سورسینگ کالا و منبع یابی چیست؟

سورسینگ محصول، به زبان ساده یعنی با مناسب ترین قیمت با کیفیت ترین و مرغوب ترین کالا رو از یک تولید کننده یا تامین کننده درجه یک بخری . سورسینگ یک فرصت عالی برای بیزنس های کوچک و بزرگ، فیزیکی و آنلاین، برای پیدا کردن محصولات ممتاز و مرغوب برای مشتریان آنها است. ما اینجاییم با سالها تجربه بازرگانی تا به شما در یافتن عرضه کننده های (Supplier) مناسب و با کیفیت و ایده آل و با قیمتی که حاشیه سود هدف شما را محقق کند،کمک کنیم.ما به کارفرمایان، تجار و بازرگانان کمک میکنیم تا سورسینگی حدودا با حداقل حاشیه سود ۳۰% انجام دهند

logo 3
درباره ما
freight
حمل کالا از چین با تحویل به موقع | ارسال کالا از چین به ایران
منبع یابی و سورسینگ کالا از از چین

مقدمه : یکی از اساسی ترین مراحل واردات از چین، سورسینگ کالا و منبع یابی است. و به همین ترتیب یکی از بزرگترین دغدغه های بازرگانان ایرانی در خرید از چین اولین مرحله بازرگانی (سورسینگ) می باشد. بنابراین برای داشتن حاشیه سود بیشتر خرید مستقیم و بدون واسطه مهم ترین موضوع یک تاجر است. در این صفحه به صورت مفصل و جامع مراحل سورسینگ (منبع یابی و خرید کالا از چین) را بررسی میکنیم و به روش های سورس یابی می پردازیم و از اهمیت و تاثیر حیاتی سورسینگ در بازرگانی خارجی به صورت کامل می گوییم.

منبع یابی یا سورسینگ کالا چیست؟

سورسینگ کالا یا منبع یابی شامل فرآیند بررسی، انتخاب و مدیریت تامین کنندگانی است که می توانند ورودی های موردنیاز یک سازمان را برای اجرای روزانه فراهم کنند. منبع یابی وظیفه انجام تحقیق، ایجاد و اجرای استراتژی، تعریف معیارهای کمیت و کیفیت و انتخاب تامین کنندگانی است که این معیارها را برآورده می کنند. در بازرگانی یا تجارت، منبع یابی به فرآیندی گفته می شود که در آن شخص حقیقی یا حقوقی تامین کننده محصول یا کالا به بررسی تمامی تامین کننده ها از تمام جهت نظیر قیمت، اعتبار برند، اصالت کالا و مواردی از این دست می پردازد و بهترین کالا را متناسب با نیاز تقاضا کننده از میان آنها برمی گزیند.

به طور معمول، منبع یابی یافتن مناسب ترین تامین کننده ای است که کیفیت کالا یا خدمات را با قیمتی ارائه می کند که به صاحب کسب و کار حاشیه سود مورد نیاز آنها را می دهد. مدیریت منابع و تدارکات مانند دست و دستکش با هم تناسب دارند اما قبل از اینکه بتوانید کالا را تهیه کنید، ضروری است تمامی تامین کنندگان احتمالی را پیدا کنید. در حالی که بیشتر رهبران کسب‌وکار عمدتا بر روی مزایای کاهش هزینه منابع استراتژیک تمرکز می‌کنند، در بازار رقابتی امروزی، شرکت‌های پیشرو شروع به ایجاد ارزش کرده‌اند و در عین حال کاهش هزینه و ضایعات را نادیده نمی‌گیرند.

سه عامل در فرآیند منبع یابی نقش اساسی دارند و اینها عبارتند از:

 • ساختار هزینه
 • حاشیه های سود
 • رقابت پذیری

هر سه عامل بر مشاغل در هر اندازه تأثیر می گذارد.

با انجام این کار، منبع یاب زنجیره تامین سازمان یا شرکت و یا بنگاه تجاری را حفظ می کند و تضمین می کند که بنگاه تجاری همیشه به ابزارهایی که برای رسیدن به اهدافش نیاز است دسترسی دارد. همانطور که از نام آن پیداست، سورسینگ به یافتن منابعی مربوط می شود که از طریق آن، منابع مورد نیاز یک کسب و کار می تواند تامین شود. در اینجا واژه ای به نام تدارکات نیز مطرح می شود اما با منبع یابی متفاوت است. تدارکات و منبع یابی شباهت های زیادی دارند اما برای درک هر یک، باید بررسی کنیم که چه چیزی آنها را متفاوت می کند. تیم منبع یابی از داده های تولید شده توسط تیم تدارکات برای مدیریت روابط تامین کننده و تعیین ادامه یا خاتمه روابط فروشنده، با قضاوت بر اساس نحوه عملکرد تامین کنندگان در طول زمان استفاده می کند. منبع یابی از داده هایی مانند:

 • درخواست قیمت برای محصولات جدید
 • کسب اطلاعات فروشنده
 • بارگذاری اطلاعات فروشنده در سیستم مدیریت فروشنده
 • تعریف زمان تحویل
 • مذاکرات و توافقات در مورد قیمت گذاری
 • تجزیه و تحلیل ریسک تامین کننده
 • تعیین حداقل مقادیر سفارش، کمیت بسته بندی استاندارد، معیارهای کیفیت و غیره

استفاده می کند.

انواع روش های سورسینگ و منبع یابی

برای اجرای موفقیت آمیز منبع یابی، باید درک کاملی از کل استراتژی کسب و کار خود داشته باشید، به عنوان مثال، باید بدانید چه منابعی برای ارائه آن استراتژی و نیروهای بازار و ریسک های خاص مرتبط با اجرای رویکردهای خاص مورد نیاز است. دستیابی به کالاها و خدمات ارزان نباید تنها هدف منبع یابی باشد. در عوض، تیم های تدارکات باید فعالیت های منبع یابی را حول توسعه روابط سودمند متقابل متمرکز کنند. بسته به نیازهای منبع خود و کالاهایی که در تلاش برای به دست آوردن آنها هستید، می توانید مستقیماً با عمده فروشان، تولید کنندگان یا منابعی از توزیع کنندگان کار کنید. انواع روش های منبع یابی عبارتند از:

۱. برون سپاری

عملی ترین و ساده ترین مثال، استخدام یک فرد یا شخص حقوقی متخصص در خارج از شرکت برای انجام خدمات یا ایجاد کالاهایی است که به طور سنتی در داخل انجام می شود. این روش معمولا توسط اکثر شرکت ها انتخاب می شود به این دلیل که شخص انجام دهنده سورسینگ در این روش از قابلیت های بالایی برخوردار است و باید تعهدات خود را در برابر کارفرما به درستی انجام دهد تا حقوق خود را دریافت کند.

۲. درون سپاری

این نوع منبع یابی شامل واگذاری کار به شخص یا تیمی در درون شرکت می شود. این گزینه استراتژی عالی برای صرفه جویی در هزینه است که امکان نظارت بر روی سطح کیفیت کالاها و خدمات مورد نیاز را فراهم می کند. البته باید تیم داخل شرکت بتواند این فرآیند را به درستی انجام دهد.

۳. منبع یابی نزدیک به منبع

این نوع شامل قرار دادن برخی از عملیات منبع یابی در نزدیکی محل فروش محصولات نهایی است.

۴. منبع یابی کم هزینه (LCCS)

منبع یابی کم هزینه شامل تامین مواد از کشورهایی با هزینه تولید کمتر است. این نوع منبع یابی بر کاهش هزینه های عملیاتی کلی یک سازمان متمرکز است. خرید از چین بکی از روش های مرسوم مورد استفاده برای این روش منبع یابی در اکثر شرکت های جهان است.

۵. منبع یابی جهانی

جهان اکنون به یک بازار بزرگ تجاری تبدیل شده است. خرید کالاها و خدمات از بازارهای بین المللی در سراسر مرزهای ژئوپلیتیکی به یک فرآیند آسان تبدیل شده است. این روش مزایای بسیاری دارد و سازمان شما را در معرض بازارهای مختلف قرار می دهد. همچنین می‌توانید به طیف جدیدی از مهارت‌ها و منابعی دسترسی داشته باشید که ممکن است در کشور شما به آسانی در دسترس نباشند.

۶. پیمانکاری

این ترتیب شامل قراردادی بین یک کارفرما و یک پیمانکار برای انجام بخشی از کار است که آن نیز بخشی از یک پروژه بزرگتر است.

همانطور که می بینید، انواع مختلفی از منبع یابی وجود دارد و چندین مورد نادر تر نیز وجود دارند که در این لیست به آنها اشاره نشد. گزینه های مختلف به این معنی است که مدیریت این روابط به طور قابل توجهی متفاوت است.

پارامتر های مهم سورسینگ کالا و منبع یابی چیست؟

 1. بهترین کیفیت کالای درخواستی(بررسی انواع برندها همراه با گارانتی های آن ها)
 2. مناسب ترین قیمت کالای درخواستی و مقایسه قیمت با کالای مشابه داخلی
 3. سریع ترین زمان تولید و تحویل کالا
 4. امن ترین روش های خرید
 5. بررسی رزومه کاری و حسن انجام کار ساپلایر های چینی
 6. خرید از تولید کننده اصلی و کارخانه های درجه یک چینی برای حذف کردن واسطه و دلال

فرآیند سورسینگ محصول و روش های منبع یابی

۱. بررسی بازار

اولین قدم بررسی همه جانبه محصول مورد نظر کارفرما است که با جستجوی دقیق در سایت های بومی که منحصرا در چین خدمات ارائه می دهند بهترین و با کیفیت ترین محصولات با مناسب ترین قیمت را از چندین تامین کننده و ساپلایرهای (Supplier) معتبر و درجه اول  پیدا کرده و به ترتیب در فرم سورسینگ شماره یک ثبت میکنیم (این فرم برای کارفرمای محترم تنظیم نشده و صرفا برای سورسینگ منظم تروبهتر برای جمع آوری اطلاعات برای خود تیم ایجاب ثبت میشود) .از پارامترهای مهم دراین فرم سورسینگ میتوان به “کیفیت محصول” و” برند”و”قیمت” و”اعتبار تولید کننده ویا تأمین  کننده” اشاره نمود.سورسینگ بازرگانی

۲. برقراری ارتباط با عرضه کننده ها (Supplier) و خرید از دیگر سایت های بین المللی و بومی چینی:

۱۶۸۸家居百货市场” “Aliwangwang – 淘寶”“Made-in-China.com” “AliExpress.com” که برخی از آن ها فقط به شهروندان چینی خدمات ارائه میکنند، بهترین راه برای ارتباط با تأمین کننده های درجه یک، با کمترین ریسک است .ولی موضوع مهمی که وجود دارد این است که سایت های بومی چینی به کشور های دیگر به هیچ عنوان خدمات ارائه نمی کنند . شرکت ایجاب با داشتن نیروهای متخصص و زبده مسلط به زبان های چینی و انگلیسی و با مهارت بالا و کارشناس در زمینه مذاکرات تجاری و بازرگانی در شهرهای مختلف چین میتوانند به راحتی به خدمات مختلف سایت های آنلاین و تأمین کننده ها دسترسی کامل داشته باشد و به بهترین شکل خدمات سورسینگ را انجام دهند.

۳. مذاکرات

یکی از مهمترین مراحل در سورسینگ مذاکرات موثر و قوی با تأمین کننده ها و تولید کننده ها برای رسیدن به قیمت و شرایط مناسب است. مذاکرات قوی و حرفه ای در خرید از ساپلایرها Supplier)) نقش بسزایی میتواند داشته باشد به صورتیکه در صورت مذاکرات قوی به دست کارشناسان زبده با ارتباطات وسیع می شود از ساپلایرها امتیازات ویژه ای گرفت و اینکه با قیمت مناسب تری خرید را انجام داد. هماهنگی برای انجام ارزیابی فنی و ارزیابی کیفی و حقوقی مناسب از محصولات و ساپلایرها از دیگر مزیت های استفاده از کارشناسان و متخصصان حرفه ای در چین می باشد.

۴.سفارش نمونه کالا (Product sample)

بعد ازکامل کردن فرم سورسینگ شماره یک که شامل قیمت ها و کیفیت محصولات و اعتبار تأمین کننده ها و روش های نقل و انتقالات ارزی ساپلایرها می باشد. فرم سورسینگ شماره ۲ برای کارفرما تهیه میشود که در این فرم به تامین کننده ها به ترتیب نمره داده شده و سنجیده می شوند و مزیت ها و محاسن هریک از ساپلایرها را بررسی و به کارفرمای محترم ارائه می کنیم. بعد از انتخاب تأمین کننده مناسب توسط تجار و بازرگانان (کارفرمایان) مرحله بعدی، مذاکرات جدید با تأمین کننده برگزیده برای سفارش نمونه کالا است. ساپلایرها یا فروشندگان پیش از خریده عمده نمونه‌ای از کالا را برای بررسی بیشتر ارسال می نمایند، به این محصول نمونه بار یا سمپل گفته می‌شود. ارسال نمونه بار و سمپل (Product sample) برای جلوگیری از ضررهای مالی بسیار حائز اهمیت بوده و امروزه برای بازرگانان و بسیار حائز اهمیت است. در این مرحله ما نمونه کالا یا سمپل (Product sample) را از تامین کننده درخواست می کنیم.

سورسینگ فکور سدیدخلاصه تجربیات و رزومه ایجاب در زمینه منبع یابی و سورسینگ کالا از چین

سورسینگ یا بررسی منابع یا کالایابی یکی از اصلی ترین خدماتی است که در مجموعه ایجاب به کارفرمایان و متقاضیان خدمات بازرگانی حوزه چین ارائه می گردد. مجموعه ایجاب برای انجام فرآیند سورسینگ با استفاده از روش های سورس یابی ممتاز و اختصصاصی خود، بررسی منابع خرید و خدمات که در بسیاری از موارد کالایابی هم به آن گفته می شود تمامی تجربه سالیان اخیر خود و امکانات دفاتر دائمی خود در چین را به کار می بندد به نحوی که گزارش خروجی این فرآِیند برای کارفرما به گونه ای سودمند باشد که ریسک خرید را به حداقل برساند و متقاضی بتواند بهترین کیفیت کالا را با مناسب ترین و متناسب ترین قیمت ممکن در حداقل زمان ممکن تهیه کند. در بسیاری از پروژه ها انجام فرآیند سورسینگ کارفرمایان را از اتلاف منابع مالی و زمانی در پروژه ها نجات داده است و در صورت نیاز نمونه های قراردادهای انجام شده و رضایت نامه های اخذ شده قابل ارائه به کارفرمایان و متقاضیان می باشد.

در فرآیند سورسینگ بسته به نوع کالا ، تکنولوژی و یا خدمات مورد نیاز کارفرمایان شرکت های متعددی شناسایی می شوند و در چند مرحله مورد ارزیابی های کیفی، حقوقی، فنی، توان مالی، حسن شهرت، سوابق فروش و …. قرار می گیرند و نهایتاً ۳ تا ۵ شرکت به عنوان گزینه های اصلی مورد بررسی دقیق تری قرار می گیرند که از این جمله بررسی پیشنهاد فنی و مالی (قیمت) در این فرآیند انجام می گردد. گزارش کامل فرآیند انجام شده به همراه مراحل و عناوین بررسی شده به کارفرمایان و متقاضیان این امکان را می دهد تا بر اساس گزارش و امتیاز دهی صورت گرفته و مقایسه قیمت های پیشنهادی بتوانند در انتخاب گزینه نهایی به عنوان شرکت هدف با همکاران و کارشناسان ما در مجموعه ایجاب مشارکت فعال داشته باشند.

متقاضیان می توانند ضمن هماهنگی با دفتر مجموعه ایجاب نسبت به شرکت در جلسه معرفی خدمات سورسینگ اقدام نموده و با مشاهده سوابق و نمونه گزارشات سورسینگ پروژه های انجام شده با فرآیند کار آشنایی بیشتری پیدا کنند.در پایان می توانید ادامه مراحل واردات کالا از چین که شامل عقد قرارداد خرید و حمل کالا از چین و مترجم زبان چینی را مطالعه بفرمایید.

جمع بندی: ما برای متقاضیان خرید کالا از چین به صورت جامع فرایند سورس یابی را شرح دادیم که چنانچه تاجران محترم از شرکت بازرگانی مورد نظرشان درخواست سورسینگ داشتند بتوانند نظارت کافی را در کل مراحل داشته باشند اما متقاضیان واردات کالا از چین، به دلیل عدم حضور در کشور چین و نداشتن بستر و ابزار مناسب برای ارتباط با تولید کنندگان واقعی و ارزیابی و سنجش آن ها به احتمال قوی دچار مشکل می شوند و در این مسیر اولین اشتباه می تواند آخرین اشتباه باشد. بنابراین تجار ایرانی محترم متقاضی خرید می توانند سفارش سورسینگ یا به طور کلی خرید کالا از چین خود را به ما بسپارند، تا تمام مراحل خرید کالا از چین اعم از سورسینگ و ارزیابی ساپلایر ها و مذاکره با تامین کننده، خرید نمونه کالا یا سمپل، حمل کالا از چین و بازرسی کالا و نهایتا تحویل در مکان درخواست شده توسط مشتریان گرامی را به مناسب ترین شکل ممکن انجام دهیم. و به عبارت دیگر شما با خاطری آسوده خریدتان از چین را به ما می سپارید و تمرکزتان را روی فروش در ایران می گذارید. برد با افرادی است که بهترین خرید را داشته اند.