ثبت سفارش و امور گمرکی

واردات کالا از مبدا دیگر کشورها به کشور ایران مشمول قوانین خاصی است که هر شخص حقیقی و حقوقی برای واردات کالا باید تابع آن قوانین باشد. ثبت سفارش کالا نوعی مجوز برای ورود کالاهای خارجی به کشور است که توسط وزارت بازرگانی و سازمان توسعه تجارت ایران صادر می شود و برای ترخیص کالا از گمرک ضروری است.

ثبت سفارش و امور گمرکی

واردات کالا از مبدا دیگر کشورها به کشور ایران مشمول قوانین خاصی است که هر شخص حقیقی و حقوقی برای واردات کالا باید تابع آن قوانین باشد. ثبت سفارش کالا نوعی مجوز برای ورود کالاهای خارجی به کشور است که توسط وزارت بازرگانی و سازمان توسعه تجارت ایران صادر می شود و برای ترخیص کالا از گمرک ضروری است.

مقدمه : مجوز ثبت سفارش به این معناست که فرد حقیقی یا حقوقی تجارت کننده با ارائه اطلاعات موردنیاز سندی را دریافت می کند تا قانونی بودن واردات کالای خود به کشور را اثبات و جهت تکمیل فرآیند ترخیص کالا از گمرک از آن استفاده کند. بسته به نوع کالای شما، سازمان های دولتی دیگر نظیر وزارت صمت، سازمان غذا و دارو، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات، وزارت دفاع، وزارت جهاد، سازمان انرژی اتمی و دیگر سازمان ها مجوز شما را بررسی و تایید می کنند و این مجوز با شناسه یکتای ۸ رقمی به همراه تاریخ مجوز، به همراه شماره و تاریخ پروفرما و همچنین نام شخص متقاضی صادر می گردد. مجوز ثبت سفارش کالا در یک بازه زمانی سه تا شش ماه قابل استفاده است و پس از این زمان نیاز به تمدید مجدد دارد.

آشنایی با سامانه جامع تجارت ایران

تا پیش از سال ۹۸، روند اخذ مجوز ثبت سفارش کالا به صورت دستی انجام و پروسه طولانی تری را طی می کرد. از این زمان، سامانه جامع تجارت ایران راه اندازی شده و فرآیند الکترونیکی سرعت و راحتی دریافت این مجوز را افزایش داد و به منظور تسهیل فرآیندهای ثبت سفارش واردات کالا به کشور توسط اشخاص حقیقی و خصوصی، تمامی فرآیندهای ثبت سفارش کالا از حالت دستی به حالت الکترونیکی تغییر پیدا کرد. تسهیل امور بازرگانی و حذف مراحل اداری معمول و زمانبر و همچنین یکپارچه سازی فرآیندهای تجاری امور بین الملل از اهداف ایجاد سامانه جامع تجارت ایران است.

تمامی فرآیندهای مربوط به امور تجارت خارجی از جمله سامانه جامع امر گمرکی، سامانه جامع حمل و نقل، سامانه جامع انبارها، سامانه شناسه کالا، سامانه سنجش اعتبار و همچنین پرتال ارزی و یکپارچه سازی معاملات ارز نیمایی در این سامانه صورت می پذیرد. برای طی فرآیندهای بالا نیازی به حضور افراد به جهت پیگیری فرآیند وجود ندارد و تمامی مراحل به صورت الکترونیکی انجام خواهد شد.

آشنایی با سامانه تجارت ایران

مراحل واردات کالا به کشور

برای طی کردن روند واردات کالای خارجی به کشور از مجرای قانونی، مراحلی وجود دارد که به صورت گام به گام باید آنها را طی کنید:

مقدمات واردات کالا

پیش از انجام مراحل ثبت سفارش کالا، باید کارت بازرگانی خود را دریافت کنید یا از طریق کارت بازرگانی اشخاص دیگر و همچنین مراکزی مانند مرکز توسعه تجارت ایران در چین اقدام کنید. تعیین تعرفه کالا قدم بعدی است که نیازمند شناخت بالا از ترکیبات و نمونه کالا می باشد. تعیین کشور مبدا نیز اقدام بعدی است؛ در نظر داشته باشید که کشور مبدا به کشوری گفته می شود که کالای شما در آن مونتاژ و آماده سازی می شود نه کشوری که کالای شما در آن بارگیری می شود.

اطمینان از عدم ممنوع بودن کالای وارداتی نیز باید از سمت شما انجام پذیرد. علاوه بر این نکته، عدم نیاز به اخذ مجوز جداگانه و انحصاری توسط دیگر مراکز دولتی نیز نکته ای است که باید از سمت شما به قطعیت برسد.

 دریافت پروفرما (پیش فاکتور) از منبع خارجی

پروفرما یا پیش فاکتور حاوی اطلاعات کامل فروشنده خارجی از قبیل نام، شماره تماس، آدرس، اطلاعات حساب بانکی و… است تا اطلاعات کاملی را از حیث محل جغرافیایی بارگیری کالا، محل تحویل کالا، اطلاعات کالا و همچنین اطلاعات مالی پیش فاکتور در اختیار مراجع قانونی قرار دهد. اگر پروفرما را در اختیار ندارید، مرکز توسعه تجارت ایران و چین این امکان را برای شما فراهم کرده است تا با مذاکره با طرف قرارداد بتواند پروفرما را با فرمت دقیق موردنیاز سامانه جامع تجارت فراهم کند. پس از آن یک کد ۱۰ رقمی تحت عنوان فیدا به شما اعطا می شود که برای استعلام اطلاعات فروشنده کالا کارایی دارد. مواردی که وجود آنها در پروفرما ضروری است عبارتند از:

 • اطلاعات کامل فروشنده کالا (درج نام، آدرس و شماره تلفن ضروری است)
 • اطلاعات کامل خریدار کالا (درج نام، آدرس و شماره تلفن ضروری است)
 • تاریخ صدور پروفرما اینویس (پیش فاکتور) به همراه تاریخ انقضا
 • مشخصات کامل کالا اعم از شرح کالا، قیمت یک واحد، قیمت فوب، قیمت حمل کالا، وزن کالا، مقدار کالا، نوع بسته بندی و شماره تعرفه گمرکی کالا
 • کشور تولید کننده
 • کشور مبدا بارگیری
 • ارز مورد معامله و نحوه پرداخت ارز
 • تعیین مجرای ورودی کالا به کشور (گمرک ورود) و همچنین گمرک خروجی از مبدا
 • اطلاعات پیرامون حمل و نقل کالا اعم از محل بارگیری، وسیله حمل و نقل و همچنین زمان حمل و نقل

 دسته بندی کالا و تعیین هزینه های گمرک

هر کالایی که می خواهد به کشور وارد شود باید یک شماره تعرفه ۱۰ رقمی داشته باشد تا هزینه حق ورود به کشور به همراه عوارض ورود برای کالا تعیین گردد. تعیین تعرفه و نرخ گمرک نیز در این مرحله باید تعیین گردد که تا حدود زیادی به ارزش کالای وارد شده بستگی دارد. اگر دانشی در این زمینه ندارید مرکز توسعه تجارت ایران در چین تمام مراحل مالی واردات کالای شما را انجام خواهد داد.

 امور گمرکی و ترخیص کالا

پس از انجام سفارش و مشخص کردن روش های حمل و نقل که عموما با همکاری شرکت های حمل و نقل دریایی، هوایی و زمینی کالا صورت می پذیرد، باید مجوز ثبت سفارش کالا را دریافت کنید (که در ادامه پیرامون آن بحث می شود.) پس از ورود کالا به کشور، باید بارتان را توسط ترخیص کار از گمرک ترخیص کنید و مدارک و گزارشات این امر را دریافت نمایید.

صفر تا صد اخذ مجوز ثبت سفارش کالا در گمرک

مدارک موردنیاز جهت اخذ مجوز ثبت سفارش کالا

پس از اینکه از تعرفه کالای وارداتی خود مطلع و پیش فاکتور خود را از مبدا دریافت نمودید، باید به سراغ دریافت این مجوز برویم. برای این کار باید تمامی مدارک زیر را در اختیار مرکز توسعه تجارت ایران در چین قرار دهید:

 • کارت بازرگانی
 • کارت عضویت اتاق بازرگانی
 • مجوزهای اختصاصی لازم از سایز مراکز دولتی (در صورت نیاز)
 • ارائه پیش فاکتور
 • ارائه اطلاعات تکمیلی برای تحلیل و بررسی قطعی کالا
 • ترجمه رسمی برای پروفرماها به سایر زبان های فارسی و انگلیسی
 • اوراق امضا شده توسط متقاضی (در صورت نیاز)

 انواع ثبت سفارش کالا

دو نوع عمده ثبت سفارش کالا وجود دارد که شامل ارز بانکی و غیر بانکی هستند. در ارز بانکی، باید از بین روش های نقدی، مدت دار، برات وصولی و حواله بانکی یکی را انتخاب کرد و در غیر بانکی، از میان روش های بدون انتقال ارز، واردات در مقابل صادرات و منشا ارز خارجی. در ادامه به بررسی مهم ترین و پر کاربردترین روش ها می پردازیم:

ثبت سفارش واردات در قبال صادرات

در این نوع، واردات با استفاده از پروانه صادراتی انجام شده و در ازای ارزش دیگر کالایی است که از ایران به سایر کشورها صادر شده است.

ثبت سفارش بدون انتقال ارز

دو دسته گروه کالایی وجود دارد که بدون انتقال ارز می توانند به کشور وارد شوند:

 • گروه اول: اجزا و قطعات مونتاژ نشده موردنیاز برای واحدهای تولیدی دارای مجوز از وزارت صنعت، معدن و تجارت
 • گروه دوم: ۱۸ قلم کالا شامل پوشاک، سیگار، قطعات رایانه، قطعات خودرو و سایر کالاها

ثبت سفارش اعتبار اسنادی یوزانس

در این نوع ثبت سفارش، برای پرداخت وجه از سوی فروشنده مهلتی تعیین می گردد و به خریدار اجازه می دهد تا هزینه را بعد از مدت زمان توافق شده پرداخت کند.

ثبت سفارش اعتبار اسنادی مدت دار

در این نوع ثبت سفارش، دریافت مجوز به شرط پرداخت وجه حداکثر ۱۲ ماه پس از تاریخ بارنامه یا معامله با دریافت فرم تعهدنامه صورت می پذیرد.

ثبت سفارش اعتبار اسنادی دیداری

در این نوع ثبت سفارش، بانک در همان زمان با بررسی اسناد و ضوابط وجه اعتبار را پرداخت می کند.

هزینه ثبت سفارش کالا

اگر براتون سوال هست که هزینه ثبت سفارش کالا برای تمام انواع کالا از یک فرمول مشخص و خاص تبعیت می کند، باید بگوییم بله. هزینه ثبت سفارش برای همه انواع کالاها یکسان است و از یک فرمول مشخص تبعیت می کند. در واقع به زبان ساده، اگر می خواهید از نرخ ثبت سفارش آگاه شوید کافیست ارزش کالای خود را ضربدر نرخ ارز کنید و بر عدد ۲۰۰۰ تقسیم کنید. به عنوان مثال، اگر کالای وارداتی شما ۱۰۰۰۰ دلار ارزش داشته باشد، با احتساب مثالی دلار ۵۰ هزار تومان، هزینه ثبت سفارش شما ۲۵۰ هزار تومان می شود. فرمول محاسبه کارمزد ثبت سفارش به شرح زیر است:

۲۰۰۰ / نرخ ارز * ارزش کل پیش فاکتور = هزینه ثبت سفارش کالا

این مبلغ به صورت آنلاین و در سامانه ثبتارش تعیین می گردد. پس از وارد کردن مبلغ پیش فاکتور و نرخ تسعیر، سیستم به صورت خودکار این مبلغ را محاسبه کرده و می توانید به صورت آنلاین آن را پرداخت کنید.

جمع بندی

مرکز توسعه تجارت ایران در چین آمادگی خود را جهت انجام صفر تا صد امور مربوط به اخذ مجوز ثبت سفارش کالا از سازمان توسعه تجارت ایران اعلام می دارد و به واسطه سالها تجربه در امر واردات کالا، در کمترین زمان ممکن این مجوز را در اختیار شما قرار می دهد و به لحاظ پرداخت عوارض ثبت سفارش کالا، کمترین هزینه ممکن را برای شما به ارمغان می آورد. جهت مشاوره رایگان و دریافت راهنمایی با شماره تماس دفتر مرکزی مرکز توسعه تجارت ایران در چین تماس حاصل نمایید. اگر این مطلب برای شما مفید بود به مترجم زبان چینی هم سر بزنید.

سوالات متداول

آیا ثبت سفارش کالا هزینه ثابتی دارد؟

خیر هزینه ثابتی ندارد اما فرمول آن یکسان است و تنها به ارزش کالا بستگی دارد.

زمان دریافت مجوز ثبت سفارش کالا چقدر است؟

در مرکز توسعه تجارت ایران و چین این زمان کمترین میزان است و در کمتر از دو هفته کاری مجوز دریافت می گردد.

مدارک موردنیاز برای ثبت سفارش کالا چیست؟

کارت بازرگانی، کارت عضویت اتاق بازرگانی، مجوزهای اختصاصی لازم از سایز مراکز دولتی، ارائه پیش فاکتور، ارائه اطلاعات تکمیلی برای تحلیل و بررسی قطعی کالا، ترجمه رسمی برای پروفرماها به سایر زبان های فارسی و انگلیسی، اوراق امضا شده توسط متقاضی (در صورت نیاز).

چه کالاهایی بدون مجوز ثبت سفارش قابل ترخیص از گمرک هستند؟

چند دسته کالا نیازی به ثبت سفارش کالا ندارند: کالاهای نظامی تایید شده توسط وزارت دفاع، کالاهای خریداری شده توسط سازمان انرژی اتمی، کالاهای خریداری شده توسط پست، کالاهایی که مسافران همراه خود وارد کشور می کنند، کالاهای وارد شده توسط مردم مرز نشین، ملوانان و کارکنان شناورها، نمونه کالاها تجاری و تولیدی که برای حضور در نمایشگاه های بین المللی وارد کشور می شوند.

آیا قبل ثبت سفارش استعلام گرفته می شود؟

دریافت استعلام به صورت آنلاین بلافاصله پس از ثبت سفارش صورت می گیرد تا از مغایرت جلوگیری شود. اگر اطلاعات صحیح باشد، در همان لحظه ثبت سفارش تایید می شود.