صادرات قیر به چین یا سایر کشورها کمترین هزینه کوتاه ترین زمان

صادرات قیر به چین

صادرات قیر به چین به شکل‌های مختلفی همچون بشکه‌ای، کیسه‌ای و فله‌ای صورت می‌گیرد و از دو طریق دریایی و زمینی حمل و ارسال می‌شود. بازرگانی ایجاب صفر تا صد این مسیر را در کنار شما خواهد بود و در کوتاه‌ترین زمان با کمترین هزینه تمامی مراحل را به انجام می‌رساند. همچنین صادرات قیر به کشورهایی مانند پاکستان، افغانستان، عمان، ترکیه و ازبکستان و دیگر کشورها با ضمانت سلامت بار در این بازرگانی انجام می‌شود. همراه بازرگانی ایجاب باشید.

اهمیت صادرات قیر به چین

صادرات قیر به چین بخش اعظمی از صادرات ایران به این کشور را شامل می‌شود. در سال ۲۰۲۱ معادل ۱.۳۳۹.۹۷۵ دلار از مواد قیری و روغن‌ها و سوخت‌های معدنی و محصولات حاصل از تقطیر آنها به چین صادر شده است. چین را می‌توان اولین کشور هدف صادرات، برای ایران دانست. در واقع بیشترین حجم صادرات از ایران، بین تمام کشورها به چین اختصاص دارد. صنعت قیر یکی از صنایع زیرشاخه حوزه نفت است که ظرفیت تولید آن در کشور حدود شش میلیون تن در سال است و بالغ بر چهار میلیون تن از آن صادر می‌شود و دو میلیون تن در داخل کشور استفاده می‌شود. همان‌طور که گفته شد تجارت قیر و صادرات آن با قیمتی بالاتر به دیگر کشورها به ارزآوری کشورمان کمک بزرگی می‌کند.

برخلاف تحریم‌های شدید سال های اخیر، بازار قیر ایران رونق خوبی داشته است. همچنین چندین شرکت صادرات قیر در ایران بسیار موفق عمل کرده‌اند و فعالیت خود را با تلاشی مضاعف ادامه می‌دهند. قیمت هر تن قیر صادراتی در حال حاضر حدود ۳۹۵ دلار می‌باشد. صادرات قیر علاوه بر چین به کشورهایی مانند امارات، عمان، هند، قطر و… نیز صورت می‌گیرد. در این میان صادرات به چین از اهمیت بالاتری برخوردار است زیرا چین دومین قدرت اقتصادی جهان می‌باشد. علاوه بر آن ارتباطات گسترده‌ای با کشورمان ایران دارد و از گذشته نیز تجارت بین دو منطقه وجود داشته که در دهه اخیر به اوج خود رسیده است. با توجه به اینکه چین مرزهای آبی و زمینی وسیع و بسیاری دارد و از چند نقطه به آبهای آزاد دسترسی پیدا می‌کند، در نتیجه این موقعیت بی نظیر جغرافیایی باعث شده تا برای بسیاری از کشورها به لحاظ سیاسی، اقتصادی و تجاری به کشوری بااهمیت تبدیل شود. در همین راستا با اکثر کشورهای دنیا نیز روابط تجاری گسترده‌ای دارد.

انواع قیر در ایران

انواع قیر صادراتی ایران به چین

به طور کلی انواع قیر صادراتی در ایران به چهار دسته تقسیم می‌شود:

 • قیرهای جامد: این قیرها بطور مستقیم از پالایش نفت خام به دست می‌آیند. و با علامت AC نشان داده می‌شوند. قیرهای جامد بر اساس درجه نفوذ نام گذاری شده و انواع مختلفی دارند مانند: ۶۰/۷۰، ۸۵/۱۰۰، ۱۳۰/۱۵۰. به وسیله دمیدن هوا به داخل قیرهای فوق در دمای بالا، گریدهای دیگری از قیر را تهیه می‌کنند که به شرح زیر هستند: ۲۰/۳۰، ۴۰/۵۰، و در بعضی موارد ۶۰/۷۰
 • قیرهای جامد اکسید شده: این نوع قیرها با علامت R نشان داده می‌شوند. قیرهای اکسید شده در با استفاده از دمیدن هوا در مخلوطی از مواد روغنی سنگین و قیر تولید می‌شوند و بر اساس نقطه نرمی و درجه نفوذ پذیری نام‌های متفاوتی می‌گیرند.
 • قیرهای اصلاح شده: این قیرها در صنعت راهسازی و ایزوگام بکار می‌روند. بعنوان مثال قیر ۶۰/۷۰ اصلاح شده از طریق مخلوط کردن قیر طبیعی با وکیوم باتوم بدست می‌آید که نیازی به هوادهی نیز ندارد. از آنجایی که قیمت قیرهای طبیعی پایین است، تهیه قیرهای اصلاح شده به صرفه می‌باشد. علاوه بر آن قیرهای اصلاح شده از مقاومت بالایی در مقابل تغییرات آب و هوایی برخوردارند و چسبندگی آنها به مصالح معدنی در سطح بالایی قرار دارد.
 • قیرهای اصلاح شده یا پلیمر: در این نوع قیرها با مخلوط کردن یک یا چند پلیمر یا قیر، خواص قیر را بهبود می‌دهند. به همین دلیل، قیرهای پلیمر نامیده می‌شوند.

آمار صادرات قیر ایران | قیر ایران به کدام کشورها صادر می‌شود؟

بررسی‌ها نشان می‌دهد که ظرفیت قیر در کشور شش میلیون تن می‌باشد. که سالانه حدود چهار میلیون تن از آن به بیش از ۳۰ کشور صادر می‌شود. صادرات قیر به چین و دیگر کشورها با روش‌های مختلف حمل و نقل و بسته بندی انجام می‌شود.

با اینکه سالهاست آمریکا تحریم‌های شدیدی را بر علیه کشورمان وضع کرده است اما خوشبختانه صادرات فرآورده‌های نفتی همچون قیر دچار مشکلات بزرگی نشده است. صادرات قیر ایران به شکل مویرگی به کشورهای مختلف باعث شده تا امکان شناسایی و رهگیری محموله‌های قیر ایران و در نهایت تحریم شدن آنها وجود نداشته باشد. قیر ایران به سه روش کیسه، بشکه و فله بسته بندی می‌شود. نحوه صادرات قیر ایران به دو روش دریایی و زمینی می‌باشد. قیر بشکه‌ای و کیسه‌ای از طریق کانتینر و قیرهای فله به وسیله کشتی‌های فله‌بر از طریق دریایی و زمینی به کشورهای دیگر ارسال می‌شوند.

بازارهای هدف قیر ایران عموما کشورهای همسایه مانند عراق، امارات، پاکستان و همینطور چین و بخشی از کشورهای آفریقایی است.

در تصویر ۱ مقاصد صادراتی قیر بشکه ای ایران در ۶ ماهه اول سال ۹۹ را می‌بینیم که بر طبق این نمودار هند، امارات، بنگلادش ،کنیا و میانمار کشورهایی هستند که بیشترین واردات قیر از ایران را داشته‌اند.

آمار صادرات قیر ایران

در تصویر ۲ مقاصد صادرات قیر فله‌ای ایران در ۶ ماهه ابتدایی سال ۹۹ را می‌بینیم. طبق تصویر امارات، عمان، هند، عراق و چین بیشترین واردات قیر را از ایران دارند. امروزه قیر فله ایران به ۹ کشور مختلف صادر می‌شود.

صادرات قیر فله‌ای ایران

بر طبق تصویر ۳ کشورهایی مانند تایوان، چین، قطر، ویتنام و میانمار ۵ کشوری هستند که بیشترین واردات قیر به صورت کیسه‌ای را از ایران دارند. صادرات قیر کیسه‌ای ایران به هشت کشور مختلف در حال انجام است.

صادرات قیر کیسه‌ای ایران

همانطور که در تصویر ۴ مشاهده می‌کنید در مجموع کل صادرات قیر ایران ۴ میلیون تن در سال می‌باشد که میزان صادرات به هر کشور به طور دقیق نشان داده شده است.

صادرات قیر ایران

مراحل صادرات قیر به چین

صادرات قیر به چین مانند هر محصول دیگری مراحلی دارد که تاجران باید با آگاهی کامل و دقت آنها را انجام دهند. این مراحل عبارتند از:

 • تاسیس شرکت
 • دریافت کارت بازرگانی
 • ایجاد حساب بانکی
 • صدور پیش فاکتور
 •  بسته‌بندی قیر
 • امور گمرکی
 • دریافت مجوز صادرات
 • امور گمرکی و بیمه کالا و ارائه قیر به گمرکات

مدارک مورد نیاز جهت صادرات قیر به چین

در این قسمت مدارک مورد نیز برای صادرات قیر به چین بطور کامل آورده شده است. که شامل ۸ آیتم مختلف می‌باشد. به وسیله این مدارک شما مجوز صادرات قیر به چین را دریافت خواهید نمود.

 • کارت بازرگانی معتبر با نام صادر کننده
 • تهیه نمودن فاکتور فروش
 • اگر موارد کالا مختلف باشد تهیه لیست عدل بندی الزامی است
 • عقد قرارداد حمل و نقل و بیمه
 • اخذ اظهارنامه گمرکی
 • گرفتن بارنامه
 • اخذ گواهی مبدا
 • صادرات کالا طبق اسناد اخذ شده

حمل و نقل قیر به چین

حمل و نقل قیر به چین

یکی از مهمترین مراحل صادرات قیر به چین، حمل کالا از چین است. بعد از آنکه قیر بسته‌بندی شد، حمل و نقل آن از طریق راه‌های هوایی، زمینی یا دریایی انجام می‌گیرد. در این مرحله باید با یک شرکت فعال در این زمینه همکاری نمایید تا پروسه صادرات راحت‌تر و سریع تر به سرانجام برسد. پس از ورود قیر به چین، عملیات گمرکی و ترخیص را باید انجام دهید. برای این منظور باید به قوانین و مقررات گمرکی چین آشنا باشید و مدارک مورد نیاز را آماده نمایید. صادرات قیر به چین نیازمند تجربه و آشنایی کامل با فرآیند صادرات دارد. برای اطلاعات و راهنمایی کامل در این زمینه با بازرگانی ایجاب تماس بگیرید. حمل نقل قیر به چین از روش‌های مختلفی انجام می‌شود که قسمت عمده آن از طریق دریایی صورت می‌گیرد. در ادامه به بررسی روشهای حمل و نقل قیر به چین می‌پردازیم.

حمل و نقل هوایی

حمل هوایی از چین متحمل هزینه بالاست. ضمن اینکه محدودیت‌هایی نیز در زمینه حمل و نقل مواد خطرناک وجود دارد، پس این روش برای ارسال قیر کاربردی نیست.

حمل و نقل دریایی

عمده حمل و نقل قیر به چین از طریق راه‌های دریایی انجام می‌شود. در این روش قیر را به شکل کانتینری یا بالک‌های کوچک بسته‌بندی می‌کنند که به صورت کانتینری یا بالکی به چین فرستاده می‌شود. مسیر حمل و نقل دریایی قیر به چین از بندرهای جنوبی ایران مثل بوشهر و بندرعباس به سمت بندرهای شمالی چین مانند بندر تیانجین و شانگهای انجام می‌گیرد.

حمل و نقل زمینی

به دلیل مسیرهای پرپیچ و خم و فاصله بسیار طولانی روش حمل و نقل زمینی گزینه ایده‌آلی محسب نمی‌شود اما این روش نیز امکانپذیر می‌باشد.

حداقل سرمایه برای صادرات قیر | سود صادرات قیر چقدر است؟

دوعامل تاثیرگذار بر قیمت قیر صادراتی هزینه‌های حمل و نقل و نوسانات دلار می‌باشد. علاوه بر آن مهمترین عامل تاثیرگذار بر قیمت قیر، قیمت جهانی نفت می‌باشد زیرا با افزایش قیمت نفت خام، قیمت وکیوم باتوم نیز افزایش خواهد یافت. به ماده اولیه تولید قیر وکیوم باتوم گفته می‌شود که از ته مانده‌های برج تقی در خلاء پالایشگاه نفت تولید می‌شود. میزان بازیابی به ازای هر واحد، قرارداد یا سفارش به شما بستگی دارد. این هزینه‌ها نیز باید قبل از اضافه نمودن هزینه‌های مالیات و صادرات در نظر گرفته شوند.

سود حاصل از این فرآورده نفتی در سطح بالایی قرار دارد. اگر به دنبال رسیدن به سود بالایی از صادرات قیر به چین هستید، باید تمامی شرایط گرفتن مجوز را رعایت نمایید.

جمع بندی

صادرات قیر به چین یک فرصت ارزشمند بازرگانی است. شرکت‌هایی که در زمینه تولید قیر فعالیت می‌کنند با داشتن اطلاعات و تجربه کافی در حیطه بازاریابی و صادرات، می‌توانند از این فرصت به نحو احسن استفاده کنند. بازرگانی ایجاب تمامی خدمات صادرات و باربری و ترانزیت و حمل و نقل را با صرف کمترین زمان و هزینه به انجام می‌رساند. برای مشاوره در این حیطه با شماره تلفن‌های شرکت تماس حاصل نمایید.

۴ دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید