پایتخت کشور چین کجاست و چه نام دارد؟ معرفی پایتخت چین

پایتخت چین

پایتخت کشور چین به فارسی، شهر پکن و به انگلیسی Beijing نام دارد؛ کلانشهری واقع در شمال چین که به عنوان یکی از چهار شهرداری اداره شده زیر نظر مستقیم دولت مرکزی است و حدود ۷۰۰ سال است که به عنوان پایتخت چین به رسمیت شناخته شده است. شهر پکن پایتخت سیاسی، فرهنگی، آموزشی و گردشگری کشور چین است. ۹۱ دانشگاه در این شهر به افزایش سطح تحصیلات مردمان چین کمک می کنند. برخی از این دانشگاه ها جزو بهترین دانشگاه های چین و جهان هستند. همراه بازرگانی ایجاب باشید.

در زبان چینی، پکن به معنای “پایتخت شمالی” است؛ بی Bei به معنای شمال و جینگ Jing به معنای پایتخت است. در ظول تاریخ چین، نام پکن بارها تغییر کرده است و به عنوان جیچنگ (شهر جی)، یانجینگ (پایتخت یان)، نانجینگ (پایتخت جنوبی)، ژونگدو (پایتخت مرکزی)، دادو (پایتخت بزرگ)، بیپینگ (صلح مرکزی) نیز نامیده شده است. پس از تأسیس جمهوری خلق چین در سال ۱۹۴۹، این شهر رسما به پکن تغییر نام داد.

پایتخت چین به لحاظ جغرافیایی کجاست؟

این شهر در ۳۹.۵۶ درجه عرض شمالی و ۱۱۶.۲ درجه طول شرقی چین واقع شده است. پایتخت چین با مساحت ۱۶۴۱۰ کیلومتر مربع در انتهای شمالی دشت چین قرار دارد که در غرب، شمال و شمال شرق توسط کوه ها احاطه شده است.

پایتخت چین کجاست

اگر به نقشه چین نگاه می کنید، آنگاه خواهید دید که پکن در شمال شرقی چین قرار دارد؛ همانطور که روی نقشه هم پیداست پایتخت این کشور به لحاظ جغرافیایی در نقشه سمت شمال شرقی قرار گرفته است اما در میان مردمان این کشور به عنوان شهر شمالی شناخته می شود و به دلیل اینکه در نزدیکی ساحل نیز قرار دارد، برخلاف پایتخت اکثر کشورهای جهان به لحاظ جنبه صنعتی و بازرگانی فعالیت قابل ملاحظه ای دارد.

این شهر دارای زیباترین قسمت دیوار چین است و مکان های زیادی در فهرست میراث جهانی یونسکو اعم از معابد تاریخی و گالری های هنری متعدد ثبت شده است. همچنین دارای مناطق طبیعی بیشماری مانند پارک ها، باغ های گیاه شناسی و باغ های جانورشناسی است.

بررسی مشخصات پایتخت چین

پایتخت چین نه تنها مرکز سیاسی بلکه مرکز اقتصادی، آموزشی، دیپلماتیک و فرهنگی چین نیز هست. اکثر کنفرانس های دولتی و بسیاری از رویدادهای ورزشی ملی و بین المللی در پایتخت برگزار می شود. به لحاظ علمی، بیشترین تعداد کالج و دانشگاه را دارد و بسیاری از شرکت‌های بین‌المللی دفتر مرکزی خود را در این شهر برپا می کنند.

احتمالا در مورد اپرای پکن زیاد شنیده اید. اپرای پکن نوعی تئاتر سنتی است که برای اکثر چینی ها به خوبی شناخته شده است. درک لهجه صحنه اپرای پکن بسیار دشوار است. گردشگران می توانند از اپرای پکن در برخی رستوران ها و چایخانه های پکن لذت ببرند و خاطره خوبی را از پایتخت دیدنی کشور چین در ذهن خود به یادگار گذارند.

پایتخت کشور چین

آب و هوای پایتخت چین

پایتخت چین دارای آب و هوای معتدل و نیمه مرطوب است که با بهار و پاییز کوتاه، تابستان های گرم و بارانی همراه با زمستان های سرد و خشک مشخص می شود. محدوده دمای متوسط سالانه این شهر مابین ۱۰ تا ۱۲ درجه سانتیگراد است و در سردترین روزهای ژانویه تا دمای منفی هفت درجه سانتی گراد را نیز تجربه می کند. رکورد سردترین روز سال در این شهر تا منفی ۲۷ درجه سانتیگراد و رکورد گرم ترین روز سال تا مثبت ۴۲ درجه سانتیگراد در این شهر ثبت شده است.

چهار فصل پکن بسیار متمایز است. بهار در پکن کوتاه و همراه با وزش بادهای ملایم و شدید است؛ در حالی که تابستان گرم و مرطوب است. زمستان در پکن طولانی، خشک و سرد و پاییز آن خنک و دلپذیر است.

میزبانی بازی های المپیک تابستانی ۲۰۰۸، پکن را بیش از پیش در سطح جهان مطرح کرد و یک نقطه عطف در تبدیل چین به عنوان یکی از قدرت های جهان به ویژه در امر اقتصاد بود. علاوه بر این، بازی‌های المپیک زمستانی ۲۰۲۲ نیز در ماه فوریه در پکن برگزار شد و از این حیث که هم المپیک تابستانی و هم المپیک زمستانی در این شهر انجام پذیرفت تاریخ ساز شد.

فرودگاه پکن پایتخت چین

پکن شهر بین‌المللی مدرن است که سالانه میلیون‌ها گردشگر از سراسر جهان را به خود جذب می کرده است. چرا از فعل گذشته استفاده کردیم؟! به این علت که همه گیری ویروس کرونا تاثیر زیادی بر جنبه گردشگری این شهر و به طور کل کشور چین گذاشت و این میزان کاهش یافت. البته در حال حاضر و پس از گذر از این پاندمی، اوضاع در این کشور رفته رفته به وضع طبیعی خود بازگشته است.

فرودگاه پایتخت شلوغ ترین و دومین فرودگاه بزرگ جهان است. اکثر شهرهای پروازهای مستقیم به فرودگاه بین المللی پکن پایتخت چین و فرودگاه بین المللی داکسینگ دارند.

جمعیت پایتخت چین

تا سال ۲۰۱۱، پکن دارای ۲۰ میلیون نفر جمعیت بود که ۱۲ میلیون نفر ساکنین آن اقامت دائم این کشور را داشتند. جمعیت این شهر بر اساس داده های سال ۲۰۱۷، یک و نیم میلیون نفر افزایش یافته و به ۲۱.۵ میلیون نفر رسیده بود که تنها ۱.۵ درصد از کل جمعیت این کشور را شامل می شود. این امر نشان از تراکم پایین جمعیت در پایتخت دارد و برخلاف به عنوان مثال کشور خودمان ایران که حدود ۲۵ درصد جمعیت در پایتخت متمرکز شده است، جمعیت به صورت پراکنده در شهرهای مختلف قرار دارند.

حدود ۹۶ درصد از مردم پکن، هان هستند و دیگر مردمان اقلیت های قومی هستند؛ از جمله مانچو، هویی، کره ای، مغول و توجیا که پنج گروه بزرگ اقلیت را تشکیل می دهند. در بازرگانی ایجاب مطلبی در مورد جمعیت چین به طور جامع و کامل کار شده است که پیشنهاد می کنیم آن را نیز دیدن فرمائید.

منطقه زمانی و کد تلفن پایتخت چین

پکن در منطقه زمانی میانگین گرینویچ +۸:۰۰ واقع شده است. کد تلفن کشور چین ۸۶ و کد تلفن شهر پکن به طور اختصاصی ۰۱۰ است.

حال که پایتخت چین را به خوبی شناختید، احتمالا علاقه مند شدید که در مورد کشور چین اطلاعات بیشتری را کسب کنید. در بخش چین شناسی وبسایت می توانید تمامی مسائل مربوط به کشور چین که به عنوان یک علاقه مند و یا یک تاجر به دانستن آنها نیاز دارید ذکر شده است. بازرگانی ایجاب به عنوان مرکز توسعه تجارت ایران در چین آماده ارائه مشاوره رایگان و ارائه راهکارها برای ورود به بازار اقتصادی به شما و استفاده از موقعیت بازرگانی و تجاری میان دو کشور ایران و چین است. برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با شماره تماس دفتر مرکزی بازرگانی ایجاب تماس حاصل نمایید.

سوالات متداول

پایتخت چین چه نام دارد؟

پایتخت چین به فارسی پکن و به انگلیسی Beijing نامیده می شود. جالب است بدانید که تلفظ نام این شهر در زبان انگلیسی نیز به نام Peking انجام می شود.

پایتخت چین در کجا قرار دارد؟

پایتخت کشور چین شهر پکن در شمال شرقی این کشور قرار دارد.

آیا از تهران به پایتخت چین پرواز مستقیم وجود دارد؟

بله از پایتخت ایران به این شهر پرواز مستقیم وجود دارد و می توانید پس از طی ۷ تا ۸ ساعت در پرواز هواپیما به این شهر برسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید