فریت بار چیست؟ ارسال فریت بار مسافری کمترین قیمت

فریت چیست

فریت بار به حمل و نقل هر نوع کالا، اقلام یا کالایی که به صورت خرد یا عمده از طریق حمل و نقل هوایی، حمل و نقل زمینی یا حمل و نقل دریایی ارسال می شود اطلاق می گردد. عموما واژه فریت را به صورت فریت بار مسافری خواهید دید به این علت که اگر چمدان و کالاهای حمل شده توسط شما از ۳۰ کیلوگرم بیشتر باشد، قادر به حمل از طریق هواپیمای مسافربری نیستید و باید آن را از طریق فریت ارسال کنید؛ همین مسئله برای سفر دریایی، زمینی یا ریلی نیز به نوبه خود وجود دارد. در فریت بار، شما با پرداخت مبلغ می توانید بار خود را در قالب وسایل نقلیه مسافربری توسط شخصی دیگر و در قالب وسایل نقلیه باربری به صورت شخصی یا تجاری حمل نمایید. همراه بازرگانی ایجاب باشید.

فریت بار چیست؟

فریت بار به طور کلی به هر محموله ای اطلاق می شود که باید از یک مکان به مکان دیگر منتقل شود و واجد شرایط حمل پستی یا به صورت بسته نیست؛ حال می خواهد بار شخصی باشد و یا تجاری. قالبا کالاهایی که خریداری می کنید و حجم یا وزن بالایی دارند از حمل و نقل فریت استفاده می کنند. مشابه آن را در کشور خودمان می شود نظیر باربری های بین استانی پیدا کرد.

پارامترهای مورد استفاده برای تعیین بسته هایی که واجد شرایط فریت بار هستند بسته به حامل متفاوت است اما اغلب هر چیزی است که بیش از ۱۵۰ پوند یا ۷۰ کیلوگرم وزن داشته باشد، طول آن بیش از ۱۰۸ اینچ یا ۲.۸ متر طول و بیش از ۴ متر ارتفاع داشته باشد. تقریبا هر کالایی می تواند از طریق فریت حمل شود؛ از جمله مقادیر زیادی از کالاهای کوچکتر که روی یک پالت یا کانتینر ادغام شده اند و یا محصولات بزرگتر نظیر مبلمان، اتومبیل، لوازم ساخت و ساز و تجهیزات خاص برای فعالیت در فضای باز. برخی کالاها نظیر مواد آتش زا، محصولات با ارزش مانند جواهرات و مواد فاسدشدنی از جمله گوشت ها و غذاهای منجمد نیز منع حمل دارند.

فریت بار نقش مهمی در شبکه های لجستیکی سراسر جهان ایفا می کند. شبکه حمل و نقل می تواند شامل کشتی ها، هواپیماها، قطارها، کامیون ها و اغلب ترکیبی از آنها باشد. به این مثال توجه کنید؛ فرض کنید تاجری ایرانی می خواهد واردات کالا از چین به صورت تجاری انجام دهد. کالاهای خریداری شده در چین باید در یک کانتینر بارگیری شوند، سپس از طریق اقیانوس به کشور ما منتقل شوند. از آنجا، یک کامیون یا قطار آن اقلام را به مقصد نهایی می‌برد. این فرآیند تحت فریت یا کارگو صورت می پذیرند؛ البته این دو تفاوت هایی دارند که در مطلبی جداگانه به تفاوت های آن پرداخته ایم. پیشنهاد میکنیم مطالعه نمایید.

نکات کلیدی پیرامون فریت بار

  • حمل بار به صورت فریت یکی از مهم ترین و پرکاربردترین روش ها برای حمل و نقل مقادیر زیادی کالا در سراسر جهان است.
  • نه تنها چندین حالت حمل و نقل کالا وجود دارد – مانند حمل بار هوایی، دریایی، ریلی و زمینی – بلکه گزینه هایی برای حمل و نقل با اندازه ها و وزن های مختلف برای برآورده کردن نیازها و بودجه های مختلف وجود دارد.
  • این روش حمل و نقل محبوب است زیرا قیمت مناسب، کارآمدی بالا و پوشش طیف گسترده ای از کالاها را می تواند در خود جای دهد.
  • شرکت ها می‌توانند با تکیه بر فناوری، گزینه‌های مختلف حمل‌ونقل را برای هر محموله ارزیابی و بر اساس هزینه و جدول زمانی تحویل، بهترین را انتخاب کنند.

انواع روش ها و حالت های فریت بار

روش های فریت بار

فریت بار یک خانواده بزرگ از روش ها و حالت های مختلف است و انواع مختلفی از روش ها برای پاسخگویی به نیازهای مختلف مشاغل وجود دارد. حجم، نوع و فوریت زمانی کالایی که ارسال می‌شود، همگی تعیین می کنند که کدام حالت منطقی‌تر است. انواع روش های فریت بار عبارتند از:

فریت بار کمتر از یک کامیون (LTL)

برای محموله های بار در ابعاد کوچکتر، LTL معمولا بهترین گزینه است. همانطور که از نام آن مشخص است، این موارد کل تریلر را اشغال نمی‌کنند؛ بنابراین با به اشتراک گذاشتن فضا با محموله‌های سایر افراد، هزینه کمتری می‌پردازید. در حالی که ارزان تر است، به دلیل توقف های اضافی، تخلیه و بارگیری کندتر است. به طور کلی، LTL گزینه خوبی برای حمل و نقل از ۷۰ تا ۶۸۰۰ کیلوگرم است.

فریت بار یک کامیون (FTL)

محموله های بزرگتر به یک کامیون کامل نیاز دارند و معمولاً بیش از ۶۸۰۰ کیلوگرم وزن دارند. کالاهای شما در یک کامیون دربست سریع‌تر حرکت می‌کنند زیرا توقف اضافی یا مسیری پر پیچ و خم برای رسیدن به مقصد نهایی ندارند. همچنین محصولات شما کمتر آسیب می بینند.

فریت دریایی

حمل و نقل دریایی با کشتی‌ها یکی دیگر از روش‌های حیاتی حمل‌ونقل کالا هستند. در واقع محبوب ترین روش حمل و نقل در سراسر جهان، حمل دریایی است که به دلیل قیمت پایین و توانایی پوشش مسیرهای طولانی در سراسر قاره ها محبوب شده است. حداقل ۸۰ درصد از تمام کالاهای ارسال شده در سطح جهان در برخی مواقع از طریق دریا سفر می کنند. اگر از چین کالا خریداری کرده اید، حمل دریایی بار از چین یکی از بهترین روش ها جهت حمل کالا از چین است.

فریت هوایی

هواپیماها سریع‌ترین و اغلب مستقیم‌ترین گزینه برای دریافت محصولات از نقطه A به نقطه B هستند. با این حال، گران‌ترین روش نیز هستند؛ بنابراین شرکت‌ها اغلب حمل و نقل هوایی را برای سفارش‌های فوری یا محموله‌های کوچک‌تر رزرو می‌کنند.

فریت ریلی

یکی دیگر از راه‌های مقرون‌به‌صرفه برای جابه‌جایی محموله‌های بار، قطارها هستند؛ البته اگر در فورس زمانی نباشید. این روش حمل و نقل می تواند محموله های بزرگ و سنگین را به طور موثر جابجا کند. همچنین گاها در کنار سایر روش های حمل و نقل نیز به عنوان بخشی از مسیر استفاده می شوند.

فریت بار ترکیبی

هر محموله ای که از چندین روش حمل و نقل بار استفاده می کند، در این دسته جای می گیرد؛ بنابراین می تواند ترکیبی از حمل زمینی، هوایی و یا دریایی باشد. اغلب، ارزان‌ترین راه برای جابه‌جایی بسته‌ها به چندین حالت حمل‌ونقل نیاز دارد؛ اگرچه زمان بیشتری نیز طول می‌کشد.

مزایای استفاده از فریت برای حمل و نقل بار

هزینه فریت بار

فریت برای رساندن کالا به مقصد در زمان کم، ایمنی بالا و هزینه مقرون به صرفه مناسب است. چه حمل و نقل زمینی، دریایی یا هوایی، چندین مزیت وجود دارد که باید در نظر گرفته شود:

مقرون به صرفه

فریت بار راهی مقرون به صرفه برای حمل و نقل مقادیر زیادی کالا از یک مکان به مکان دیگر است، به خصوص اگر از کشتی یا قطار استفاده می کنید. این امر به ویژه در مورد LTL صادق است که قیمت حمل و نقل محصولات با کامیون را بسیار کاهش می دهد.

نامحدود بودن

فریا می تواند بارهایی را در خود جای دهد که شامل بسیاری از پالت ها و سنگین ترین و نامناسب ترین بسته ها است. تعداد کمی از روش‌های دیگر می توانند با فریت برابری کنند.

تنوع روش ها

گزینه های زیادی برای سرعت ها، هزینه ها و اندازه های مختلف مرسوله در اختیار مشاغل قرار می گیرد. این انتخاب گسترده به فرستندگان اجازه می دهد تا برای هر نوع حمل و نقل، گزینه ای را انتخاب کنند که به بهترین وجه با نیازهای آنها مطابقت دارد.

عوامل موثر در تعیین هزینه فریت بار

فاصله مبدا تا مقصد

پر واضح است کل مسافتی که بسته شما برای طی کردن نیاز دارد، بر قیمت تأثیر می گذارد. فریت ریلی گرانتر از فریت زمینی می شود اگر کالاهای شما تنها ۵۰۰ کیلومتر با مقصد فاصله دارد. و مثالهایی از این دست…

زمان سنجی

فریت با سرعت بالا همیشه هزینه بیشتری نسبت به محموله هایی که کندتر حرکت می کنند، خواهد داشت. هرچه در تاریخ تحویل ملایم‌تر باشید، ارزان‌تر خواهد بود.

روش حمل و نقل

همانطور که قبلا ذکر شد، انواع روش های مختلفی برای فریت وجود دارد که تاثیر زیادی بر قیمت خواهد داشت.

وزن و حجم و ابعاد کالا

تفاوت زیادی بین جابجایی یک کالای ۱۰۰ کیلوگرمی و مجموعه ای از کانتینرهای ۳ تنی وجود دارد. هر چه وزن یک محموله بیشتر باشد، جابه‌جایی آن سخت‌تر می‌شود و ظرفیت کمتری برای کالاهای دیگر وجود دارد؛ بنابراین هزینه‌ها افزایش می‌یابد.

موقعیت جغرافیایی

نقطه تحویل برای محموله شما به چند روش مختلف بر نرخ ها تأثیر می گذارد. چقدر به نزدیک ترین مجرای ورودی به کشور نزدیک است؟ آیا بار می تواند با سایر محموله ها هم مسیر شود؟ مواردی از این دست بر هزینه تاثیر گذارند.

جمع بندی

اگر برای حمل بار نیاز به استفاده از فریت دارید، مرکز توسعه تجارت ایران در چین با نام بازرگانی ایجاب با مجوز رسمی از سازمان توسعه تجارت ایران در خدمت شماست تا ارسال انواع فریت بار از مبدا ایران به سایر کشورها و از مبدا سایر کشورها، خاصه کشور چین، به ایران را برای شما در کمترین زمان ممکن و با کمترین هزینه انجام دهد. جهت مشاوره رایگان و کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ایجاب تماس حاصل نمایید.

سوالات متداول

 فریت بار چیست؟

فریت بار به طور کلی به هر محموله ای اطلاق می شود که باید از یک مکان به مکان دیگر منتقل شود و واجد شرایط حمل پستی یا به صورت بسته نیست.

هزینه فریت بار چگونه تعیین می گردد؟

هزینه فریت بار به فاصله مبدا تا مقصد، زمان سنجی، روش حمل و نقل، وزن و ابعاد و حجم کالا و موقعیت جغرافیایی بستگی دارد.

مزایای فریت بار چیست؟

مقرون به صرفه بودن، نامحدود بودن و تنوع روش ها از مزایای فریت بار مسافری و تجاری است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید