حمل ریلی و قطاری بار از چین به ایران

حمل ریلی بار از چین به ایران

اختراع و ورود صنعت حمل و نقل ریلی، زندگی انسان ها را با پیشرفت زیادی همراه کرد. از زمانی که صنعت ریل و قطار به وجود آمد علاوه بر حمل و نقل افراد، حمل بار هم به وسیله قطار انجام گرفته است. افزایش سرعت حمل و نقل و همچنین امکان حمل و نقل در تعداد و حجم بالا برخلاف روش های دیگر مانند حمل بار هوایی از چین و حمل دریایی بار از مزایای این روش حمل و نقل است. کشور چین یکی از کشورهایی است که از دیرباز با ایران داد و ستد دارد و بخاطر قرارگیری ایران در مسیر جاده ابریشم یکی از مسیر های پر رونق تجاری محسوب می شود و  به همین دلیل حمل ریلی و قطاری بار از چین به ایران بسیار مرسوم بوده است. بخاطر همین روش های حمل و نقل، داد و ستد بین این دو کشور وسعت گرفته و حمل ریلی از چین به ایران نیز جرو گزینه های انتخابی بوده است اما برای حمل ریلی بار باید چه مواردی را بدانید؟ در این مقاله ما قصد داریم درباره تمامی مسائلی که مربوط به حمل ریلی بار از چین به ایران است شامل بیمه حمل و نقل ریلی، محاسبه هزینه حمل ریلی از چین، شرکت حمل و نقل ریلی بین المللی و حتی حمل و نقل ریلی بین المللی را برای شما شرح دهیم پس تا پایان همراه بازرگانی ایجاب باشید.

حمل و نقل ریلی چیست؟

حمل ریلی در واقع حمل بار توسط قطار و ریل راه آهن است. سرعت حمل بار در حمل ریلی بیشتر از حمل بار توسط تریلی و یا کامیون است. قطار باربری یک قطار بزرگ است که امکان حمل هرگونه باری را به شما می دهد. شما می توانید با استفاده از قطار و حمل ریلی بار میزان زیادی از بار را در ابعاد و حجم های مختلف جابجا کنید؛ بنابراین به خاطر میزان استقبال از این روش، شرکت های حمل و نقل ریلی زیادی به وجود آمده تا به شما در حمل و نقل ریلی بار کمک کند اما همه آنها معتبر نیستند و مسائلی در بسیاری از موارد پیش آمده که ضررهای مالی بیشماری را به صاحب بار تحمیل کرده است. مهم است که حمل کالا از چین را به چه شرکتی می سپارید.

حمل و نقل ریلی بار از چین چگونه انجام می شود؟

حمل و نقل ریلی توسط قطار و خط راه آهن صورت می گیرد. شما در ابتدا بارتان را به وسیله کامیون ها و تریلی ها، به ایستگاه قطار انتقال می دهید. بعد آن ها را در واگن ها بارگیری می کنید و در آخر هم در مقصد بارتان را در ایستگاه راه آهن تحویل گرفته و دوباره با استفاده از کامیون یا تریلی بارتان را به انبارهای خود انتقال می دهید.

پس علاوه بر روش حمل و نقل ریلی و قطاری، شما باید از روش حمل زمینی بار از چین نیز استفاده کنید تا هم بار خود را از مبدا تحویل گرفته و به راه آهن منتقل کنید و هم بار خود را از راه آهن مقصد در ایران تحویل گرفته و به مقصد اصلی خود منتقل نمایید. این مسیر می تواند معکوس هم باشد؛ اگر شما قصد صادرات کالایی را به چین داشته باشید نیز باید همین مسیر را از مبدا ایران به مقصد چین طی کنید.

مزایا و معایب حمل و نقل ریلی بار از چین به ایران

مزایا و معایب حمل و نقل ریلی بار از چین به ایران

هر نوع روش حمل و نقل مزایا و معایب خاص خود را دارد. شما با توجه به دانستن مزایا و معایب روش های حمل و نقل می توانید یکی از این روش ها را انتخاب کنید. مزایا و معایبی را که می توانیم برای حمل ریلی بار از چین به ایران و یا کشورهای دیگر را برای شما بیان کنیم شامل موارد زیر می باشند:

مزایا

 • ایجاد سازماندهی بیشتر حمل بار
 • مورد اعتماد بودن حمل ریلی بار
 • سرعت بالای بار در مسافت های طولانی
 • ایجاد واگن های مختلف برای حمل هرگونه بار
 • روشی ارزان و بصرفه
 • ظرفیت بالای بار
 • ایجاد فرصت های شغلی بیشتر برای افراد دیگر

معایب

 • نبودن خدمات درب به درب
 • عدم انعطاف پذیری
 • نامناسب برای مسافت های کوتاه و بارهای اندک
 • ظرفیت کم استفاده
 • عدم مدیریت متمرکز

تعرفه و هزینه حمل و نقل ریلی کالا از چین به ایران

تعرفه حمل و نقل ریلی کالا از چین

اگر بخواهید یک عدد دقیق و مشخص از تعرفه حمل ریلی از چین به ایران داشته باشید، باید تمامی موارد زیر را محاسبه و بررسی کنید.

۱. نوع قرارداد شما با فروشنده بار

 • قرارداد نوع اول FCA: اگر قرارداد شما از نوع اول باشد، تمامی هزینه های بارگیری از درب فروشگاه تا ایستگاه قطار و حتی هزینه های گمرک به عهده فروشنده می باشد.
 • قرارداد نوع دوم Ex Works: در این نوع قرارداد، مسئولیت حمل بار و حتی هزینه های گمرک به عهده خریدار می باشد و فروشنده هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.

۲. نوع قطار و نوع واگن باربری

قطار و تعداد واگن هایی که برای حمل بار در نظر گرفته می شود، می تواند بر قیمت بار تاثیر بگذارد. حتی مدل واگن ها که برای حمل چه نوع باری در نظر گرفته می شود نیز مهم می باشند و می‌تواند در میزان قیمت نهایی اثر گذار باشد.

۳. میزان مسافت و حجم بارگیری یک قطار

مسافت هم بر میزان قیمت حمل بار از چین اثر گذار است. مسافتی که برای حمل ریلی از چین به ایران و شهرهای آن در نظر گرفته می شود، رابطه مستقیم با قیمت آن دارد.

۴. نوع بار و کالا

کالا و باری که شما توسط قطار بارگیری می کنید بسیار در تعیین میزان هزینه ها دخیل است. زیرا نوع بار شما مشخص می کند از چه نوع واگنی باید استفاده کنید. به طور مثال اگر اقلام شما فاسد شدنی باشد باید از واگن های یخچال دار استفاده کنید یا اگر کالا شما خودرو باشد باید از واگن های خودرو بر استفاده نمایید. تمامی این موارد می تواند بر میزان قیمت نهایی اثر گذار باشد.

حمل و نقل ریلی بار از چین به ایران از کدام مسیرها عبور می کند؟

مسیر حمل و نقل ریلی بار از چین به ایران

مسیر ریلی حمل بار از چین به ایران به طور معمول از کشورهای قزاقستان و ترکمنستان می گذرد و به ایران می رسد. به صورت جغرافیایی، بار از گذرگاه آناتا در منطقه مسلمان نشین پین‌کیانگ در شمال غربی چین وارد کشور قزاقستان شده و از سمت جنوب غربی قزاقستان وارد شمال غربی ترکمنستان می شود. جنوب ترکمنستان نیز به طور کامل با شمال شرقی ایران هم مرز است و از این طریق بار وارد کشور ایران می شود. عموما مسیر وارد شدن بار از ایستگاه سرخس می باشد. مسیر ریلی ایران مطابق با روش کریدور روسیه ای از شمال به جنوب است و کریدور شرقی به غربی کمتر دیده می شود. بار در داخل ایران از طریق مسیرهای ریلی به مقصد موردنظر شما وارد می شود. مسیری که برای شما شرح داده شد ۱۱ هزار کیلومتر است و به طور نرمال در ۱۴ روز وارد کشور می شود؛ بنابراین می توان گفت که اگر بار از این مسیر وارد کشور شود طی دو هفته وارد کشور شده و مسیر داخلی را نیز باید به این میزان افزوده کنید.

اگر مسیر ریلی از پروژه ابتکار کمربند-جاده که راه ابریشم جدید لقب گرفته است و هنوز حضور ایران در این پروژه در هاله ای از ابهام قرار دارد، قطار از سمت غرب چین وارد مرزهای جنوبی قرقیزستان می شود، از کشور قرقیزستان عبور کرده و مسیر مرز تاجیکستان و ازبکستان را طی می کند. سپس از شمال شرقی ترکمنستان وارد این کشور شده و پس از طی کردن مسیر عرضی از شمال شرق وارد کشور ایران می شود. این مسیر کوتاه تر است و زمان کمتری را طی می کند تا به ایران برسد اما همانطور که اشاره شد هنوز نمی توان به صورت قطعی درباره حضور ایران در این پروزه و همچنین مسیر طی شده به لحاظ مسافتی و زمانی توسط قطار از ریل ها قضاوت کرد.

انتخاب شرکت حمل و نقل ریلی بین المللی

یکی از موارد مهم در حمل و نقل ریلی، شرکتی است که شما بارتان را به آن ها تحویل می دهید زیرا امنیت بار شما بسیار مهم و ضروریست که چگونه به دستتان برسد. شرکت های مختلفی در زمینه حمل ریلی از چین به ایران و کشورهای دیگر در حال کار هستند اما تضمینی در زمینه حفظ سلامت بار شما نمی دهند. مرکز تجاری ایران و چین تحت عنوان بازرگانی ایجاب با مجوز رسمی از سازمان توسعه تجارت ایران در زمینه انواع روش های حمل و نقل به مدت ۱۲ سال سابقه کاری دارد و از پس بسیاری از پروژه های مختلف ملی و شخصی برآمده است. این مرکز یکی از قطب های حمل بار در ایران محسوب می شود و شما با خیال آسوده می توانید بارتان را تحویل این شرکت داده و در مقصد تحویل بگیرید.

محدودیت های حمل و نقل ریلی بار

یکی از محدودیت های بزرگی که در سامانه ریلی وجود دارد، عدم اتصال ریلی راه آهن به مراکز حمل و خرید و فروش بار است. همین امر باعث شده که افراد دغدغه حمل بار داشته باشند و نتوانند به این روش حمل بار، دسترسی راحتی داشته باشند. بنابراین اگر کسی بخواهد از این روش استفاده کند باید هزینه های جداگانه ای را بابت حمل بار توسط کامیون ها و تریلی ها از مراکز خرید تا ایستگاه راه آهن پرداخت نماید.

جمع بندی

در این مقاله تلاش نمودیم صفر تا صد حمل ریلی بار از چین را برای شما شرح دهیم. حتی محاسبه هزینه حمل ریلی را نیز به شما آموزش دادیم. امیدواریم تمامی مواردی که در این باره برایتان گفته شد را انجام دهید تا بتوانید به بهترین شکل ممکن کالای خود را حمل کنید. شما حتی میتوانید در بخش حمل انواع بار از همکاران ما در شرکت بازرگانی ایجاب مشورت بگیرید.

سوالات متداول

حمل و نقل ریلی کالا از چین به ایران چه مزایایی دارد؟

امکان حمل کالا با حجم نامحدود و همچنین امنیت بالا از مزایای مهم این روش حمل و نقل کالا است.

حمل و نقل ریلی بار از چین به ایران چه محدودیت هایی دارد؟

عدم اتصال ریلی راه آهن به مراکز حمل و خرید و فروش بار یکی از محدودیت های اصلی این روش حمل و نقل است.

حمل ریلی بار از چین از چه مسیرهایی می گذرد؟

حمل ریلی بار از چین به مقصد ایران از کریدور قزاقستان و ترکمنستان عبور می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید