • رقابت: چه تعداد رقیب برای کالای مورد نظر شما وجود دارد؟
 • سودآوری: آیا سودآوری کالای مورد نظر شما قابل قبول است؟
 • قوانین و مقررات گمرکی: آیا واردات کالای مورد نظر شما به ایران مجاز است؟
 • تخصص و تجربه شما: آیا شما در زمینه واردات کالای مورد نظر تخصص و تجربه کافی دارید؟

با در نظر گرفتن این عوامل، می‌توان به طور کلی کالاها را به دسته‌های زیر تقسیم کرد که برای واردات از چین مناسب هستند:

۱. کالاهای مصرفی:

این نوع کالاها به طور مستقیم توسط مصرف کنندگان نهایی استفاده می‌شوند. تنوع این نوع کالاها در چین بسیار زیاد است و می‌توانید با قیمت‌های مناسب آنها را تهیه کنید. برخی از نمونه‌های این نوع کالاها شامل:

 • لوازم جانبی موبایل
 • لوازم دیجیتال
 • پوشاک
 • لوازم منزل
 • لوازم ورزشی

۲. کالاهای واسطه‌ای:

این نوع کالاها برای تولید یا ساخت محصولات دیگر استفاده می‌شوند. اگر شما در زمینه تولید یا ساخت محصولات فعال هستید، می‌توانید این نوع کالاها را از چین وارد کنید. برخی از نمونه‌های این نوع کالاها شامل:

 • مواد اولیه
 • قطعات و لوازم جانبی
 • ماشین‌آلات

۳. کالاهای سرمایه‌ای:

این نوع کالاها برای تولید و ایجاد ارزش افزوده استفاده می‌شوند. اگر شما قصد سرمایه‌گذاری در زمینه تولید دارید، می‌توانید این نوع کالاها را از چین وارد کنید. برخی از نمونه‌های این نوع کالاها شامل:

 • ماشین‌آلات صنعتی
 • تجهیزات و ابزارآلات

 

سوالات متداول FAQ

حداقل سرمایه برای واردات از چین چقدر است؟

حداقل سرمایه بستگی به کالایی دارد که شما می خواهید به کشور وارد کنید اما بازرگانی ایجاب این اطمینان را به شما می دهد که با منبع یابی دقیق می تواند کالاهای با حداقل سرمایه را نیز به شما معرفی کند.

آیا واردات از چین بدون گمرک امکان پذیر است؟

بله چنانچه کالای وارداتی شما غیر تجاری یا به اصطلاح چمدانی باشد نیازی به پرداخت تعرفه گمرکی ندارد و می توانید اقدام به واردات کالا از چین بدون پرداخت تعرفه گمرکی نمایید.

واردات چه کالایی از چین با سرمایه کم ممکن است؟

تقریبا هر کالایی که شما فکرش را بکنید می توان از چین به ایران وارد کرد. گاها کالاهای ارزان سود بسیار بالایی دارند و در صورتی که سرمایه کمی دارید می توانید از این کالاها استفاده کنید. کالاهایی نظیر ساعت دیواری و ساعت مچی، لوازم آرایشی، آلات موسیقی، اسباب بازی، وسایل ورزشی، وسایل خانه، تشک، پلاستیک،انواع لباس ها مردانه و زنانه ، تجهیزات الکترونیکی مانند لوازم جانبی گوشی ، قطعات کامپیوتر مثل کارت گرافیک های ارزان قیمت و هارد و….جزو کالاهایی با سرمایه اندک محسوب می شوند.

آیا صفر تا صد واردات کالا از چین به ایران توسط شرکتی انجام می شود؟

بله بازرگانی ایجاب صفر تا صد امور واردات کالا و محصول از چین به ایران را برای شما انجام می دهد و مراحل پیش و پس از آن مانند منبع یابی و ترخیص کالا از گمرک را نیز برای شما انجام می دهد.

بهترین و ارزانترین روش واردات از چین چیست؟

بهترین روش واردات پس از اطلاع از مشخصات کالا و بار شما تعیین می گردد. بنابراین بازرگانی ایجاب را در جریان امور واردات خود قرار دهید.حتی با وجود هزینه‌های اضافی، حمل و نقل دریایی همچنان ارزان‌ترین روش حمل و نقل برای واردات از چین است. در نظر داشته باشیدکه در صورتیکه حجم سفارش شما به اندازه کافی باشد امکان حمل دریایی میسر است و از نظر اقتصادی مقرون به صرفه تر است.